Acasa Sport-Auto Champions League. Rezultate si clasament 9 decembrie 2014

Champions League. Rezultate si clasament 9 decembrie 2014

scris de Doru Dragomir
396 Afisari

FC Liverpool a ratat prima prezenţă în optimile de finală ale Ligii Campionilor după o pauză de 6 ani, după ce a remizat acasă cu FC Basel, scor 1-1, la capătul unei partide spectaculoase, cu marii ocazii ale ambelor formaţii.

UEFA Champions League,  Rezultatele

UEFA Champions League, Rezultatele

Pe de altă parte, Real Madrid este singura echipă care termină faza grupelor cu 6 victorii din 6 meciuri, după un 4-0 fără istoric, pe Santiago Bernabeu, cu Ludogoreţ Razgrad, într-un meci în care Cosmin Moţi a fost integralist. În acest meci, Cristiano Ronaldo a punctat pentru a şasea oară în acest sezon al competiţiei şi pentru a 73-a oară în carieră.

Rezultatele înregistrate marţi seară în grupele Ligii Campionilor:

GRUPA  A

Juventus Torino – Atletico Madrid: 0 – 0

Olympiakos Pireu – Malmö FF: 4 – 2 (David Fuster ’22, Alejandro Domínguez ’63, Kostas Mitroglou ’87, Ibrahim Afellay ’90 / Simon Kroon ’59, Markus Rosenberg ’81) – oaspeţii au încheiat jocul în 10 jucători, după eliminarea mijlocaşului Enock Adu (’90+3)

Clasament:

1. Atletico 6 4 1 1 14-3 13
2. Juventus 6 3 1 2 7-4 10
3. Olympiakos 6 3 0 3 10-13 9
4. Malmö FF 6 1 0 5 4-15 3

GRUPA B

• FC Liverpool – FC Basel: 1 – 1 (Steven Gerrard ’81 / Fabian Frei ’25) – britanicii au evoluat în 9 jucători de câmp din minutul 61, după eliminarea mijlocaşului Lazar Marković, intrat pe teren la pauză
  • Real Madrid – Ludogoreţ Razgrad: 4 – 0 (Cristiano Ronaldo ’20-penalty, Gareth Bale ’38, Alvaro Arbeloa ’79, Álvaro Medrán ’88) – bulgarii au evoluat în 9 jucători de câmp, după eliminarea brazilianului Marcelinho (’19)

Clasament:

1. Real Madrid 6 6 0 0 16-2 18
2. FC Basel 6 2 1 3 7-8 7
3. FC Liverpool 6 1 2 3 5-9 5
4. Ludogoreţ 6 1 1 4 5-14 4

GRUPA C

• AS Monaco – Zenit Sankt Petersburg: 2 – 0 (Aymen Abdennour ’63, Fabinho ’89)

GRUPA D

• Galatasaray Istanbul – Arsenal: 1 – 4 (Wesley Sneijder ’88 / Lukas Podolski ‘3, ’29, ’90+2, Aaron Ramsey ’29) – primul hat-trick în Liga Campionilor pentru Lukas Podolski, competiţie unde a înscris de 15 ori!
  • Borussia Dortmund – Anderlecht Bruxelles: 1 – 1 (Claudio Immobile ’58 / Aleksandar Mitrović ’84)

Clasament:

1. Borussia 6 4 1 1 14-4 13
2. Arsenal 6 4 1 1 15-8 13
3. Anderlecht 6 1 3 2 8-10 6
4. Galatasaray 6 0 1 5 4-19 1

Primele două clasate au acces în optimile de finală ale Ligii Campionilor, a treia clasată va juca în şaisprezecimile Ligii Europa, iar ocupantele ultimelor poziţii au fost eliminate din competiţiile continentale.