Acasa Sport-AutoSport ATP Turneul Campionilor: Federer, Wawrinka, Djokovic și Nishikori în semifinale

ATP Turneul Campionilor: Federer, Wawrinka, Djokovic și Nishikori în semifinale

scris de Laurentiu Banches
5 afisari

Vineri, 14 noiembrie, au fost stabilite semifinalele competiției ATP Turneul Campionilor de la Londra, Stanislas Wawrinka fiind ultimul care a obținut calificarea. (foto:ihaveatennisaddiction.com)

Sârbul Novak Djokovic și-a asigurat prima poziție în clasamentul ATP al acestui an prin victoria în două seturi, 6-2, 6-2 în fața ceului Tomas Berdych. El îl va întâlni însă în semifinale pe japonezul Kei Nishikori, scorul rezultatelor lor directe indicând 2-2.

Tot din grupa B se va califica elvețianul și Stanislas Wawrinka, care l-a întrecut pe croatul Marin Cilic cu 6-3, 4-6, 6-3, urmând să joace în semifinale cu compatriotul Roger Federer.  În semifinala dintre elvețieni, Federer conduce cu 14-2 la confruntările directe, dar în acest an scorul din meciurile directe este 1-1.