Acasa Sport-AutoSport Arsenal bate Barca! Lucescu câștigă la Roma!

Arsenal bate Barca! Lucescu câștigă la Roma!

scris de Ștefan Constantinescu
0 afisari

Optimile Ligii Campionilor au programat miercuri seara alte două meciuri extraordinare:

Barcelona invinsă la Londra

„Tunarii” au arătat miercuri seara pe „Emirates” că poți să te lupți cu Barcelona și dacă joci fotbal, fără să te baricadezi în propriul teren.

Catalanii au deschis scorul prin David Villa în minutul 26, după o combinație letală. 0-1.

Dar Arsenal continuă să iasă la joc, împinsă de la spate de un public senzațional care a cântat tot meciul.

Van Persie reușește în minutul 78 o execuție uluitoare, strecurând mingea în poartă din voleu, printre portar și bară dintr-un unghi imposibil. 1-1.

Barcelona pare descumpănită, în vreme ce Arsenal continuă să împingă jocul în față, purtată de cântecul celor 60.000 de suporteri.

După șapte minute, Arshavin, intrat după pauză, reușește să finalizeze un contraatac fulgerător al londonezilor. 2-1. Iar Wenger reușește prima victorie a sa în fața Barcelonei, după cinci înfrângeri. Returul se anunță formidabil.

Șahtiorul lui Mircea Lucescu și Răzvan Raț reușește un rezultat fantastic la Roma. Condus cu 0-1, din minutul 28, după golul lui Perotta, ucrainenii egalează doar după un minut, prin Jadson. Urmează alte două goluri ele trupei lui Lucescu, prin Costa și Adriano, ultimul după o gafă imensă a portarului Romei. 1-3 la pauză.

În al doilea mitan, Lucescu încearcă să conserve rezultatul și joacă economic, romanii se aruncă în atac cu disperare, dar reușeșc un singur gol, prin Menez. 2-3 și Lucescu face un pas important către sferturile Champions League.