F1 - Kimi Raikkonen a câştigat Marele Premiu de la Abu Dhabi | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoAuto F1 – Kimi Raikkonen a câştigat Marele Premiu de la Abu Dhabi

F1 – Kimi Raikkonen a câştigat Marele Premiu de la Abu Dhabi

scris de C.F.V.
7 afisari

Pilotul finlandez Kimi Raikkonen (Lotus-Renault) a câştigat duminică Marele Premiu de la Abu Dhabi, a 18-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, disputat pe circuitul Yas Marina.

Kimi Raikkonen

Marcată de abandonul britanicului Lewis Hamilton (McLaren) în turul 20, cursa a fost neutralizată de două ori în urma unor acroşaje. Raikkonen a parcurs cei 305,355 km în 1 h 45:58.667 (medie: 172,879 km/h), fiind urmat pe podium de Fernando Alonso (Spania/Ferrari), la 0.852, şi Sebastian Vettel (Germania/Red Bull-Renault), la 4.163. Vettel a plecat de pe ultima linie a grilei de start, din cauza cantităţii insuficiente de combustibil din rezervorul său la încheierea calificărilor de sâmbătă.