Acasa International Primul operator care elimină contractele pe 2 ani, telefoanele blocate și taxele de roaming

Primul operator care elimină contractele pe 2 ani, telefoanele blocate și taxele de roaming

scris de G. D.
7 afisari

T-Mobile, operator de telefonie mobilă din Germania, dar care are operațiuni în mai multe țări, inclusiv în SUA, vrea să schimbe strategia de abonamente cu una absolut surprinzătoare, care dă peste cap toate regulile nescrise ale industriei telecom.

T-Mobile denunță codul nescris al telecomului

T-Mobile denunță codul nescris al telecomului (FOTO:Wikimedia)

T-Mobile vrea să elimine contractele pe doi ani, telefoanele subvenționate care se plătesc mascat din abonament și celelalte practici incorecte, după cum scrie New York Times.  Cea mai nouă decizie care a șocat în mod plăcut piața din SUA a fost aceea de a elimina taxele de roaming.

T-Mobile se află într-o concurență acerbă cu operatorii locali din SUA, Verizon, Sprint și AT&T. Pentru a reuși să plece de pe ultimul loc, șefii T-Mobile au decis să adopte o strategie radicală, care să șocheze.

Acesta este motivul pentru care a anunțat că nu va mai semna contracte pe perioade minime, care să-i țină captivi pe clienți. Aceștia vor fi liberă să plece oricând doresc din aceste contract și să se mute la o altă companie. De asemenea, abonamentele nu vor mai conține prețurile mascate ale telefoanelor mobile, care astfel erau plătite cu mult mai mult decât prețul lor real.

Pentru achiziția de telefoane la prețuri mai accesibile, T-Mobile a introdus plata în rate, cu avans și sume fixe lunare, evidențiate separat în factură. Iar telefoanele vândute nu vor mai fi blocate în rețea, ci libere pentru orice operator.

Decizia costurilor de roaming a depășit însă orice așteptare. T-Mobile a anunțat că toate apelurile din roaming vor avea același preț, 20 de cenți pe minut, către orice destinație, iar traficul de date va fi gratuit și nelimitat, dacă este utilizat la viteze mici. Doar cei care doresc trafic de viteză mare (3G) vor trebuie să cumpere abonamente speciale. De asemenea, SMS-urile vor fi gratuite în romaning, potrviti abonamentului de acasă.

Marii operatori au creat percepția că roamingul costă mult. Dar, de fapt, nu costă”, a declarat Mike Sievert, directorul de marketing al T-Mobile SUA, ziariștilor de la New York Times. „Doar că au mers prea departe încărcândi-ne cu profituri de 90%”, a mai spus oficialul companiei germane.

Cu toate acestea, T-Mobile continuă aceste practici în Europa, unde vinde telefoane de top cu 1 euro, condiționat de achiziția unor cotnracte scumpe, care să acopere prețurile telefoanelor.

42 comentarii

digital 23-12-2013 - 16:05

Cea mai nouă decizie care a șocat în mod plăcut piața din SUA a fost aceea de a elimina taxele de roaming…….

foarte plăcut, și mai ales instructiv, după ce le-a luat frăiereștenilor banii, fac pe fecioara neprihănită dând ochii peste cap dezvelindu-și himenul…intact!

Titircă Inimăbună 23-12-2013 - 16:09

Nu-i adevarat!

Afla ca daca nu-ti faci minutele, dau ei telefon de timpul ala, pe la familie sa le spuna ca esti bine si sanatos si ca te gandesti la ei.

digital 23-12-2013 - 16:14

păi normal că NSA-ul lucrează chiar pe minutele fraierilor!
jermănika- amerlocika, ce frăție nazisto-iudaică!

Titircă Inimăbună 23-12-2013 - 17:13

atunci sa-ti iei un celular, il pui pe vibrator numai si il strecori intr-un prezervativ sa nu se ude si il faci cadou matii.

dar sa nu-i dai prea multe telefoane ca cheleste!

ValVerde 23-12-2013 - 17:19

Da’ trebuie sa-i trimita si instructiunile unde sa-l bage, ca altfel o sa muste din el….

Titircă Inimăbună 23-12-2013 - 17:23

Chiar asa, ca bine spusesi! Daca-i spage placa? Deci, musai sa aiba intructiuni!

ValVerde 23-12-2013 - 17:25

Doamne fereste sa sparga placa aia, o omoara mosu, dl degetoi, ca de trei ani au ramas cu o singura placa si o folosesc cu rindul.

digital 23-12-2013 - 17:29

băi, uda-mi-aș ..la -nghâtu măttii de fraier ce ești, ai ieșit de la camera de gazare și faci pă jmekeru?!

ValVerde 23-12-2013 - 17:33

Inimabuna, vezi ce vrea degetelu cu tine…

Titircă Inimăbună 23-12-2013 - 17:35

Nu stiu, da eu nu ma bag sa ma cert cu degetel, de ce sa-mi fac dusmani?

ValVerde 23-12-2013 - 17:37

degetel, m-a rugat Inimabuna sa te trimit in pm, ca la el nu-ti da voie, ca sa nu se puna rau cu tine.

digital 23-12-2013 - 17:39

ValVerde
23-12-2013 at 17:37
bine, atunci mergeți amândoi în pheeezdheeleee mamilor d-voastre!

ValVerde 23-12-2013 - 17:42

Asa mai mortaciune !
Vorbeste frumos, cu d-voastra, ca nu ne tragem de sireturi !

Titircă Inimăbună 23-12-2013 - 17:43

Vad ca s-a suparat chiar analog de tot, e mai rau si decat Antihuhul.

Si doar i-am vorbit frumos

ValVerde 23-12-2013 - 17:44

Needucat. Nu stie sa aprecieze o inima buna.

digital 23-12-2013 - 17:46

ValVerde
23-12-2013 at 17:42

corect!
doar cu mătta mă trag, un pic, cu tine nici într-un caz!

ValVerde 23-12-2013 - 17:49

Asta e tot ce vrei?
Sa te tragi de sireturi…da’ ia-le poponel acasa si trage-le cit vrei tu, 12/24, 24/7, cit te tin pingelele….

Titircă Inimăbună 23-12-2013 - 17:59

Ai bagt de seama ca domnul Neacsu nu am mai pus de o saptamana un articol de ala strasnic de bun?

Cand ma gandesc, mi se face parul valvoi!

urbos 23-12-2013 - 18:04

Digitale, ma-sa lindicului e moarta demult in cotet. Si nici cand traia nu puteai sa phooti asa mizerie, ce te-a apucat, vrei sa fii la fel de dus ca ta-su? Las-o, da-o dreacu.

ValVerde 23-12-2013 - 18:14

„Ai bagt de seama ca domnul Neacsu nu am mai pus de o saptamana un articol de ala strasnic de bun?”

===

Da, in fiecare zi butonesc cu mina tremurinda sa vad daca ne mai lumineaza cu ceva dl. Neacsu.
Dar e nemuritor si rece. Nu ne mai iubeste.
Ne lasa singuri si neajutorati de geniul lui…

Mi-e dor de intelepciunea si dibacia scriitoriceasca a luceafarului de la ZV

De cind nu l-am mai citit, imi cade parul in ochi.
Daca nu scrie nici azi, ma duc sa ma tund si-mi faca un mohawk.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 23-12-2013 - 18:19

Mai eficient un tomahawk!

Desii , merge si o trepanatzie /pwe seztake !

In zona …crepusculara !

salut 23-12-2013 - 16:23

Nu-i chiar asa. Baietii astia de la ZV sunt ramasi in urma cu vreo doi ani, dar de, au descoperit si ei ceva, Niciodata nu-i prea tarziu.
Cert e faptul ca azi, pe piata americana, poti gasi abonamente lunare cu 40 de dolari , nelimitat (voce, text, date), 3G, coast to coast (asta inseamna o suprafata mai mare decat a Europei, 350 milioane locuitori).
Avand in vedere nivelul preturilor din SUA, 40 de dolari pentru asa ceva….hm, nu-i rau deloc.
T Mobile (nu stiam ca e nemteasca) a venit mai tarziu pe piata. Dar a invata sa minta si sa insele mult mai repede ca aia vechi, asa ca dupa ce lumea s-a prins, au inceput sa scada vanzarile. Firesc.

ValVerde 23-12-2013 - 16:58

T-Moble de asemenea zice (neconfirmat inca) ca vor plati penalitatile pe care le incarca competitorii daca vrei sa-ti termini planul inainte de termen.
Cu conditia sa te duci la T-Mobile !!!

Titircă Inimăbună 23-12-2013 - 17:15

Eu am un centru T-Mobile chiar pe strada mea, deci e cartier chic!

ValVerde 23-12-2013 - 17:21

Ti-a crescu pretul proprietatii !
Toata lumea vrea sa aiba un T-Mobile pe strada.
Orange e pentru Parpanghel, ca el n-are adresa fixa.

Titircă Inimăbună 23-12-2013 - 17:26

Dar poate sa-si coase pe coviltir un semn de „Aici ne t-mobilam bine” ca sa stie lumea ca e baiat fin.

Pai, fara semn, daca sta in carutza si deci nu i se lanturile de aur, cum sa sie omu, zi si tu!?

ValVerde 23-12-2013 - 17:32

Nu stiu ce sa zic…pentru Papanghelu parca nu suna bine „aici t-mobilam bine”
Poate mai curind…”aici t-dezmobilam bine” (cind esti la servici si nu-s vecinii atenti…)

digital 23-12-2013 - 17:36

Titircă Inimăbună
23-12-2013 at 17:26

acă mătta o are cusută, crezi că e valabil și la țighani?!
taieți-o rondele și dă-i-o mătti să vezi ce se va bucura!

Titircă Inimăbună 23-12-2013 - 17:39

noo, ca asta ar insemna ca tiganii in general fura.

mai asteptam sa inceapa si miliardul de indieni sa se reverse.

ValVerde 23-12-2013 - 17:41

Nu, nu,…eu nu generalizez…nu tiganii…Papanghelu’ !

Titircă Inimăbună 23-12-2013 - 17:44

dansul nu fura, dar posteaza, care este cu muuuult mai rau!

ValVerde 23-12-2013 - 17:45

De fapt e dezastruos, pentru ca posteaza ce fura !

ValVerde 23-12-2013 - 17:46

Intr-una din zilele astea i-o cadea si lui in mina vreo carte de gramatica care e gata sa-si gaseasca un stapin nou.

Titircă Inimăbună 23-12-2013 - 17:53

Vad ca citeste mult pe web, ca cine mai are bibiloteci pe perete in zilele noastre, nici nu face bine la cockroaches.

In zilele noarte totul e digital.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 23-12-2013 - 18:12

Ma ‘h baietzi , ma’h !

Constat , cu oarecare ,

Satisphaktzie , ca ati devenit

Dephendentzi de kariciu tzaganului !

Pa rand , bree ! Pa rand !

Are …mandea ! Are , dar parca !

Atzi fost prevenitzi, e VANATA rau !

Sa nu va aud , ca santezti jingashi !
….mancatzhiasi !

ValVerde 23-12-2013 - 18:18

Dar ceva mobila „reconditionata” ai?

Si nu te mai face ca vorbesti la celular de la roata carutei !
Toti stim ca nu ti-ai platit abonamentul si ti-au taiat serviciul acum vreo sapte luni.

Poate cu T-Mobile sa mai intri si tu in rindul nationalitatilor conlocuitoare, ca pina acum esti la „maidanezi”

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 23-12-2013 - 18:27

Singura piesa de reconditzionat , momentan
Este in lukru!

Au existat , cateffa care au incercath!

La capetzi este OK , oringul den …mejlock

Mai necesita , o kalire !

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 23-12-2013 - 18:30

era , sa UIt !
…Au tayat ….p …lla !

Si sa nu va prind , cu texte xenofobe !
Noi , santem …Majorytari !

ValVerde 23-12-2013 - 18:34

„…Au tayat ….p …lla !”

===

O aveai inchriata?
Ti-o dadeau sa o folosesti cu abonament lunar ?

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 23-12-2013 - 18:43

Esti ushorr , yndiscret !
Te stim , abonata
La saliut-saliut !

Acusica , nimhpomana . te dai si
La Tzaganime !

Corcodele !
E , una pheste balta !
Platy, binne !

Titircă Inimăbună 23-12-2013 - 18:55

RR omule!

Ai grija ce carte iti cade sub gheara, ca nu se stie! Iata, in una scrie „sa nu poftesti la femeia altuia”. Cum citesti, cum te-ai si ars!

De ce nu zice sa nu o f_ti, ci sa nu poftesti?
De ce zice „la femeia’ si nu „la barbatul”, sau mai in general?

Deci, se NU adreseaza femeilor, si deci femeile au voie sa o pofteasca. Atunci inseamna ca daca te trage de maneca, poti sa o f_ti caci nu se mai pune cazul de poftit prea mult.

Vezi unde se ajunge cu cartile? Ai grija!

ancuta 23-12-2013 - 21:33

cele doua scarne se pricep la toate?
Proprietatea fundamentala a scarnei este PUTUTUL!
scarna pute, pute, pute. ATAT.
scarna copypaste linge kkt-ul propriu: „e instructiv”
scarna zglobie, care habar n-are despre ce e vorba, mananca alt mare kkt: „firesc”.
scarnele impuroiate hemoroiDANe habarnaviste dar tupeiste au luat-o-n mana (de Malineanu): E NOUA STRATEGIE IT&C PENTRU 3G, … , 4G, …!

Comments are closed.