Acasa Sport-AutoSport APOEL Nicosia – Olympique Lyon 4-3, după loviturile de la 11 metri (VIDEO)

APOEL Nicosia – Olympique Lyon 4-3, după loviturile de la 11 metri (VIDEO)

scris de Șt. C
2 afisari

Formaţia cipriotă APOEL Nicosia a produs o mare surpriză miercuri seara prin calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins cu 4-3 la loviturile de departajare formaţia franceză Olympique Lyon, în manşa a doua a optimilor de finală, scorul fiind 1-0 (1-0, 1-0) după expirarea timpului regulamentar şi după prelungiri.

APOEL Nicosia - Olympique Lyon 4-3

După 1-0 pentru Lyon în tur, pe stadionul ”GSP” din Nicosia gazdele au anulat repede avantajul francezilor, graţie golului marcat de brazilianul Gustavo Manduca (9). Niciuna dintre cele două formaţii nu a reuşit să înscrie golul calificării, iar APOEL, antrenată de sârbul Ivan Jovanovic, a fost silită să rezistă în 10 oameni în ultimele minute, după eliminarea lui Gustavo Manduca (115).

La penalty-uri, portarul Chiotis a apărat şuturile lui Lacazette şi Bastos, în timp ce pentru gazde au transformat toţi executanţii, astfel că APOEL,  revelaţia competiţiei, a obţinut calificarea în premieră în sferturile de finală. Au executat în ordine loviturile de departajare: 0-1 Källström (gol), 1-1 Aílton (gol), 1-2 Lisandro Lopez (gol), 2-2 Nuno Morais (gol), 2-3 Bafetimi Gomis (gol), 3-3 Nektarios Alexandrou (gol), 3-3 Alexandre Lacazette (ratare – a apărat Chiotis), 4-3 Ivan Trickovski (gol), 4-3 Michel Bastos (ratare – a apărat Chiotis).

În faţa a 18.500 spectatori au evoluat echipele: APOEL Nicosia: Dionisios Chiotis – Savvas Poursaitides, Marcelo Oliveira, Paulo Jorge, William Boaventura – Constantinos Charalambides (Marcinho, 77), Nuno Morais, Helder Sousa (Nektarios Alexandrou, 94), Gustavo Manduca – Ailton – Esteban Solari (Ivan Trickovski, 74). Olympique Lyon: Hugo Lloris – Anthony Reveillere, Bakary Kone, Cris, Aly Cissokho – Jimmy Briand (Alexandre Lacazette, 100), Maxime Gonalons, Kim Kallstrom, Ederson (Bafetimi Gomis, 73), Michel Bastos – Lisandro Lopez. Arbitru: Alberto Undiano Mallenco (Spania)

APOEL Nicosia VS Lyon 1-0 (Agg: 1-1) PEN 4-3… de WinningFT