Acasa Sport-AutoAuto Top 50 – cele mai vândute mașini în 2013, în România

Top 50 – cele mai vândute mașini în 2013, în România

scris de G. D.
42 afisari

Care au fost mașinile pe care le-au ales românii în 2013? În marea lor majoritate sunt cele care au răspuns cel mai bine la raportul calitate/preț: Dacia Logan, Dacia Duster, Skoda Octavia. Autoindustry.ro a realizat clasamentul celor mai vândute 50 de mașini în România, anul trecut.

Top 50 - cele mai vândute mașini în 2013, în România

Top 50 - cele mai vândute mașini în 2013, în România

Sunt mai multe aspecte ce merită să fie semnalate odată cu clasamentul celor mai vândute mașini. În primul rând, marca Dacia are câteva caracteristici de piață în 2013: Logan, cel mai vândut model al mărcii, a scăzut, în ciuda faptului că a fost primul an după lansarea generației a doua. Sandero a fost vedeta mărcii în anul care a trecut. O creștere de 77% pentru un model de volum este fantastică. Vom vedea că această creștere se regăsește în balanța pieții, cu minus, în dreptul altor modele concurente. Duster a fost și el vedetă, dar numai prin prisma faptului că s-a situat pe locul al doilea, deoarece vânzările sale au scăzut față de 2012. Dokker a fost modelul cu cea mai mare creștere absolută din România, adică în unități, nu în procente. Iar cifrele din acest clasament nu conțin și vânzările Dokker Van.

Vezi celelalte modele și mai multe detalii aici: TOP 50 – Cele mai vândute mașini din România în 2013

37 comentarii

pathfinder 21-01-2014 - 18:48

1. Dacia Logan 10707
2. Dacia Duster 3045
3. Skoda Octavia 2710
4. Dacia Sandero 1859

Degeteeeeeeeeleeeeee
Romanii sunt prosti!
Nu te-au intrebat pe tine, breeeeee!

salut 21-01-2014 - 18:56

Prostila, te certi cu cineva, bre?

pathfinder 21-01-2014 - 20:06

Uite bre divortatule cu cine.
Uita-te in jos…
Nu-i cunosti nici macar pe aia din cuibusorul tau de nebunii?!?

salut 21-01-2014 - 20:17

Asa-i rujatule, cum sa nu. La 18:48 tu deja stiai cine o sa posteze la : 19:59, 20:11…si care or mai veni, ca „vin in jos”, unde ai zis sa ma uit.
Dar nuuuu, tu nu esti bolnav mintal, desigur, nu-i asa Rujatule?

pathfinder 21-01-2014 - 20:21

Bai ti-am zis ca nu-ti cunosti „partenerii”.
Degetel, de fiecare data cand apare un articol despre Dacia, face spume.
Asa ca DA: stiam cine va posta la articolul asta.

pathfinder 21-01-2014 - 20:22

Si sa revenim la descrierea pe care ti-ai facut-o asa de bine: rujatule si … bolnav mintal!
Te obsedeaza…

salut 21-01-2014 - 20:25

Tu nu stiai numai cine o sa posteze in orele urmatoare, ci stiai chiar ce o sa posteze, ai si raspiuns in avans.

Dar sigur, nuuuuuu, tu nu esti bolnav mintal…tu ai revelatii, mai Rujatule.

pathfinder 21-01-2014 - 20:26

Mai pitic atomic.
La absolut toate articolele unde a fost vorba despre Dacia a aparut si degetel.
Eu nu stiu sa fi scapat degetel unul…

Asa ca, despre ce vorbesti tu aici?

salut 21-01-2014 - 20:31

Sigur, Rujatule, daca tu nu stii, nu exista ! Stii cine, ce si cand o sa posteze, e perfect natural sa nu existe daca tu nu ai aflat, nu-i asa?

Dar tu esti perfect sanatos, Rujatule, nu canta kuku, nu auzi voci, nu ti se arata, n-asa? (ei bine, ti se mai arata cate o postare pe ici, pe colo, da’ nu se pune 😉 )

pathfinder 21-01-2014 - 20:35

Alta placa n-ai?

pathfinder 21-01-2014 - 20:36

S-a dus aiurea…
Era adresata piticului…

digital 21-01-2014 - 19:59

pathfinder
21-01-2014 at 18:48

eu am Skoda Octavia TÂMPITULE !

pathfinder 21-01-2014 - 20:07

Asa … si?
Uita-te mai bine… „TÂMPITULE”!

Antibasistul 21-01-2014 - 20:11

IO AȘ cumpara Dacia Duster!

pathfinder 21-01-2014 - 20:15

Si eu huhule, dar nu mai spune din astea ca face degetel cu ou si otet.

pathfinder 21-01-2014 - 20:15

te face…

salut 21-01-2014 - 20:19

Nu te mai screme, Rujatule, eu nu m-am luat de erorile de tastare. Astea raman definitiv satisfactiile voastre. Altfel, ar crapa splina in voi, la cat de mici sunteti.

pathfinder 21-01-2014 - 20:24

La tine a fost dubla!

Si greseala cu „ss” in mijloc e impardonabila!
Aia nu mai este de tastare…

Dar insista, insista…

UnUL 21-01-2014 - 20:29

Erori de tastare facem toți. Eu fac multe și recunosc, când le observ, le corectez.
De astea ar fi aberant să ne legăm. De exemplu am început să recenzez la Salaud : cei sapte ani de acsa, in spritul care va carecterizeaza, flxibilitate, incopetenta, otiunea, Europa va vontinua, sa-ti palteasca cheltuielile, numarul rationaliol, scrursuri, E clar ca, pentru Romaia, ca presedinte a ratst…, recunosatere, combtiva, etc.
Apoi m-am oprit, conștient că și de la mine s-ar putea culege o lungă listă.

pathfinder 21-01-2014 - 20:34

@UnUL
De acord cu tine.
Dar a scris cuvantul ca un bisnitar.
Asa i-a iesit…
Eu ce sa fac?!?

UnUL 21-01-2014 - 20:35

Păi cu Salaud nu prea e nimic de făcut.

salut 21-01-2014 - 20:39

Ei bine, ce imi place mie la NuLul asta este faptul ca genele de sluga ii ies prin pori. Incepe avantat sa-si spuna parerea… dar dupa ce basistul celalalt il contrazice, se face mic, slujan umil:

„stii, am si eu parerea mea…da’ nu-s de acord cu ea”

hahahaha.

pathfinder 21-01-2014 - 20:45

Piticul nu se lasa.
Se tot ia de UnUL ca e din Cluj.
Si el, mandria tarii, din Bucuresti.
Proasta manevra.

Bai tarane:
1. Daca e sa compari Clujul cu Bucurestiul e ca si cum ai compara Botosaniu cu Viena.
2. Daca e sa compari calitatea oamenilor din zona iar iesi nasol. Da’ nasol rau de tot. Si aproape din toate punctele de vedere!

Idiotule!

pathfinder 21-01-2014 - 20:46

Ca sa fie clar:
Cluj vs. Bucuresti
Viena vs. Botosani

Ca astia-s in stare sa inteleaga numai ce vor ei…

ancuta 21-01-2014 - 20:49

@pathfinder
21-01-2014 at 20:24
La tine a fost dubla!
Si greseala cu “ss” in mijloc e impardonabila!
Aia nu mai este de tastare…
Dar insista, insista…
Scarna zglobie salut a mai scris si „Sheghen” de mai multe ori, dar vad ca -intradevar- insista!
scarna zglobie se viseaza cu cele doua muieri (nordamericanca si cea din bucale) dar uita de tata-su’ vai de capu’ lui!
Intamplator -sau nu- il cunosc!
Datorita faptului ca sotia din bucale imi e colega!
Dar se da sarpe, pardon zglobiu!

digital 21-01-2014 - 20:52

uită-te mă amărâtule la un duster la puntea din spate și ai să vezi tiranții de la bara stabilizatoare ca niște bețe pe care le poți îndoi în orice rădăcină pe un off-road sau basculele care ar trebui să țină suspensia subțiri ca niște nuiele, plus o mie de cabluri de frână, alimentare sau electrice care atârnă aiurea pe sub caroserie !

sicrie utilizate de vite= suv= duster !

ancuta 21-01-2014 - 20:55

@pathfinder,
Cine-i piticu’?

urbos 21-01-2014 - 20:55

Hehe. Aere de iobag jegos, incet la minte. Ma gunoaielor, credeam ca moldovenii sint cei mai tampiti, dar nu, mai tampiti ca moldovenii, dintre care cei mai tampiti sint in nord, s-au dovedit a fi ardelenii. Asa gunoaie, care au spulberat prin prostie si ticalosie orice legenda despre mitici si alte prostii, greu sa mai fie egalate in urmatoarea perioada din istoria Romaniei de careva.

pathfinder 21-01-2014 - 20:56

@degetica
Bre, eu chiar m-am uitat pe sub caroserie la un Duster. Are unul dintre frati.
Si arata oricum numai cum l-ai descris tu nu!

Ai condus un Duster cu sistemul 4×4 activat degetele?
Si pe un drum nasol de tara?
Sau la deal pe gheata?
Incearca… poate vei avea o surpriza placuta!

pathfinder 21-01-2014 - 20:57

@ancuta
Pai nu e clar: salut.
Pitic din toate punctele de vedere: atat la stat cat si intelectual…
El se crede incognito…

salut 21-01-2014 - 20:59

Asa e mai slujane. Nu aveti gene de sluga. Se intampla doar sa fiti slugi de doua mii de ani, iar cand miticii (d’aia „fara calitati”, asa cum sustii tu) va elibereaza si va dau posibilitatea sa fiti liberi, primul lucru pe care il faceti e sa cautati repede un STAPAN. Stapan sa fie, nu conteaza ca el insusi e un alt mitic.
Hahahaha, „demnitate” de Rujat, slujan! Are ambat(z), uite asa, de-al dreaq nu vrea sa iasa din kkt, sa nu-i faca pe plac miticului.
hehehe….

pathfinder 21-01-2014 - 21:02

@piticului atomic
Iar esti in eroare.

ValVerde 21-01-2014 - 21:03

digital
21-01-2014 at 20:52 uită-te mă amărâtule la un duster la puntea din spate și ai să vezi tiranții de la bara stabilizatoare ca niște bețe

===

Baaaa…..al dracu’ tinichigiu auto…stie de „off-road” !!

digital 21-01-2014 - 21:19

am condus Toyota…ar fi culmea să nu știu despre ce vorbesc, iar acolo basculele, tiranții și bara stabilizatoare sunt adevărate, deoarece sunt configurate pe o altă tehnologie de caroserie, studiată special pe off-road, nu caricatura ta de duster !

ValVerde 21-01-2014 - 20:37

Bai degetel, esti papagal !! 🙂

digital 21-01-2014 - 20:57

sugy poolha !

ValVerde 21-01-2014 - 21:00

Vrei sugiuc ?

Comments are closed.