Acasa InternationalGeopolitica UPDATE – Ucraina: Preşedintele parlamentului a demisionat; Viktor Ianukovici a părăsit Kievul (video live)

UPDATE – Ucraina: Preşedintele parlamentului a demisionat; Viktor Ianukovici a părăsit Kievul (video live)

scris de M.A.B.
5 afisari

Update – Preşedintele ucrainean, Viktor Ianukovici, a afirmat sâmbătă la televiziune că nu intenţionează să-şi dea demisia, relatează AFP şi Reuters.

”Nu am intenţia să-mi dau demisia”, a declarat Ianukovici, denunţând ceea ce el a numit ”o lovitură de stat în Ucraina”.

Preşedintele ucrainean, Viktor Ianukovici, a promis că îşi va da demisia, promisiune făcută în timpul unei conversaţii telefonice cu unul dintre liderii opoziţiei, Arseni Iaţeniuk, a anunţat deputatul de opoziţie Mikola Katerinciuk, citat de France Presse.

‘Iaţeniuk a cerut, în numele Maidanului (centrul contestării populare îndreptate împotriva puterii, n.r.), ca Ianukovici să îşi dea demisia. Ianukovici a promis să facă acest lucru. Aşteptăm şi confirmarea scrisă’, a declarat Katerinciuk în faţa presei.
Preşedintele parlamentului ucrainean, Volodimir Rîbak, un apropiat al şefului statului, Viktor Ianukovici, şi-a dat demisia sâmbătă, a anunţat vicepreşedintele forului legislativ în timpul şedinţei, transmite AFP.

Rîbak a demisionat după ce mai mulţi deputaţi ai Partidului regiunilor, aflat la putere, au anunţat că părăsesc această formaţiune politică.

Opoziţia ucraineană a făcut apel sâmbătă la destituirea preşedintelui Viktor Ianukovici şi convocarea de alegeri prezidenţiale anticipate până pe 25 mai, relatează AFP.

”Cerem convocarea de alegeri prezidenţiale anticipate până pe 25”, a declarat Kliciko, unul dintre liderii opoziţiei.

”Parlamentul trebuie să adopte o rezoluţie care să ceară ca Ianokovici să-şi dea demisia”, a adăugat Kliciko.

Protestatari ucraineni au afirmat c-au preluat controlul asupra clădirii administraţiei prezidenţiale din centrul Kievului, în timp ce opoziţia insista sâmbătă pentru demisia preşedintelui Viktor Ianukovici, relatează agenţia Reuters.

”El /Ianukovici/ nu este aici, niciunul dintre oficialii săi sau altcineva cu legături directe cu administraţia nu se află aici”, a declarat un lider al protestatarilor, Ostap Krîdîk, unui corespondent al Reuters în incinta administraţiei prezidenţiale. El a precizat că protestatarii nu au folosit forţa pentru a intra în clădirea administraţiei prezidenţiale.


Live streaming video by Ustream

46 comentarii

mircea 22-02-2014 - 13:19

fratili Basescu in ale revolutuei portocalie,nu stie nimic,unde a disparut Ianukovici?

Mircea 22-02-2014 - 13:32

Stie, da e secret.

UnUL 22-02-2014 - 13:35

mirciulică, ți-am spus că ești b o u. Ăla cu revoluția portocalie era Victor Iuscenko, Ianukovici n-are nimic de-a face cu „revoluția portocalie” (sau, mai exact, aceasta era îndreptată tocmai împotriva lui!); el a fost adversarul de stânga a lui Iuscenko și a pierdut atunci alegerile, dar le-a câștigat pe următoarele.

mircea 22-02-2014 - 13:45

bine bre daca zici matale asa o fi,da sa nu mai zici la nimeni ca nu vreau sa patesc ca Basescu caruia i sa urcat la cerebelu-gleznei ,da sa crede mare poliscian nu vezi si mata ca a facut PMP(partidul manglitorilor profesionisti)

UnUL 22-02-2014 - 15:07

mirciulică, pe tine nu te va bănui nimeni niciodată că ești mare politician, nici măcar că ești inteligent sau că știi istorie ()fie ea și istoria recentă a Ucrainei).

Antibasistul 22-02-2014 - 13:49

Jos Basescu, HUUUOOOOO!

UnUL 22-02-2014 - 16:16

Văd că starea ta e din ce în ce mai gravă. Cred că nu mai e nicio speranță.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 22-02-2014 - 18:52
jan dinu 22-02-2014 - 18:57

Bah alea nu’s picioarele lu Basescu …,apeleaza la NUTZI
ea stie … direct de la farza locului nu ca tine la AdobE!
JD-USA

ancuta 22-02-2014 - 19:02

Janee,
Da’ vezi ce demn e antenescu?

jan dinu 22-02-2014 - 19:20

– SERVieta – e facuta cadou de VARAN plina cu
lozinci >> Jos Basescu << , dar se pare ca shi-a schimbat
stapinul pentru o scurta perioada..-:)))
JD-USA

jan dinu 22-02-2014 - 19:21

era pentru — ancuta – ..
JD-USA

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 22-02-2014 - 19:21

Tzagane , esti prost !

ancuta 22-02-2014 - 19:29

Janee,
Asta-i articolul domnului batca si il „fezandeaza” dupa cat de antenizati sunt comentatorii!
De aceea io l-am rugat mai sus sa ne lase in pace si sa nu mai imble la postari!
Acuma nu te supara pe Carpatian, ca-i om si el si traieste cu gandul ca antenescu o sa fie presedinte, sau ponta doamne fereste!

Antibasistul 22-02-2014 - 19:49

HUOOOO, MOARTE DICTATORILOR, HUUUOOOOOO!!!!!!!!!!!!!!!

jan dinu 22-02-2014 - 20:07

Daca ne ssupara – MARIUS -ai trimitem o duzina de lezbY
pe CAP pina iL termina shi declara ca a capitulat !!!
JD-USA

ancuta 22-02-2014 - 20:39

Janee,
Pai, domnul batca e lesbian?
Io observasem ceva-cumva, dar parca tot nu-mi vine a crede!
Sau i le trimiti pentru … „una mica”!

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 22-02-2014 - 19:08
ancuta 22-02-2014 - 19:12

Carpatiene, iar umbli cu „montaje”!
Mai, astea nu-s picioarele lui Udrea, mai!
Astea-s niste carnuri neafumate, bre!

ancuta 22-02-2014 - 19:00

Hai, ma, Carpatiene, ca nu-i adevarata poza!
La fel ca toate celelalte.
Is doar „montaje” draga, doar tu le crezi adevarate!
Lumea se mai joaca!
Viata nu-i doar o scarna (precum vietile scarnelor: original, claudine, salut)!
Viata are zmecheriile ei!
Acuma, te rog sa nu faci ceva necugetat!
Fii cuminte!

UnUL 22-02-2014 - 21:14

Calmantele, repede !!!

UnUL 22-02-2014 - 14:17

Cum biee scria un epigramist clujean, fost profesor de română și director de școală, azi pensionar, și fost simpatizant PDL, azi trezit;
Cine va vota cu Ponta
Are cap tare ca fonta
Iară cel cu C ă c ă r ă u
E u, mare n ă t ă r ă u.

Antibasistul 22-02-2014 - 14:19

Jos Basescu, HUUUOOOOOO!

UnUL 22-02-2014 - 16:15

Iar criză de isterie? Calmante și dușuri reci!

Antibasistul 22-02-2014 - 18:02

HUUUOOOOO!!!!!!!!!!!

UnUL 22-02-2014 - 18:20

Situașia e disperată și fără speranță

ancuta 22-02-2014 - 18:24

Se mai duce inca o data si … gata!
Se linisteste!
Asa facea si Vale cu el!
Il trimetea, o facea, se calma!
O sa vezi!

ancuta 22-02-2014 - 18:25

UL,
Problemele incep cand proasta ailalta -scarna original- nu vrea sa se … „calmeze”?

Antibasistul 22-02-2014 - 18:26

DAAAA, SITUAȚIA E DISPERATA SI FARA SPERANȚA CU BASESCUUU LA COTROCENI!!!

Antibasistul 22-02-2014 - 18:29

PS. HUUOOOO!!!!!!!!!!!!!!!!!!

UnUL 22-02-2014 - 21:15

O cămașa de forță pentru Bășinel, repede !

Antibasistul 22-02-2014 - 22:32

Repede camasi de forța pentru basisti si chior!

ValVerde 22-02-2014 - 22:35

Aha !!! si cine i-o pune, mai zmingalici ?

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 22-02-2014 - 18:49

(n. 14 decembrie 1945, Cluj). Poet, epigramist. Facultatea de Filologie a UBB Cluj.

Volume: – Epigrame, 1996; – Rondeluri parsive si alte poezele, 1998; – Satirigrame, 2000; – Afabulatii, fabule, 2004.

ancuta 22-02-2014 - 18:02

Ciocumiculeee,
N-ai facut-o azi dupa amiaza?
Fugi repede si apoi relaxeaza-te!

ancuta 22-02-2014 - 18:43

UL,
Se pare ca l-am subapreciat!
Singura sansa e sa-l stearga moderatorul!

ancuta 22-02-2014 - 19:03

tomnul batca nu mai imbla la iele!

UnUL 22-02-2014 - 15:09

E UN mare nătărău

și tot de el, mai recentă:

Lui Ponta
Cu figura lui năucă
Să ne lase, să se ducă,
Ușurel, cum merge apa
Unde-o-nțărcat mutu’ iapa!

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 23-02-2014 - 05:08

(n. 14 decembrie 1945, Cluj). Poet, epigramist. Facultatea de Filologie a UBB Cluj.

Volume: – Epigrame, 1996; – Rondeluri parsive si alte poezele, 1998; – Satirigrame, 2000; – Afabulatii, fabule, 2004.
Asteptam …provincia !

UnUL 23-02-2014 - 08:38

Nu pot nici să confirm nici să infirm. Pe autorul epigramelor îl cheamă Theodor Capotă, habar n-am în ce an e născut (cred că e ceva mai mare ca mine, dar nici de asta nu sunt sigur), știu că e autorul unor cărți de gramatică română, nu știu ce alte cărți a mai scos.

COLOMBO 22-02-2014 - 14:19

De ce ar trebui si la noi sa le dam foc la politicienii nostri :

Printre politicienii care şi-au plantat rudele în ASF sunt: vicepremierul Gabriel Oprea a cărui fiică Ana Maria Tudor a câştigat 9.844 euro în ultimele două luni din 2013; ministrul Muncii Mariana Câmpeanu al cărei fiu Remus Cătălin Câmpeanu a câştigat în aceeaşi perioadă 10.822 euro; primarul Craiovei Lia Olguţa Vasilescu al cărei soţ Răzvan Wlassopol a câştigat 11.566 euro în două luni; ministrul demisionar al Finanţelor Daniel Chiţoiu a cărui soţie Laura Chiţoiu a câştigat 19.059 euro; preşedintele Camerei Deputaţilor Valeriu Zgonea a cărui fostă soţie Cristina Zgonea a câştigat 16.700 de euro; consilierul premierului Ponta, Cristian Socol, a cărui soţie Aura Socol a câştigat în cele două luni 16.067 euro; deputatul PNL Dan Motreanu a cărui soţie Daniela Motreanu a avut un câştig de 13.178 euro; deputatul PNL George Scutaru a cărui soţie Iuliana Scutaru a primit de la ASF 15.356 în două luni.

Campionii câştigurilor pe noiembrie şi decembrie au fost Dan Radu Ruşanu – preşedintele ASF, cu 72.094 euro şi Daniel Dăianu – prim-vicepreşedinte cu 68.043 euro.

jan dinu 22-02-2014 - 18:52

—— SLAVA UKRAYNA —— !!!
Spasiba gosbodar !
JD-USA

ancuta 22-02-2014 - 18:55

Dobrii utro
det krai!

jan dinu 22-02-2014 - 19:09

— Statuile lu — LENIN — sunt doar la MOskova — !
Cit de curind vor fi transferate pentru pastrare in Nord Korea !!
JD-USA

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 22-02-2014 - 19:14

Comments are closed.