Acasa Sport-AutoSport Update: Spania e noua Campioana Mondiala!

Update: Spania e noua Campioana Mondiala!

scris de Ziua Veche
3 afisari

Update: Caracatita Paul a avut dreptate. Spania a castigat finala Cupei Mondiale Africa de Sud 2010, invingand Olanda cu scorul de 1-0. Eroul Spaniei este Iniesta (foto), care a inscris in minutul 117, dupa o cursa controversata in care olandezii au considerat ca mingea a parasit terenul.

Olanda si Spania au incheiat cele 90 de minute ale finalei CM 2010 la egalitate : 0-0. Dupa ce in prima repriza arbitrul Howard Webb (foto) a dat cinci cartonase galbene, el a refuzat sa acorde un penalty spaniolilor, imediat dupa intrarea in prima repriza de prelungiri. Din minutul 110, Olanda a jucat in zece oameni, dupa eliminarea lui Heitinga.

Echipele de start:

Olanda: 1. Stekelenburg – 2. Van der Wiel, 3. Heitinga, 4. Mathijsen, 5. Van Bronckhorst – 6. Van Bommel, 8. De Jong – 11. Robben. 10. Sneijder, 7. Kuyt – 9. Van Persie. Selecţioner: Bert van Marwijk.

Spania: 1. Casillas – 15. Sergio Ramos, 3. Pique, 5. Puyol, 11. Capdevila – 16. Busquets, 14. Xabi Alonso – 18. Pedro, 8. Xavi, 6. Iniesta – 7. Villa. Selecţioner: Vicente Del Bosque.

Despre pronosticurile privind campiona mondiala vezi aici!