AC Milan - Inter Milano, scor 0-1 (video) | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport AC Milan – Inter Milano, scor 0-1 (video)

AC Milan – Inter Milano, scor 0-1 (video)

11 afisari

Inter Milano a câştigat a 24-a ediţie a Trofeului Berlusconi, în care şi-a învins marea rivală, AC Milan, cu 1-0.

Jucătorul pe care cele două echipe şi l-au disputat în vară, Geoffrey Kondogbia, a înscris unicul gol al partidei în minutul 12, după o eroare a lui Antonelli. După aproape o jumătate de oră de joc, Andrea Poli a avut şansa egalării, dar a şutat în Carrizo din câiva metri.

Portarul argentinian a făcut minuni şi în repriza a doua, când a intervenit de două ori în faţa lui Keisuke Honda, în timp ce Dodo a ratat şansa desprinderii pentru nerazzurri.

Kevin Prince Boateng, care se antrenează de o lună cu Milan, a avut şi el şansa de a înscrie, dar Carrizo a continuat să fie inspirat.

Nici inlocuitorul argentinianului, Berni, nu s-a lăsat mai prejos şi a avut două intervenţii spectaculoase la execuţiile lui Rodrigo Ely, din minutul 80.

Anunţat titular la Inter în Gazzetta delo Sport, Răzvan Popa a jucat doar în ultima jumătate de oră, înlocuindu-l pe Andrea Ranocchia pe San Siro.
Trofeul Berlusconi oferă şi în acest an un duel de gală. AC Milan şi Inter Milano se înfruntă astăzi, de la ora 19:00, pe Stadio San Siro.

AC Milan - Inter Milano

AC Milan – Inter Milano

A 24-a ediţie a competiţiei amicale organizate anual de AC Milan din 1991 încoace, cu excepţia anului 2013, îi aduce în faţa rossonerilor pe rivalii de la Inter.

Cele două grupări milaneze s-au mai înfruntat pentru acest trofeu o singură dată, în 1992, când „diavolii” au învins cu 1-0.

Milan a câştigat până acum de 13 ori Trofeul Berlusconi, iar Juventus, care a fost singura invitată a trupei de pe San Siro între 1995 şi 2012, zece trofee.

Atât AC Milan, cât şi Inter joacă în această seară după o serie de trei meciuri fără victorie în Serie A TIM, unde echipa lui Roberto Mancini stă însă mult mai bine, aflându-se pe locul 3, zece poziţii mai sus decât rivala din oraş.

În duelul direct din actuala ediţie de campionat, Inter s-a impus cu 1-0, printr-un gol marcat de Fredy Guarin. Pentru partida din această seară, ambii antrenori vor apela la jucătorii folosiţi mai puţin până acum. Printre ei, românul Răzvan Popa, pe care Gazzetta dello Sport îl anunţă titular în tabăra nerazzurrilor.

ECHIPELE PROBABILE

Milan: Donnarumma – De Sciglio, Mexes, Romagnoli, Antonelli – Poli, De Jong, Jose Mauri – Cerci, Luiz Adriano, Honda

Antrenor: S. Mihajlovic

Inter: Carrizo – Montoya, Ranocchia, Popa, D’Ambrosio – Biabiany, Gnoukouri, Kondogbia, Nagatomo – Palacio, Manaj

Antrenor: R. Mancini