Acasa InternationalGeopolitica Scenariul lui Băsescu: Rusia va primi Transnistria, în schimbul Siriei

Scenariul lui Băsescu: Rusia va primi Transnistria, în schimbul Siriei

scris de M.A.
10 afisari

Rusia ar putea primi Transnistria, în schimbul Siriei. Traian Băsescu a menţionat că este obligat să se gândească la ce este mai rău.

Scenariul lui Băsescu: Rusia va primi Transnistria, în schimbul Siriei

Scenariul lui Băsescu: Rusia va primi Transnistria, în schimbul Siriei

Unul dintre scenarii ar fi ce se întâmplă în cazul căderii Guvernului Bashad al-Assad, cu ce va fi înlocuit şi ce se va întâmpla cu influenţa Rusiei odată cu schimbarea de regim, în urma unui război. „Mai rămâne Rusia, cu singura ei bază militară din Mediterana de Est, presupunem că îndepărtarea lui Bashad al-Assad va genera pierderea acestei baze. Unde se va recompensa Federaţia Rusă ca şi pierdere de prestigiu? După Kosovo, s-a compensat în Gerogia, ce ar fi mai la îndemână acum? Transnistria. Lucrurile sunt mult mai complicate şi pe mine declaraţiile copilăreşti mă deranjează. Mai ales ale celor neautorizaţi. Eu am dat un scenariu, eşti obligat să gândeşti în termenii cei mai răi”, a explicat Băsescu.

„Ne menţinem liniile de politică externă consecvent, prudenţă faţă de o intervenţie în forţă în Siria şi solidaritate cu aliaţii noştrii, dacă vor lua această decizie”, a spus Băsescu, la un interviu pentru „Adevărul”. El a adăugat că România nu va fi consultată în cazul unei intervenţii „militare chirurgicale” a SUA în Siria pentru că nu are capabilitatea militară pentru astfel de intervenţii şi a adăugat că este o uriaşă problemă care duce la nevoia de prudenţă. „Problema care se pune în cazul unei intervenţii militare chirurgicale a SUA este dacă această intervenţie va avea sau nu ripostă. Problema este: va riposta Damascul? După părerea mea, da”, a mai spus Băsescu.

31 comentarii

ValVerde 02-09-2013 - 15:51

„Problema este: va riposta Damascul? După părerea mea, da”

===

Da, da,..mama, ce-o sa mai injure !

salut 02-09-2013 - 15:53

Mai baieti, sigur Jigodia Nationala nu venea de la vreo sindrofie, ceva? Nu-mi pot inchipui ca ceea ce spune el cu Siria, USA, Rusia, Transnistria poate veni din partea unui om care poate intelege o harta si are capacitatile mintale neafectate. Era treaz? Serios.

pathfinder 02-09-2013 - 15:58

Intreaba-i pe aia de la EVZ care i-au luat interviul.

Oricum omu’ completeaza:
„Eu am dat un scenariu, eşti obligat să gândeşti în termenii cei mai răi.”

In termeni ingineresti treaba asta se cheama „worst case scenario”.
Si e bine de luat in calcul intotdeauna. Inginereste vorbind… 😉

salut 02-09-2013 - 16:12

Ce sa iei in calcul? Daca un alt dement vine si spune ca o sa cada un meteorit peste Bucuresti si asta are legatura cu Siria, ca asa crede el ca-i „worst scenario” tu ce faci? Pui plase de mascare, sa nu nimereasca meteoritul Buciurestiul? Il parasti pe Assad la ONU? Muti guvernul la Sinaia? De „credibilitate” ai auzit?

pathfinder 02-09-2013 - 16:36

Bre, tu iar iei totul prea in serios…

digital 02-09-2013 - 17:04

băi cretinule, ar trebui să te întrebi de ce nu a zis Transilvania în loc de Transnistria, nu vezi cât de behăitor ești?!
kiorul tău e, ori sifonar prost ori cretin cu acte în regulă ajuns președinte țară!
lua-v-ar dreq de tâmpiți!

ValVerde 02-09-2013 - 17:06

Si se duce Maramu la unguri…

salut 02-09-2013 - 17:43

Prostilor care sunteti toti! Ascultati la mine ca eu stiu ce zic ca eu sut luminat si inteligent si ce-oi mai fi eu! Imi e rusine ca traiesc pe acelasi pamant cu voi!

salut 02-09-2013 - 18:03

@ pentru ala care mi-a furat nick-ul (02-09-2013 at 17:43)

Atat poti mai amaratule? Dupa ce mi-ai furat nick-ul, doar te scremi ca vita constipata? Fii, creativ, boule, folosesti un nick de mare anvergura, uite cum le bantui visele tiganilor, vacilor verzi si/sau cautatoare, ji-danilor si ji-danizatilor cu 20 de nick-uri, etc. Toti se inghesuie sa ma pis pe ei, asa cum faci si tu dealtfel, de cateva zile. Stati la rand.

UnUL 02-09-2013 - 19:08

Salaud, am oroare de obiceiul ăsta ticălos cu furtul nick-urilor (am pățit-o și eu nu o dată!) Dar nu mă pot împiedica să observ că cel care ți-a șterpelit nick-ul are umor (care merge mână în mână cu intelgența!) pe când tu – nici urmă!

salut 02-09-2013 - 19:23

La tine umorul e cand spune Basescu: haha-haha-haha. Altfel ramane cum am stabilit: esti prostul forumului.

UnUL 02-09-2013 - 20:09

Chestia de mai sus n-a spus-o Băsescu, dar are umor. Dar unul cu IQ-ul 60 ca tine nu poate înțelege ce este acela umor.

UnUL 02-09-2013 - 21:23

Bășinel, la tine e mai grav : IQ-ul tău nu ajunge nici măcar la 50.

ciufulici 02-09-2013 - 16:00

Numai un bou poate sa-si inchipuie ca un astfel de interviu nu este pregatit inainte si verificat bine de consilieri dupa, cu mult inainte sa apara ca public.

pathfinder 02-09-2013 - 16:03

…in public.

digital 02-09-2013 - 17:22

da ce mă,cretinule, confunzi Cotroceniul cu Hollywood-ul?!
proști ca tine și ca finderștutzul nu s-au mai născut demult!!!!

Adi 02-09-2013 - 15:54

Problema nu e daca va riposta sau nu va riposta Damascul . Problema e ca astia au desfiintat o armata si acum fac pe patriotii cu armata rusa inarmata pina in dinti pe granita. Se repeta experimentul Georgia ? Ramine de vazut.

salut 02-09-2013 - 16:03

Bre, mata lucrezi la Cotroceni? Ce tot balmajesti acolo? Ce granita? Ce „experiment Gerogia”? Sau te-ai trezit vorbind?

urbos 02-09-2013 - 16:21

Dementul atins de sifilis, grohaie iarasi de unu singur. Se vor inghesui doar viermii basisti sa-i mestece fecalele puturoase si sa ne arate, iata, care e ratiunea pentru care Schizofrenia Sa Traian Basescu, este de partea lui Assad, chit ca ei ie, vorba EBEI, proamericani pana in maduva oaselor.
Pe de alta parte, de ce-ar vrea rusii sa obtina ceea ce au deja?

salut 02-09-2013 - 17:49

@ urbos
02-09-2013 at 16:21

Pe de alta parte, de ce-ar vrea rusii sa obtina ceea ce au deja?

====================================

Bingo!
Dar explica-le asta basistilor! Pun pariu ca dupa 40 de postari tot o sa explici.
Vorbeam asa, teoretic, nu cred ca esti masochist.

jan dinu 02-09-2013 - 16:32

— Silentio Stampa — e mai buna …chiar shi la bautura !!
JD – USA

MI-5 02-09-2013 - 17:49

Rusii sa primeasca ceva ce au?

Mare-i gradina cu presedinti…

briel 02-09-2013 - 17:53

Basescu asta isi bate joc de inteligenta romanului. … Marele strateg.

UnUL 02-09-2013 - 19:09

Nu, își bate joc de prostia multor români.

salut 02-09-2013 - 19:43

PDL-isti, evident. Sunt singurii care pun botul.

PS: mai prostule, nu te-ai saturat sa-ti dai singur cu tesla-n koaie?

UnUL 02-09-2013 - 20:13

Salaud și Bășinel, prostia nu se află decât în doze foarte mici la „băsiști”, dar ea abundă, inundă, curge în valuri la USL-inoși și antibăsiștii viscerali. Și, evident, acești c r e t i ni congenitali, care nu înțeleg nimic din tote adevărurile incontestabile pe care le spune președintele, sunt apucați de pandalii numai la auzul numelui său.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 02-09-2013 - 18:27

The Jamestown Foundation: ”În primul rând, Băsescu nu a făcut greşeala de a iniţia ”resetarea” relaţiilor Rusia-România. În schimb, a aşteptat răbdător ca Moscova să facă prima mişcare, dacă nu să ”reseteze”, cel puţin să dezgheţe relaţiile.” … ”La acest moment, Rusia învaţă să se obişnuiască cu strategia pro-vestică a Bucureştiului şi alegerile politicilor de securitate orientate spre Occident. Băsescu a ajutat la instituţionalizarea acestor politici din 2005. În cazul României, Moscova este cea care iniţiază ”resetarea” relaţiilor, sperând că i-ar putea schimba orientarea peste ceva timp.”

salut 02-09-2013 - 18:40

„La acest moment, Rusia învaţă să se obişnuiască cu strategia pro-vestică a Bucureştiului şi alegerile politicilor de securitate orientate spre Occident.”

============================

Te cracanezi de ras. De unde apar ANAL-istii astia, dom’le? Jamestown?

Eu stiu un orasel d’asta prin Nebraska, USA. Are cam 500 de locuitori, un lac si o crescatorie de vaci. Jumatate dintre ei lucreaza pe acolo, ailalti, la McDo si ce-o mai fi. Am vrut sa-mi vand VacaVerde, da’ tot dadeau cu „fani, fani”. Eu credeam ca se refera la dieta vacii, sa-i dea ceva fan (in americaneste, „fani”), da’ ei se refereau la mine: cica ar fi hazliu ca incerc sa vand o vaca nebuna (si verde pe deasupra). Asa ca eu am ramas cu VacaVerde (si acum, cand ma prinde pe forum imi trage cate o limba aspra peste buci….!) si ei cu analizele geostrategice.

Antibasistul 02-09-2013 - 19:34

:)))) excelenta postare!

Fagetel _Harghita 02-09-2013 - 20:16

Deci nu va fi Romania cedata rusilor ,le va da Trasnistria .in schimbul Siriei…ha.ha,ha….

N-are cum sa le dea Trasnistria caci le apartine rusilor ….iar Siria e tot in mina lor .Pentru a tempera Rusia e nevoie de a le ceda UKRAINA ..clar. daca ei doresc. caci o vor avea oricum, fara ajutor occidental.deci …..occidentul nu poate da ce nu are .

Daca nu vor integra Ukraina in CSI ,Rusia n-are viitor se zbate degeaba !

Paul din Ohio 03-09-2013 - 02:24

Cel mai bun scenariu pentru Romania si restul Europei, ar fi ca Rusia sa-l primeasca pe Ba’secu si pe toti KGBistii lui in „schimbul” Siriei si al raioanelor transnistrene ale RM.

Comments are closed.