Ucraina. Armata ia controlul asupra orașului Lugansk | Ziua Veche
Acasa InternationalGeopolitica Ucraina. Armata ia controlul asupra orașului Lugansk

Ucraina. Armata ia controlul asupra orașului Lugansk

scris de D.P.
5 afisari

Ministrul ucrainean al apărării i-a declarat președintelui Petro Poroșenko vineri că trupele ucrainene au luat sub control partea de sud-est a orașului Lugansk din estul țării, potrivit unui comunicat pe site-ul președinției de la Kiev.

Ucraina. Armata ia controlul asupra orașului Lugansk

„Ministrul apărării, Valeri Heletei, i-a declarat președintelui Petro Poroșenko că forțele armate ucrainene au luat sub control partea de sud-est a Luganskului”, afirmă comunicatul, adăugând că trupele au înconjurat de asemenea aeroportul. C

Cel puţin 20 de persoane au murit vineri în Lugansk în cursul operaţiunii „antiteroriste”, lansată de autorităţile de la Kiev la 13 aprilie cu scopul de a înăbuşi insurecţia armată prorusă în regiunile Doneţk şi Lugansk, potrivit agenţiei ruse RIA Novosti.

Avansarea armatei ucrainene are loc în contextul prăbuşirii, joi seara, a unui avion al companiei Malaysia Airlines în estul Ucrainei. Accidentul s-a soldat cu 298 de morţi, dintre care cel puţin 154 de olandezi.

57 comentarii

UnUL 19-07-2014 - 08:41

Succes, Ucraina!

Ionel 19-07-2014 - 10:57

@UnUL: Drum bun! Ia-l si pe Base si Johanis cu tine sa vad ce fata or sa faca rsii in fata imobiliarelor liberal-basiste. Aia nu se joaca . Adica se joaca dar doar cu AKM-ul.

Ionel 19-07-2014 - 10:58

Scuze, ,,rusii” in loc de ,,rsii”.

UnUL 19-07-2014 - 12:28

Ionele, bați câmpii, fără nicio legătură cu subiectul.

Antibasistul 19-07-2014 - 13:23

Succes, Rusia!!!

UnUL 19-07-2014 - 13:30

E clar ce ai nevoie de ceva de calmare (sau, eventual, de cal mic!)

UnUL 19-07-2014 - 15:41

ERATA:E clar ce am nevoie de ceva de calmare (sau, eventual, de cal mic!)

Antibasistul 19-07-2014 - 16:50

Corect, ai nevoie de ceva de calmare!

UnUL 19-07-2014 - 16:58

Eratule, nu-ți mai băga râtul pe aici, clonă scârbavnică! Nu te apucă greața când te uiți în oglindă?

Antibasistul 19-07-2014 - 17:00

un NUL, nu-i clona, tu esti, te contrazici pentru ca nu ți-ai luat medicamentele, le timp!!!

Antibasistul 19-07-2014 - 17:01

…la, nu le

UnUL 19-07-2014 - 17:01

Da, sigur, sufăr de personalitate multiplă. 🙂

UnUL 19-07-2014 - 17:04

P.S. Nici tu nu ți le-ai luat la TÂMP.
La, lo, le, li lu….

Antibasistul 19-07-2014 - 17:10

un NUL, e grav cu tine, ia-ți URGENT, medicamentele!!!

Antibasistul 19-07-2014 - 17:12

un NUL, este ca auzi voci si ai halucinații?

mircea 19-07-2014 - 17:16

dar nu de bou ca tine fiindca bou ramane tot bou nu poate fi nici taur nici armasar,unde mai pui ca esti contaminat cu boala,,BOULUI NEBUN”

UnUL 19-07-2014 - 17:27

@Bășinel
Eu nu, dar tu și cu mirciulică sigur da.

Antibasistul 19-07-2014 - 17:30

un NUL, înghite medicamentele, REPEDE, ACUM!!!

UnUL 19-07-2014 - 17:31

Nu pot să iau medicamente, tocmai mi-am băut coniacul Courvoisier, și nu merge cu medicamente.

UnUL 19-07-2014 - 17:36

Da, sigur, sufăr de lipsa de personalitate si multiple greseli.

Antibasistul 19-07-2014 - 17:36

un NUL basistule, ai baut ”Courvoisier” pentru ca esti o curva umana basista, ca toți basiștii!!!

Antibasistul 19-07-2014 - 17:38

un NUL, e rau ca esti bolnav, toți forumiștii îți plîngem de mila!!!

UnUL 19-07-2014 - 18:43

@Clonei mele ce spurcă forumul la 17 și 36
Purceluș, văd că nu te înveți minte. Întoarce-te la troacă !
@Bășinel, se vede că tu te pricepi la cognac de calitate, tu bei numai poșirci.

Antibasistul 19-07-2014 - 13:24

PS. Jos Basescu!

UnUL 19-07-2014 - 13:29

Săracul de tine, iar ai uitat să-ți iei calmantele!

Antibasistul 19-07-2014 - 17:03

Mai sus ai scris ca tu ai nevoie de calmare, te contrazici, pentru ca nu ți-ai luat medicamentele, la timp!!!

UnUL 19-07-2014 - 17:26

Eu n-am scris, tâmpițel, aia era scârbavnica mea clonă.

Antibasistul 19-07-2014 - 17:28

Tu ai scris, pentru ca nu ai luat medicamentele la timp, NU E NICI O CLONA!!!

UnUL 19-07-2014 - 17:32

Părerea ta, cretină ca toate părerile tale.

Antibasistul 19-07-2014 - 19:56

Nu-i parerea mea, e adevarul!!

UnUL 19-07-2014 - 20:05

Părerile tare și adevărul sunt perfect paralele, adică nu se întâlnesc niciodată.

UnUL 19-07-2014 - 20:06

Ptiu, drace: „Părerile tale!” Tare este numai capul tău.

mircea 19-07-2014 - 12:39

nu ai fost la adunarea cu femeili din PMP,TI S-A UZAT gaoaza taman ac cand se striga cel mai tare sloganul PMP ului-,,MANCATIASI NASULE”

BULA 19-07-2014 - 13:42

Cand Rusia va prinde momentul favorabil sa-i trosneasca rau de tot pe polonezi si pe ucrainiei, o va face. Mai ales dupa ce se intampla acum, cand si polonezii si urainienii au dovedit ca sunt tembeli, punandu-se rau cu vecinul de la rasarit. Polonezii se vor muta la granita Rusiei cu China, iar ucrainienii la minele din Siberia.

MI-5 19-07-2014 - 14:57

iar tu te vei muta la spitalul de „nervosi”…
baaa… maaaare caraghios mai esti….
te mai tin mult aia p’acole la laborator?

UnUL 19-07-2014 - 16:57

Polonezii sunt în UE și NATO, nătărăule, iar Ucrainienii încearcă și ei să ajungă acolo. Iar față de NATO, Rusia e mică, mică de tot !

Antibasistul 19-07-2014 - 17:04

Mic esti tu față de prostia ta imensa!!!

Titircă Inimăbună 19-07-2014 - 17:07

natarau rus, ma aia pe moskova voastra!

Antibasistul 19-07-2014 - 17:08

ma aia pe tine, traiasca Rusiaaa!!!

UnUL 19-07-2014 - 18:46

Bășinel, dacă tot nu ți-au priit țările care încep cu Aus – care te-au trimis Raus!- poate emigrezi în Rusia.

Titircă Inimăbună 19-07-2014 - 10:02

Sa crape Rusia!

Antibasistul 19-07-2014 - 13:25

Sa crape Congo jiidanul!!!

BULA 19-07-2014 - 10:53

Chiar daca armata Ucraineii ii invinge pe separatisti, ruptura intre rusofoni si ucrainieni e definitiva. Niciodata Ucraina nu va fi „stat national unitar”. Totdeauna vor fi probleme acolo.

BULA 19-07-2014 - 11:40

Ucrainei

UnUL 19-07-2014 - 13:19

Bulișor, iar încurci borcanele. Sondajele arată că marea majoritate a p o p u l a ț iei din regiunile Donețk și Lugansk NU DOREȘTE DESPRINDEREA DE UCRAINA ȘI UNIREA CU RUSIA. (Chiar și rușii din Crimeea încep să regrete!) iar foarte mulți dintre cei care luptă cu arma în mână pentru independența acestor regiuni NU SUNT ORIGINARI DIN DONEȚK ȘI LUGANSK CI SUNT „VENITURI” (accentul pe u!), cu pașaport rus sau transnistrean.

BULA 19-07-2014 - 13:35

Eu spuneam ceva si tu bati campii cu alte chestii. Cine a zis ca regiunea autonoma infiintata de separatisti sa treaca la Rusia ? Politicienii ucrainieni au fost sanatosi la cap cand le-au nterzis rusofonilor sa foloseasca limba materna ? Nu e clar ca s-a dorit inceperea conflictului si atragerea in razboi a Rusiei, ca pretext pentru interventia SUA ? Americanii planuiesc de mult timp sa atace Rusia si au nevoie de un pretext credibil in fata pop.ulatiei lor, care nu e dispusa sa moara intr-un eventual razboi atomic.
America e in pragul colapsului financiar, urmat probabil de revolta interna (ceva de genul Revolutiei din 1918). Are nevoie de un mare razboi, care ar duce la stergerea datoriei interne (ca o stabilizare monetara). Dar se joaca cu focul termonuclear.

UnUL 19-07-2014 - 16:55

Nu e clar nimic. Și statutul limbilor minorităților se poate hotărî abia după ce e liniște în țară. Iar ca să fie acceptată în UE Ucraina va trebui să adopte o atitudine tolerantă față de minorități.
Pe cuvânt, ești absolut bolnav să vezi mâna Washingtonului peste tot.
Iar în ce privește colapsul financiar al SUA, dă-mi voie să râd în hohote!

Antibasistul 19-07-2014 - 13:45

IARAȘI MINȚI, ca de obicei, ca toți basiștii!!!

Ionel 19-07-2014 - 14:47

Si cine a facut sondajele astea? Nu pot sa cred ca in mijlocul luptelor apare un idiot cu o lista de intrebari si toti incep sa cante imnul UE mai ales ca trecerea de la nationalitatea ucrainiana la cea rusa e mai mult decat ambigua ca pana la urma si unii si altii dupa un faliment o sa se uneasca de nu o sa mai stie UE ce sa mai zica. S a ne aducem aminte cum conlucrau impreuna ucrainienii cu rusii in Bucovina pentru slavizarea romanilor .

BULA 19-07-2014 - 11:39

Americanii au fortat Rusia sa intre in razboi cu Ucraina, sa se produca pierderi umane si materiale imense si in final sa intervina si ei (cu adunatura NATO) si sa le dea rusilor lovitura fatala. Numai ca rusii nu pun botul la magareala americanilor.
America are nevoie de un mare razboi mondial, ca sa iasa din incurcatura financiara in care se afla (datoria interna de 17 trilioane de dolarei). Numai ca merge la risc, pentru ca oricand se poate ajunge la razboi nuclear total.

UnUL 19-07-2014 - 13:20

Obsesia americanilor la unii nătărăi.

Titircă Inimăbună 19-07-2014 - 14:13

🙂 :-> 🙂 :-> 🙂 :->

Antibasistul 19-07-2014 - 17:06

Rîzi ca proasta-n su…ă!

UnUL 19-07-2014 - 17:28

Îi fii știind tu ceva din proprie experiență; tu fiind proasta, evident.

Antibasistul 19-07-2014 - 17:33

Știu de la cotoroamța ta!

Antibasistul 19-07-2014 - 17:05

copy paste 436

UnUL 19-07-2014 - 17:28

Co-pipi pe tine.

Comments are closed.