Acasa InternationalGeopolitica Putin scoate colţii la scutul antirachetă american de la Deveselu

Putin scoate colţii la scutul antirachetă american de la Deveselu

scris de D.S.S.
7 afisari

Tentativele vizând destabilizarea echilibrului strategic în lume, legate în special de proiectul scutului antirachetă american în Europa, continuă, a declarat marți președintele rus Vladimir Putin, la o reuniune a colegiului Ministerului Apărării din Moscova.

Vladimir Putin

Tentativele de perturbare a echilibrului strategic continuă. Ele sunt legate în primul rând de planurile construirii scutului antirachetă american”, a afirmat șeful statului rus, citat de RIA Novosti.

De amintit că relațiile dintre Moscova și Washington sunt marcate de o serie de tensiuni legate de sistemul american de apărare antirachetă în Europa, despre care SUA susțin că are drept scop contracararea amenințărilor venite din partea Coreii de Nord și Iranului, în timp ce Rusia consideră acest proiect ca fiind o încercare de a submina securitatea sa națională.

Ministrul rus de externe Serghei Lavrov declara în urma acordului internațional convenit în luna noiembrie, la Geneva, în dosarul nuclear iranian, că punerea în aplicare a acestui acord elimină nevoia unui scut antirachetă în Europa. Un reprezentant al NATO a declarat însă ulterior că sistemul de apărare antirachetă are rolul de a proteja Europa de mai mulți potențiali agresori, nu numai de o singură țară.

17 comentarii

ValVerde 10-12-2013 - 15:10

Pai nu zicea ca-l doare-n basca de scutul ala?

Tache, pune-i ba la punct ca astia nu stiu ce vorbesc !

pathfinder 10-12-2013 - 15:50

Putin: „Tentativele de perturbare a echilibrului strategic continuă.”
Asta chiar crede ca mai exista vreun echilibru strategic???
Echilibru din ala ca in bancul cu elefantul si tantarul…

briel 10-12-2013 - 16:07

Ceea ce se va intampla este o draguta accelerare a inarmarii.

A. Se pune stop oricaror discutii legate de dezarmare nucleara.

B. Rusia se va grabi sa-si plaseze radare early-warning de-a lungul granitei sale impreuna cu un nou sistem anti-aircraft si anti-missile S400 si S500.

http://news.xinhuanet.com/english/world/2013-10/28/c_132838367.htm

Urmeaza lovituri la țurloaie.

ValVerde 10-12-2013 - 16:11

„Urmeaza lovituri la țurloaie.”

===

Nu cred…mai curind flegme si scuipati aruncati peste gard.
Numai ca americanii au umbrela si rusii ii primesc intre ochi.
Or sa taca cind se satura.

briel 10-12-2013 - 16:51

Nu stiu. Vom vedea.
Din partea rusilor am teama de agresivitate, din partea americanilor de tradare. țurloaiele sunt Moldova si Transnistria.

ValVerde 10-12-2013 - 16:53

Explica „tradare”

briel 10-12-2013 - 17:04

Dupa ce facem ca si copilul tampit care scoate limba la inamic, fiindca avem un „frate mai mare plin de muschi”, sa zicem ca apare o situatie care cere acut o negociere intre US si Rusia.

Moneda de schimb o sa fim noi. Asta denumesc eu tradare … fata de romani; pentru americani e business as usual.

pathfinder 10-12-2013 - 17:12

@briel
Au rusii alte teme de negociere.
Pana ajung la „problema” Romania mai sunt multe altele probleme de rezolvat.
Stai linistit…

ValVerde 10-12-2013 - 17:25

1. Ca sa vorbesti de „tradare” trebuie sa existe un contract, o promisiune, un angajament. Daca nu exista, nu exista nici tradare.

2. Ar trebui sa stii ca toate tarile au obligatia de a actiona in propriul interes. Daca in situatia ipotetica pe care o prezinti SUA va crede ca e in avantajul ei sa negocieze cu Rusia in detrimentul Moldovei SI IN LIPSA angajamentului de care vorbeam la pct 1, SUA nu are numai dreptul, dar si datoria fata de cetatenii ei sa actioneze asa cum nu ti-ar place tie.

3. Cind conceptul de „frate” e doar in mintea ta si cind fratele ala nu s-a angajat sa te apere, nu scoate limba la cel care ti-ar putea sa ti-o traga peste bot.

4. Ai o conceptie cel putin ciudata despre loialitati si datorii. Nu e asa ca tu esti unul dintre cei care spun ca in 1945 SUA a tradat Romania pentru ca nu s-a dus peste rusi?

urbos 10-12-2013 - 17:19

Au umbrela, hahahaha! Aoleooo ce agarici limbist, cum isi umfla el muschiuletii de paduche pe spinarea elefantului mort.
Ma lindic ma…

UnUL 10-12-2013 - 17:29

Și tu, Buboșel, pe a cui spinare ești păduche?

Antibasistul 10-12-2013 - 17:55

Idioții dictatori ai lumii AU OBSESIE PENTRU UNIFORMELE MILITARE, DE CE!??

cerber 11-12-2013 - 17:50

Ca roman o zic: prosti sunteti voi care va dati cu parerea la agasari diplomarice. Ala are scutu vopsit acu,ala are racheta mai mare :)))
Toti uitati ca muuulte tari au bomba atomica..sa nu mai zic ca romanii au laser-ul.
Si ce daca sunt chinezii multi,rusii betivi si americanii bagati in razboaie panan-n gat. Cand va fi lansata prima racheta balistica atomica…se termina „jmecheria” atat la sol cat si in aer !
Nu exista niciun studiu real al faptului ca o bomba atomica explodata in aer nu va afecta stratul de ezon si ca nu va fi nociva si la sol.
A trecut perioada munitiei conventionale !
Acum e o cearta diplomatica in ritm de vals pana se impiedica vreunu sau vreunu pune picioru in prag si deschide rampile de lansare. Atunci niciun „scut” nu va mai ajuta !
Asa ca nu va mai certati ca tampitii..ca o faceti degeaba.

Pribeagul 11-12-2013 - 19:15

Se pare ca a apucat-o pe o cale gresita.

Romanii n-au nimic cu poprul rus, daca poporul rus este constient ca ne datoreaza multe indreptari ale nedreptatilor pe care ni le-a facut, si dupa ce le recunoaste, le va si indrepta. Dupa aia, toate cele bune!

husi 11-12-2013 - 19:17
cerber 11-12-2013 - 20:25

@Pribeagul….romanii au multe cu rusii de secole si nu numai romanii cat toata europa de est si asia.
„Marile Puteri” mizeaza pe vechile obiceiuri si posibile „glorii” cuceritoare.
Acum suntem intr-un alt secol. Nimeni nu mai detine „absolutul” din punct de vedere al intimidarii.
Cand se va pune piciorul in prag de catre tarile din europa de est…in special Romania…Rusia va fi maturata cu tot cu buncare.
Dar asa e in diplomatie: mai arunci o petarda si vezi cine e fraieru de pune botu.

cerber 11-12-2013 - 20:30

Exemplu vag: 10.000 rachete balistice nucleare indiferent de viteza si raza nu fac cat 10.000 de rachete scut.
Dupa ce o astfel de munitie este activata…e precum cutia Pandorei…toti dau sa scape dar unu nu ramane in viata.
Sa nu mai spun de noile tehnologii gen laser sau joaca de-a Dumnezeu in nucleul Pamantului…

Comments are closed.