Acasa InternationalGeopolitica Exod în Ucraina. Sute de mii de cetățeni au fugit în Rusia

Exod în Ucraina. Sute de mii de cetățeni au fugit în Rusia

scris de D.P.
3 afisari

Cel puțin 730.000 de oameni au plecat din Ucraina în Rusia din cauza conflictului dintre cele două țări, cifră confirmată de directorul pentru Europa al Agenției Națiunilor Unite pentru Refugiați (UNHCR).

Sute de mii de ucrainieni au fugit.

Această cifră indică un exod mult mai amplu decât cele 168.000 de persoane care au părăsit Ucraina și s-au înscris la Serviciul rus pentru imigrație.

În plus, alte 117.000 de persoane sunt strămutate, adică deplasate în interiorul Ucrainei, cifră care crește cu 1200 pe zi, a menționat responsabilul ONU.

UNHCR precizează că nu au fost incluși în acest calcul cei care trec granița în mod normal în scopuri comerciale sau turistice, a adăugat Vincent Cochetel.

23 comentarii

salut 05-08-2014 - 16:35

Adica, aproape un milion de cetateni au fugit ca de dracu de „bunastarea democratica capitalista” Iuropeana ce risca sa-i loveasca brusc si pe nepisate drept in moelele capului ….
….si s-au dus taman in tara „dictatorului, oligarhului”, unde „oamenii mor de foame” si „sunt arestati pe capete, pentru nimic”….

Si noi, adica oamenii, nu clujenii si alte secaturi basiste, trebuie sa credem propaganda lui Iuropica si Americanica venita de la Jid-anica, nu-i asa?

pathfinder 05-08-2014 - 18:13

Te-ai aruncat ca Rusu’ la vodka, tovarase!

„(Reuters) – About 730,000 Ukrainians have left the country for Russia this year, the European head of the United Nations agency for refugees said on Tuesday, citing data compiled by Russia.”

citing data compiled by Russia
citing data compiled by Russia
citing data compiled by Russia

urbos 05-08-2014 - 18:42

Rujat limbist, ce ti se pare asa de greu de crezut, ca fug aia pe capete la rusi? Fug pana si soldatii ucrainieni ma prapaditule.

pathfinder 05-08-2014 - 18:56

Mai tampila, am spus eu ca nu exista migratie dinspre estul Ucrainei spre Rusia?
Cum ai tras concluzia asta mai debilule?
Si o si mai dai cu „pare asa de greu de crezut” ca imbecilul.

Uite cretinule, iti explic pe litere: nu migratia o contest ci cifra aia umflata de 730000.

Baaaa, tu mai ai frati?!?

urbos 05-08-2014 - 19:06

Cat e de umflata mai muistule, ia zi tu.

pathfinder 05-08-2014 - 19:21

Ca cam de 8-10 ori mai tampitule.
Caca-m-as pe mormantu’ tau sa aiba ma-ta in ce sa infinga lumanarea…
Ha! Ha! Ha! Ha! Ha!

urbos 05-08-2014 - 19:25

Comunici cu ma-ta, ea ti-a soptit cifra exacta? Mai esti si medium acuma mai agarici?
Piei la cacat ma starpitura.
O sa-ti vezi tu scarba de copil cu ochii dati peste cap, desi ma tem ca spui ca ai infectia aia de copil doar ca sa ne arati ca nu esti un pederast impuit, care ti-o tragi cu sticle. In chinuri vierme.

pathfinder 05-08-2014 - 19:29

🙂
Informeaza-te necititule!

urbos 05-08-2014 - 19:33

Cand nu guiti „ba tu, ba tu”, imiti.
Cine zici ma cap de poola ca angajeaza d-astia ca tine? Hahaha!
Cacatule, cacatule…

UnUL 05-08-2014 - 19:43

… strigă fecala Curbos duhnind îngrozitor

urbos 05-08-2014 - 18:16

O tot mesteci cu „Ioropa” cand e de fapt vorba de SUA.

salut 06-08-2014 - 02:04

Corect. Mea culpa. Am amestecat stapanii cu slugile.

Virgiliu Soare 05-08-2014 - 17:57

Se pare ca fuga de libertate a slugilor supusi benevol tiraniei ruse este bine orgnizata. Dupa cum si alegerile libere din Penisula Crimeea. Domnul V. Putin et compania jubileaza frenetic pe moment. E dreptul dumnealor. Dar minciuna orchestrata are picioare scurte. Nu ii va incalzi pentru mult timp nici chiar pe dansii. Libertatea pe care o reclama isi cere costurile. Iar economia rusa a inceput deja sa scartie. Ii lipseste materia cenusie. Or aceasta se cultiva in timp. Iar domnul Putin nu mai are rabdare. Se grabeste. Sa se duca de unde a venit!

Ionel 05-08-2014 - 18:01

Ipreuna cu tine. Drum buuuuun! Iarasi faci geopolitica de clasa a cincea. Nota 5.

MI-5 05-08-2014 - 18:44

Ionel, Ionelule,
nu mai bea baiatule,
ca te râd rusoaicele…

Ionel 05-08-2014 - 19:25

Daca sunt tinere si frumoase, tot inainte!

UnUL 05-08-2014 - 19:46

Domnu Soare face comentarii inteligente, argumentate și de bun simț; tu arunci pe forum gunoaie și comentarii de handicapat, bașca o „doză” de insulte și injurii. Avantaj domnul Soare.

UnUL 05-08-2014 - 19:46

Domnu’

Ionel 05-08-2014 - 19:56

ce comentarii inteligente? Pe toate ziarele scrie ca ecobomia rusa scartie si el spune ca scartie. Ce e extraordinar in asta? Iti spun eu un lucru inteligent: la -50 grade Celsius e foarte greu sa fie ceva functional si mai ales intr-o zona cu conflicte etnice.
asta ar fi ceva inteligent.

digital 05-08-2014 - 20:06

Virgiliu Soare
05-08-2014 at 17:57
să vezi ce sugi tu poola la minus 25C pă la iarnă, să nu vii să ți-o dau și p-a mea că-i ocupat tomi cu ea!

UnUL 05-08-2014 - 21:43

A ieșit iar din latrina în care își face veacul Degețel cel rusofil, tâmpit, agresiv și mîrlan.

salut 06-08-2014 - 02:07

Virgiliu Soare

Cetatene, am si eu o placa veche, cu nu stiu ce cuvantare, de pe vremea patefoanelor. Zicea tot ca tine, doar ca latra in directia ailalta.
Mata….tot de-atunci ai ramas cu sechele?

tomi 06-08-2014 - 00:00

Lumea civilizata invadeaza rusia. Adica tot gunoiul sovietic, corciturile ucraino ruse, toti puscariasii si betivanii rusi din Ucraina emigreaza in rusia. Mare noroc pe rusi cu aproape un milion de jeguri in plus. Astia precis nu lucreaza nimic, fara meserii, vagabonzi si derbedei ca urbos, digital, cioxe si tache, precis ca vor fi cantonati temporar pe urmatorii 20 de ani in gulag.

Comments are closed.