Acasa Sport-AutoSport Campionatul European de Fotbal 2016, preliminarii: Grecia – România, scor 0-1 (video)

scris de C.S.
14 afisari

România a învins Grecia cu scorul de 1-0 (1-0), duminică seara, pe stadionul ”Georgios Karaiskakis” din Pireu, cu porțile închise, și a debutat cu dreptul în Grupa F a preliminariilor EURO 2016.

Golul victoriei a fost marcat de Ciprian Marica (10), dintr-un penalty obținut de Alex Chipciu în urma unui duel cu Holebas. Victoria este cu atât mai mare cu cât tricolorii au jucat aproape o repriză în inferioritate numerică, Marica fiind eliminat în minutul 53 pentru două cartonașe galbene.

România a început bine meciul și și-a creat prima situație favorabilă în minutul 5, când Marica și-a făcut bine o minge în careu, dar a scăpat-o de sub control. Peste două minute (7), Maxim a tras de la distanță, dar a prins portarul Karnezis. În minutul 9, Chipciu a fost agățat de Holebas în careu, iar Ciprian Marica a transformat penalty-ul acordat: 0-1 (10).

Tricolorii au continuat jocul bun, s-au apărat bine și au blocat aproape orice încercare ofensivă a gazdelor, încercând, totodată, ieșiri pe contraatac. Stancu (12) a amenințat și el poarta elenă, dar șutul s-a dus pe lângă poartă. Nici Maxim (36) nu a nimerit ținta, de la distanță, iar prima repriză s-a încheiat cu o situație bună a lui Dragoș Grigore, dar lovitura sa de cap a trimis mingea în brațele portarului Karnezis (45).

Repriza secundă a început prost pentru echipa noastră, căpitanul României, Ciprian Marica, fiind eliminat pentru al doilea cartonaș galben (53): atacantul lui Konyaspor primise un avertisment în finalul primei reprize (45+2), pentru lovirea balonului după fluierul arbitrului, iar pe al doilea l-a încasat după o intervenție imprudentă asupra lui Samaris.

Grecii au crescut presiunea la poarta lui Tătărușanu, iar Diamantakos a avut o situație bună, în minutul 62, dar a șutat în plasa laterală din unghi. Samaris (65) a tras din afara careului, o minge respinsă de apărarea României, dar balonul s-a dus alături de poartă. Tătărușanu a fost atent la mingea deviată cu capul de Kone (77). Echipa lui Ranieri a avut cea mai mare ocazie în minutul 88, când Torossidis a reluat mingea în bara transversală, după o lovitură liberă bătută de Kone. Christodoulopoulos (90) și-a încercat și el șansa, dar balonul a ocolit poarta, la fel cum s-a întâmplat și la voleul lui Diamantakos (90+1).

Echipa lui Victor Pițurcă a obținut trei puncte foarte importante în cursa pentru turneul final din Franța și și-a luat, totodată, o revanșă după ce Grecia a eliminat echipa reprezentativă din barajul pentru CM 2014, cu 3-1 la Pireu și 1-1 la București.

Următorul meci al României va avea loc pe 11 octombrie, la București, cu Ungaria, când Marica nu va putea juca.

România intră în iureșul preliminariilor Campionatului European de Fotbal 2016. În această seară, de la ora 21:45, ora României, tricolorii întâlnesc reprezentativa Greciei, în prima etapă a Grupei F.

Campionatul European de Fotbal 2016, preliminarii: Grecia - România (live video)

Campionatul European de Fotbal 2016, preliminarii: Grecia – România (live video)

Turneul final al CE, la care vor participa în premieră 24 de echipe, se va desfăşura în Franţa, în perioada 10 iunie – 10 iulie 2016. Din 1996 şi până în 2012, turneul final a reunit 16 reprezentative.

România evolueză în Grupa F alături de selecţionatele Greciei, Ungariei, Finlandei, Irlandei de Nord şi Insulelor Feroe, conform tragerii la sorţi din 23 februarie, de la Nisa.

Pentru partida cu Grecia, Victor Piţurcă a convocat 11 jucători din campionatul intern şi 13 „stranieri”. Lotul complet al României pentru meciul de la Atena este următorul:

Portari: Costel Pantilimon (Sunderland), Ciprian Tătăruşanu (AC Fiorentina), Silviu Lung jr. (Astra Giurgiu);

Fundaşi: Srgian Luchin (Steaua Bucureşti), Gabriel Tamaş (Watford), Vlad Chiricheş (Tottenham Hotspur), Dorin Goian (Asteras Tripolis), Cosmin Moţi (Ludogoreţ Razgrad), Dragoş Grigore (Toulouse), Răzvan Raţ (PAOK Salonic), Constantin Grecu (Dinamo Bucureşti), Bogdan Mitrea (FC Viitorul);

Mijlocaşi: Mihai Pintilii (Al Hilal), Gabriel Torje (Konyaspor), Alexandru Maxim (VfB Stuttgart), Andrei Prepeliţă (Steaua Bucureşti), Ovidiu Hoban (Petrolul Ploieşti), Gabriel Enache (Astra Giurgiu), Constantin Budescu (Astra Giurgiu), Vlad Achim (Ceahlăul Piatra Neamţ);

Atacanţi: Bogdan Stancu (Genclerbirligi), Ciprian Marica (Konyaspor), Alexandru Chipciu (Steaua Bucureşti), Claudiu Keşeru (Steaua Bucureşti).