Acasa Revista Presei Revista presei. Serviciile secrete române în război cu FSB

Revista presei. Serviciile secrete române în război cu FSB

scris de Florin BUDESCU
464 Afisari

Serviciile secrete din România au în acest moment un rol esenţial în compromiterea şi deconspirarea agenţilor acoperiţi FSB din Republica Moldova, afirmă Naţional.

 

Serviciile secrete de la Chişinău îşi schimbă părul. SIS devine SNI

Serviciile secrete de la Chişinău îşi schimbă părul. SIS devine SNI

Klaus Iohannis a fost declarat compatibil de către ÎCCJ, explică ziarul Curentul.
Dan Tăpălagă face pe HotNews radiografia omului prezentat de către Klaus Iohannis Victoriei Nuland ca fiind şeful echipei sale de la Cotroceni: Dan Mihalache. Un dezastru.

În 10 ani, Traian Băsescu a strâns 68 de dosare penale, dintre care acum mai are doar 11, susţine Gândul. Este bine de ştiut că, dacă punem la socoteală şi Dosarul Flota, treaba nu stă aşa, pentru că acest dosar a fost deschis pe vremea că premier era Nicu Văcăroiu şi închis în 1996, apoi a fost întredeschis de PSD după 2000, lăsat baltă, vezi bine, ca să nu-i facă campanie lui Băsescu, iar acum ar urma să fie iar sgârmat. Penibil.

Elena Udrea face ceea ce era previzibil că se va întâmpla, arată Adevărul: se retrage igienic. Noi credem că Băsescu i-a spus aşa: Nuţi, te retragi şi, dacă până la legislativele din 2016 eşti în libertate şi necompromisă de anchete ale procurorilor, vorbim. Acum însă lumea a obosit de tine.

Cu poprire pe cont, Mariana Fenechiu spune că nu are cu ce să-şi întreţină copilul şi vrea partaj, conform EvZ. În Dosarul Transformatorul, statul trebuie să recupereze 5,6 milioane de lei, adică vreo 1,24 milioane de europtericşi. Mamă, mamă…

Comisarul Traian Berbeceanu, fostul şef al DIICOT Alba, va fi judecat în acelaşi dosar cu anchetatorii săi, explică Ştiri pe surse. Cu „Catani de Alba” lucrurile s-au petrecut cam aşa: s-a infiltrat într-o reţea de traficanţi, din care făceau pate şi colegii lui magistraţi. Aceştia s-au ginit şi l-au arestat pentru faptele pentru care îi cerceta el pe ei. Apoi au fost şi ei arestaţi. Nebunia e totală.

Banca Transilvania, care a cumpărat Volksbank, care a făcut credite în franci elveţieni, ar fi obligată să transforme creditele în lei cu discount, susţine Nicolae Cinteză de la BNR, citat de Bursa.

Puterea îl citează pe acelaşi Cinteză, afirmând că unele bănci ar putea să dea faliment de la gangrena deschisă de aprecierea dramatică a francului elveţian.

De pe 10 ianuarie, spune Curierul naţional, orice hotărîre judecătorească dată de o instanţă din România poate fi pusă în executare în oricare stat membru UE.

Comisarul afirmă că Daniel Morar ar putea să devină procuror general al Republicii Moldova. UE vrea un procuror în Moldova dintr-un stat UE, iar Morar este supranumit peste Prut „spaima corupţilor din România”.

Aflăm tot mai multe despre fenomenul OZN, conform României libere. 130 de mii de documente ale Forţelor Aeriene Americane au fost desecretizate şi sunt acum accesibile pe Internet.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Mai mult

BREAKING NEWS