Acasa Sport-AutoSport Campionatul European de fotbal din 2016, in Franta

Campionatul European de fotbal din 2016, in Franta

scris de Ziua Veche
41 afisari

 

Franta a fost desemnata sa organizeze Campionatul European de fotbal din 2016, a anuntat vineri presedintele UEFA, Michel Platini, citat de Mediafax.


 

Candidatura Frantei, sustinuta si de presedintele Nicolas Sarkozy, a fost la concurenta cu cele ale Italiei si Turciei. Franta va organiza din nou o mare competitie fotbalistica dupa Cupa Mondiala din 1998, adica, in 2016, dupa 18 ani.

Turcia a fost sustinuta de presedintele Abdullah Gül, in timp ce Italia l-a trimis pe secretarul de stat pentru sport, Rocco Crimi. Italia a fost eliminata dupa primul tur, la incheierea unei prezentari de o jumatate de ora in fata celor 13 membri ai Comitetului Executiv al UEFA, intre care si presedintele FRF, Mircea Sandu. Presedintele francez al UEFA, Michel Platini, turcul Senes Erzik (vicepresedinte) si italianul Giancarlo Abete nu au votat.

0 comentariu

make 23-08-2010 - 15:42

dilema mea e : pena, esti prost din nastere sau ai evoluat pe parcurs?

pena pentru make 23-08-2010 - 16:07

sunt prost din nastere, te ajuta ceva make la handicapul tau? M-as bucura

urbos 23-08-2010 - 16:13

Ce simpatici sint limbistii si viermii… Ba ala e securist, ba alalalt, asta in timp ce ling dosul imputit al Securistului Sef, canalia de la Cotroceni.

pentru postaci 23-08-2010 - 16:21

Javrelor, iesiti cu argumentul ca Nistorescu nu i-a facut praf pe motociclisti…Rusine, ba postacilor

Futpechitic 23-08-2010 - 18:29

I-as fi dat si un cap in gutra si l-as fi linsat si pe el si pe curva de nevast-sa. L-am vazut la tilivizor si mi s-a ridicat adrenalina in asa masura ca era gata gata sa ma duc acolo si sa-l linsez. Cine poate sa creada ce a zis acest ordinar scirbos de Chitic e cel putin scizofrenic. Nici nu are rost sa mai discutam de otreapa asta. Oricum, pe madam Stancu as pune-o intre trei negri buzati s-o „faca” trei ore in sir, ca sarmana n-a cunoscut si ea ce-i „aia”, dupa cum vomita la irealitatea.

urbos 23-08-2010 - 19:09

Brova ma, dupa ce ca esti scatofag, mai esti si homalau.

Futpesobru 23-08-2010 - 19:10

Iar iti ies hemoroizii pe gura vipera scirboasa

Marius N 23-08-2010 - 19:24

… Pena este prost din nastere!

scurtu 26-08-2010 - 13:21

Vantu se pricepe la inscenari din astea dar totusi inca o incercare cu plesnitul? Nu a vazut ca nu impresioneaza pe nimeni?