Acasa InternationalGeopolitica Rusia dă o lovitură teribilă Uniunii Europene

Rusia dă o lovitură teribilă Uniunii Europene

scris de M.A.
33 afisari

Rusia dă o lovitură teribilă Uniunii Europene. Armenia renunţă la UE şi aderă la planul neo-sovietic al lui Putin, Uniunea Vamală Rusia-Belarus-Kazahstan, viitoarea Uniune Euroasiatică.

Rusia dă o lovitură teribilă Uniunii Europene

Rusia dă o lovitură teribilă Uniunii Europene

Preşedintele Armeniei, Serj Sarkisian, a anunţat marţi seară, la Moscova, după convorbirile pe care le-a avut cu preşedintele Rusiei Vladimir Putin, că ţara sa va deveni membră a Uniunii Vamale RusiaBelarus-Kazahstan şi a Uniunii euroasiatice preconizate de Rusia. Mesajul a luat prin surprindere Bruxelles-ul deoarece Armenia ar fi urmat sa parafeze, ca si Moldova si Georgia, la summitul Parteneriatului Estic de la Vilnius, din luna noiembrie, Acordul de asociere cu Uniunea Europeană. Din punct de vedere legal, o ţara membra a unei Uniunii Vamale diferita de cea a Uniunii Europene nu poate avea un acord de asociere si de comerţ liber si cu Uniunea Europeană, transmite Radio Europa Liberă.

„Am confirmat intenţia Armeniei de a se alatura Uniunii Vamale şi procesului de formare a Uniunii Euro Asiatice. Este o decizie reieşită din interesele naţionale ale Armeniei. Decizia acesta nu constituie însă un refuz de a continua dialogul cu structurile europene. Intenţionăm să continuăm aceste reforme în viitor…”, a spus preşedintele de la Erevan, care a vorbit şi despre faptul ca Armenia face parte si din alianţa militară dominata de Rusia a Organizaţiei Tratatului de Securitate Colectiva.

Desi Sarkisian a vorbit despre o continuare a dialogului Armeniei cu structurile Uniunii Europene, se ştie că, din punct de vedere legal, apartanenta la Uniunea Vamală RusiaBelarus Kazahstan nu este „compatibila” cu un acord de comerţ liber si cuprinzător si cu Uniunea Europeana.

Preşedintele Armeniei, Serj Sarkisian, si Vladimir Putin

Preşedintele Armeniei, Serj Sarkisian, si Vladimir Putin (foto> kremlin.ru)

Preşedintele comitetului pentru afaceri externe al Paerlamentului European, Elmar Brok a declarat postului de radio Europa Liberă că este dezamagit de decizia Erevanului si că, in opinia sa, Armenia a cedat presiunilor facute de Rusia: „Imi pare tare rău. Am vorbit si eu cu preşedintele Armeniei. Ştim că Rusia exercita presiuni incredibile asupra Armeniei din cauza situației dificile cu Azerbaijanul si Nagorno-Karabah. O ţara mică precum Armenia a fost şantajata pentru a ajunge la o astfel de decizie. Imi pare foarte rău, pentru ca, din punct de vedere legal, nu este posibil sa fii membru deplin al Uniunii Vamale şi să ai şi un Acord de asociere şi de comerţ liber cu Uniunea Europeană.”

Vladimir Putin a salutat decizia preşedintelui Sarkisian, spunind ca ea va fi in folosul ambelor ţări: „Rusia sprijina decizia Armeniei de a participa la Uniunea Vamală si la procesul de integrare euro-asiatic. Vom face tot ce vom putea pentru a facilita acest proces. Sunt încrezător că participarea Erevanului la structurile integrării euroasiatice va deveni un impuls puternic pentru cooperarea noastra ecoonomica”

34 comentarii

BULA 04-09-2013 - 13:32

Hopaaa ! Asta e motivul pentru care Rusia nu-l mai sustine pe Assad si a renuntat la Siria.

pathfinder 04-09-2013 - 13:47

Probabil.

ValVerde 04-09-2013 - 21:32

Mi se pare corect !
Rusia isi muta baza navala din Siria in Armenia. Tande-Pamande

pathfinder 04-09-2013 - 21:47

Sper ca glumesti.
Baza navala in Armenia?

Tande-Pamande… 🙂

briel 04-09-2013 - 21:55

Nu glumeste. Altfel umplea cu omuleti de-astia 🙂 🙂 🙂 …

ValVerde 04-09-2013 - 22:00

Briele, cind iti spun ca sint convins, alaturi de tine, ca vom gasi Arca lui Noe pe Ararat si nu pun omuletii aia, tu ma iei in serios ?

Acelasi lucru cind spun ca Huhu e profund, (fara omuleti) ???

Antibasistul 04-09-2013 - 22:17

Intrebare catre radio Erevan: E adevarat ca ValV. e handicapat mintal?
RE: Hmm, e puțin spus doar handicapat, e si cretin, idiot, prost fara pereche!

ValVerde 04-09-2013 - 22:21

Esti pro-fund !

ValVerde 04-09-2013 - 21:55

Tu nu vezi ca vorbesc cu Bula ???
Tu ce crezi 🙂

pathfinder 04-09-2013 - 22:10

Io cred ca Briel n-a raspuns la intrebarea cheie legata de pestera…

ValVerde 04-09-2013 - 22:12

Citeste doar ce-i convine 🙂

pathfinder 04-09-2013 - 13:48

Teribila lovitura!
UE n-o sa-si revina in vecii vecilor, amin!

Baaaa, … asta nu cumva e un banc de la Radio Erevan?!?

pathfinder 04-09-2013 - 13:52

Acuma serios.
Pacat ca Armenia a fost lasata in sfera de influenta tarista.
Mare pacat.

Tache 04-09-2013 - 13:56

Este a doua tara care renunta sa mai adere la UE, in mai putin de o luna, dupa Islanda. Trebuie sa recunosti ca este un barometru pentru prestigiul UE in lume. In curand vor incepe iesirile.

pathfinder 04-09-2013 - 14:03

Este vorba despre doua tari aflate muuult la periferia Europei.
Islanda cu marea problema a bancilor nationalizate.
Armenia cu presiuni din partea Rusiei.

Cu iesirile, vedem.
Daca e vorba despre tarile indisciplinate financiar, atunci foarte bine.
Nu-i nici o pierdere.

BULA 04-09-2013 - 13:51

Are mecla de kurist, acest Putin.

cami 04-09-2013 - 16:33

O fi avand Putin o asa mecla insa el e singurul care se opune kuristilor ,ceilalti desi nu au mecla de Kuristi sunt sau suporta pe kuristi . Asa ca avand de ales intre cultura musulmano-curista si intre dicatura imperialista a ales-o cum era de asteptat pe a doua.. sa nu uitam ca Armenia e o tara crestina intre tari musulmane ,si evenimentele recente ne arata ca singuri aparatori ai crestinismului in conflicte cu musulmani sunt rusi, sper ca asta va clarifica dilemma alegeri facuta de Armenia.

Tache 04-09-2013 - 13:52

‘Europe and the West have disowned their most essential values’ – Vona

Reality Check: In one of your interviews, you argued that the European financial crisis is a result of a grand-scale crisis of “globalized capitalism”. How do you define “globalized capitalism” and why is it bad for countries like Hungary? Can it be argued that “globalized capitalism” is a form of “neocolonialism”?
Gabor Vona: Globalized capitalism is in fact an economic-political world order controlled by the United States, which imposes its own rules of the game (liberal democracy, free trade, multinational capital, international bank networks, liberal cultural policy) on the rest of the world. The fact that they do so is not surprising in itself, since all empires have done the same throughout history. The real problem is that while the great empires of history were trying to create a liveable and healthy culture, albeit they did not always succeed, the American empire is trying to spread an order that was sick and distorted in the first place. This world order cannot be compared to that of ancient Rome, because ancient Rome, although by military force and for economic considerations, was spreading a liveable culture worthy of human beings. Today’s „Rome”, the USA, spreads a subhuman culture which has nothing but economic interests.

http://voiceofrussia.com/2013_09_04/Europe-and-the-West-have-disowned-their-most-essential-values-Vona-0789/

kapa 04-09-2013 - 14:19

ue se comporta prea frumos cu imperiul rus ,si s-o coste scump

MI-5 04-09-2013 - 15:14

Armenii sunt un popor de negustori si afaceristi.
Au cantarit ce iese de la UE si ce iese de la rusi…

De la UE le-ar fi iesit ca si noua.
Jefuirea totala a bogatiilor nationale.

pathfinder 04-09-2013 - 15:26

🙂

un crestin 04-09-2013 - 15:45

Si normal, din moment ce ue strange asa de cu drag la piept ucigasa Turcie.

ValVerde 04-09-2013 - 15:49

Crestine, mai bine spune-ne cum e cu pestera aia veche de 5 milioane de ani, ca esti expert in virsta Pamintului.
Cum se impaca cu lumea veche de 6000 de ani (cum ne invata Biblia)?
Cine minte? Are toata lumea dreptate?

Sint in mod sincer curios sa ascult parerea ta.

urbos 04-09-2013 - 15:59

Iar tu lindic, iar ti-ai gasit unu mai retardat in fata caruia sa pari destept?

un crestin 05-09-2013 - 06:27

Vale,

Primele cuvinte din Geneza sunt: „La inceput Dumnezeu….”iar mai departe scrie ca la Dumnezeu o mie de ani sunt ca o zi si o zi ca o mie de ani…
Ar fi multe de dezbatut, dar cu tine care nu crezi in creatie si batjocoresti Creatorul, nu are nici un rost.
Dumnezeul tau e pantecele sau mai complet si materialist dialectic spus: papa, caca, sex.:)

ValVerde 05-09-2013 - 06:48

Vai, dar gresesti !!!!

E: papa, caca, sex,sex,sex, papa, sex,sex,sex,sex,sex,sex,sex,sex, nani-nani.

ValVerde 05-09-2013 - 06:57

Deci dupa cum interpretezi tu Geneza, dinozaurii au existat.

Esti „Old Earth creationist”

Daca Matuasalem a trait aproape 1000 de ani (asa zice Biblia) si daca anii aia sint flexibili, (1000 de ani sint o zi si o zi e cit 1000 de ani), citi ani din astia pamintesti, de-ai nostri, a trait Matusalem ???

urbos 04-09-2013 - 15:57

Taci ma potaie.

Tache 04-09-2013 - 16:36

Armenii sunt unul din cele mai inteligente popoare de pe Pamant si sunt si un popor iubitor de carte.

BULA 04-09-2013 - 17:01

Sunt inruditi cu khazarii, dar mai rai decat astia. Sa te fereasca Dumnezeu sa intri in afaceri cu armenii.

Ionel 04-09-2013 - 21:09

Pentru ca sunt plecati din Balcani. Ma refer la proto-armeni-sumerieni-egipteni si chinezi.

pathfinder 04-09-2013 - 21:41

Bre, ai inteles gresit.
Sunt foarte multe asemanarile intre romana si sumeriana.
Din ce stiu io, nu sunt deloc intre armeana si sumeriana.
Las-o mai moale…

Bibi din Moldovastan 05-09-2013 - 14:50

ROMANIA !!! + repMOLDOVA !!! = ROMANIA MARE !!! in vechile hotare !!! ROMANIA !!! TE IUBIM !!!

mihu 08-09-2013 - 13:40

Un articol cretin pentru cretini!Toata lumea din spatiul ex sovietic stie ca Armenia+Rusia=Love.Daca ati merge prin Armenia si ati discuta despre realtiile dintre cele 2 tari ati ajunge la concluzia ca in pofida diferentelor culturale si lingvistice,armenii a-i considera pe rusi ca fiind fratii lor mai mari.Adevaru este ca Rusia a fost pt Armenia un scut impotriva influentelor turcesti si a sprijinit de secole miscarile de eliberare armenesti din cadrul imp Otoman precum si infiintarea statului armean.Asadar,nimic nou subt soare.Doar un autor cretin!

Comments are closed.