Acasa InternationalGeopolitica Premierul Cameron despre singurul limbaj pe care îl pricepe Rusia

Premierul Cameron despre singurul limbaj pe care îl pricepe Rusia

scris de A.P.
1 afisari

Rusia a tot încercat să destabilizeze un stat suveran, să îi violeze integritatea teritorială și să înarmeze și antreneze milițieni ‘de cartier’, iar lumea a plătit prețul, a scris premierul britanic David Cameron, într-un articol de opinie publicat vineri de New York Daily News.

David Cameron

Prăbușirea aeronavei Malaysian Airlines MH17 trebuie să se dovedească a fi un catalizator de schimbare pentru modul în care este abordată Rusia și să pună capăt conflictului din Ucraina, a mai scris Cameron. ‘Lovirea economică a Rusiei ne va lovi și pe noi’. ‘Dar măsuri economice serioase reprezintă singurul limbaj pe care îl va înțelege Rusia’, a explicat el

David Cameron s-a numărat printre cei care au pledat în favoarea unor sancțiuni mai dure ale Uniunii Europene împotriva Rusiei după doborârea aeronavei malaeziene în estul Ucrainei, cerând un embargou UE asupra vânzărilor de echipament militar către Moscova.
Blocul comunitar format din 28 de state membre UE este supus unor presiuni din partea SUA și Ucrainei pentru a adopta o linie mai dură împotriva Rusiei, dar anumite guverne europene se tem de eventualele măsuri de retorsiune ale Kremlinului, în contextul în care Federația Rusă este cea mai importantă sursă energetică a entității europene.

. Guvernele Uniunii Europene au căzut de acord joi să adauge 15 persoane și 18 companii și alte organizații pe lista de sancțiuni a UE pentru subminarea integrității teritoriale a Ucrainei, potrivit unor surse diplomatice. ‘A venit vremea să ne facem simțite puterea, influența și resursele’, a subliniat Cameron.

26 comentarii

BULA 25-07-2014 - 11:40

Imperiul Britanic a murit de multa vreme, asa ca nu vad rostul grandomanelii acestui avoton.

BULA 25-07-2014 - 11:41

Avorton 100% !

pathfinder 25-07-2014 - 11:49

Bai tampila,
1. Du-ti baiatul la Cluj sau Targu Mures.
2. UK are PIB-ul cat Rusia.
Si asta pe bune, nu din export de hidrocarburi si gaze.
Chiar daca nu mai sunt un imperiu tot au un cuvant de spus in lumea asta.

BULA 25-07-2014 - 12:35

David Cameron si-o trage cu ma-sa, cum se obisnuieste in UK. Toarna alcool pe gat si dupa aia nu mai stiu ce fac.

pathfinder 25-07-2014 - 13:00

🙂
Sigur!

Romeo2110 25-07-2014 - 12:54

Peste 30% din PIB-ul UK este realizat din SPECULATII FINANCIARE – dobanzi la banci, tzepari („investitori”) strategici. In relitate jefuitori din categoria clanul Soros.

UK a descoperit ca ecest tip de jaf e mai avantajos decat pe vremea cand era imperiul „in care soarele nu apunea niciodata”.

pathfinder 25-07-2014 - 13:00

🙂
ninooo-ninoooooo-ninooooooooo

Antibasistul 25-07-2014 - 13:12

Adevarul supara!!!

pathfinder 25-07-2014 - 13:12

„David Cameron’s great-great-grandfather Emile Levita, a German Jewish financier…”
great-great-grandfather 🙂

Ba filozof tampit, Ucraina s-a destabilizat singura.
De foame, idiotule.

Naparca mancurta pesedista care esti tu…

urbos 25-07-2014 - 13:16

Sifiliticule, vorbesti singur? Daca latri ca Ucraina s-a destabilizat singura inseamna ca ma contrazici pe mine sau pe handicapatul despre care tocmai spuneam ca mananca cacat? Latra potaie la cine trebuie, cu ca tampita.
Du-te tampo la Sapoca, fa ca sirena, cirepeste, apoi da-ti foc.

pathfinder 25-07-2014 - 13:26

„Cine dreacu a destabilizat Ucraina, daca nu aia care au inlaturat cu forta un presedinte?”

Bai tampitel, presedintele ala a dus Ucraina spre dezatru economic.
Si nu numai.

Deci, filozofel, cauza a fost foamea produsa de politici economice idioate si nu numai.
Efectul a fost destabilizarea.

Cauza nu au fost „aia care au inlaturat cu forta un presedinte”.
Aia a fost un efect.
Dintr-un lant.

Acu-ntelegi cum e cu cauzalitatea?
Se poate explica dupa.
Dar nu se poate prevesti dinainte decat daca esti profet…

Ha! Ha! Ha! Ha! Ha!
Ii explic prostului cauzalitatea.

pathfinder 25-07-2014 - 13:44

Lasa ca ciripesti tu si tot stolu’ din capatana ta… 🙂

Antibasistul 25-07-2014 - 13:16

Am stiut ca-i jiidan, jiidani au condus UK întotdeauna!!!
Si guvernatorii Imperiului Britanic au fost jiidani!!!

Antibasistul 25-07-2014 - 13:17

Englezii au fost doar slugi si carne de tun!!!

briel 25-07-2014 - 15:42

Doar-doar plezneste rabdarea ruseasca si fiind impinsi si loviti, bagati intr-un colt, vor face o miscare gresita – ca de ex. sa atace Ukraina si sa ocupe estul – ca sa poata incepe in sfarsit atat de mult doritul razboi.
US (in primul rand) si UK asta vor, razboi. Cu cat mai mare cu atat mai bine.

Dar in textul articolului am gasit ceva foaarte amuzant: „Blocul comunitar format din 28 de state membre UE este supus unor presiuni din partea SUA și Ucrainei …” Inteleg ca US face presiuni, ca are un cuvant greu, dar Ukraina cum face presiuni ? Confundati chelalaiturile lor cu presiunile – „Ca daca nu, … sa vedeti ce urat fac !”

Antibasistul 25-07-2014 - 21:49

În locul lui Putin ocupam de mult estul Ucranei!!!!!

stanpatitu 26-07-2014 - 18:08

Esti cretin , antibasistule ! Pupa-l in cur pe Putin !

Antibasistul 28-07-2014 - 09:36

Ordin de la Putin, sa-l pupi tu!

O Ucraina mai puternica ca Romania, e un periculos vecin, de aceea e mai bine daca e micsorata de rusi!

UnUL 27-07-2014 - 23:39

Nu știu când și dacă pleznește răbdarea rusească, dar un lucru e clar: rușii trebuie plezniți.

Cioxe 28-07-2014 - 00:00

Bey Dilibazaurus, ia plezneste-i tu ! 🙂

UnUL 28-07-2014 - 00:03

”Dilibazaurus” ? Ce imaginație bolnavă !

Cioxe 28-07-2014 - 00:08

🙂
Vezi, de unde sa ai vocabular doar c-o anumita profesionala ?

UnUL 28-07-2014 - 00:10

Tu vorbești, cu cele 8 clase elementare – și cam atât – pe care le ai la bord?

Cioxe 28-07-2014 - 20:13

Exact, eu vorbesc … tu behai , bey tzap incornorat !

UnUL 28-07-2014 - 20:34

Tu nu vorbești, tu scrii, și scrii imbecilități, ca de obicei.

Cioxe 28-07-2014 - 21:03

Bine ba , atunci lua-m-ati in gura si tu si babornitza ta … ca sa zicetzi ca m-ati pacalit !

Comments are closed.