Acasa Sport-AutoSport Arsenal Londra – AC Milan, scor 3-0 in Champions League (VIDEO)

Arsenal Londra – AC Milan, scor 3-0 in Champions League (VIDEO)

2 afisari

AC Milan s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, chiar dacă a fost învinsă cu scorul de 3-0 (3-0), marţi seara, de Arsenal Londra, pe ”Emirates stadium”, în manşa a doua a optimilor.

”Tunarii” au făcut o primă repriză de excepţie, dar nu au reuşit să întoarcă scorul drastic din tur, când au pierdut cu 0-4. Laurent Koscielny (7), Tomas Rosicky (26) şi Robin van Persie (43 – penalty) au marcat pentru Arsenal, care a mai avut câteva situaţii foarte bune de gol, dar în cele din urmă Milan a câştigat tot mai mult în siguranţă şi a închis meciul.
——————————

Arsenal are o misiune imposibilă în faţa celor de la AC Milan.  Arsenal vs AC Milan este partida retur ce face parte din optimile UEFA Champions League. Marţi seară se vor afla primele echipe calificate în optimile de finală ale Ligii Campionilor.

Arsenal Londra - AC Milan 6 martie 2012

Umiliţi în turul de pe San Siro, scor 0-4, „tunarii” mai pot doar să-şi spele imaginea în faţa propriilor fani, dezamăgiţi de evoluţia echipei lui Arsene Wenger pe toate fronturile în acest sezon. Totuşi „tunarii” nu renunţă la luptă şi încearcă să obţină calificarea. Arsenal este în mare formă, mai ales că vine după două rezultate excepţionale, 5-2 cu Tottenham şi 2-1 la Liverpool, “tunarii” reuşind să întoarcă de fiecare dată scorul după ce au fost conduşi.

De partea cealaltă, Milan a înscris câte cel puţin două goluri în 6 din ultimele 7 meciuri din Champions League. Milan e neînvinsă în 21 din ultimele 22 meciuri din Serie A. În ultimul meci din campionat, Milan a învins-o tot cu 4-0 pe Palermo, în deplasare.

Echipe probabile:

Arsenal: Szczesny, Gibbs, Varmaelen, Koscielny, Sagna, Song, Arteta, Gervinho, Rosicky, Walcott, Van Persie Milan: Abbiati, Abate, Mexes, Thiago Silva, Antonini, Emanuelson, Van Bommel, Nocerino, El Shaarawy, Ibrahimovic, Robinho.