Campionatul Mondial de Fotbal 2014: Argentina - Elveția, 1-0 VIDEO | Ziua Veche
Acasa rss 1asig Campionatul Mondial de Fotbal 2014: Argentina – Elveția, 1-0 (prelungiri) VIDEO

Campionatul Mondial de Fotbal 2014: Argentina – Elveția, 1-0 (prelungiri) VIDEO

scris de C.S.
0 afisari

Argentina s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia, după ce a învins, cu mari emoții, formația Elveției cu scorul de 1-0 după prelungiri.

Angel Di Maria (118) a marcat singurul gol al partidei, după o pasă venită de la Leo Messi, dar elvețienii au făcut un joc foarte bun și nu mult a lipsit să ducă partida la loviturile de departajare, având o bară după golul argentinian. În sferturi, Argentina, campioană mondială în 1978 și 1986, va înfrunta câștigătoarea partidei dintre Belgia și SUA.

Argentina a avut, evident controlul jocului, dar a manevrat greu și nu a găsit soluții în fața zidului elvețian. Cele două echipe au riscat puțin, s-au anihilat reciproc în mare măsură și nu avut nicio ocazie în prima jumătate de oră. Elveția a avut prima și cea mai mare ocazie a primei reprize, în minutul 28, când Shaqiri a întors o minge pentru Xhaka, al cărui șut a fost respins excelent de Romero, care a apărat apoi și mingea trimisă de Lichtsteiner.

Argentina a replicat imediat, dar șutul lui Lavezzi (29) a fost prins de portar. Garay (30) a creat și el pericol la poarta europenilor, dar mingea deviată de fundașul sud-american, după un corner, s-a dus pe lângă poartă. ”Nati” a mai beneficiat de oportunitate mare, dar Drmic (39), care s-a trezit față în față cu Romero, a fost neinspirat și a ratat lobul. Ultima ocazie a primei părți a fost un șut slab al lui Di Maria (41) în brațele lui Benaglio.

Echipa ”albiceleste” a început bine repriza secundă, dar reluarea lui Higuain (47) a fost blocată de Djourou la 6 metri. Echipa lui Hitzfeld a avut două situații bune, dar Romero a reținut cu emoții lovitura liberă a lui Shaqiri (50), după care Drmic (51) a tras peste poartă. Meciul a devenit mai animat, iar Argentina a mai avut o ocazie bună de a deschide scorul, dar Benaglio a respins salvator șutul lui Rojo (59). Benaglio a mai scos un gol ca și făcut (62), respingând de sub bară mingea expediată cu capul de Higuain. Messi a apărut pentru prima oară la finalizare în minutul 67, cu un șut de la marginea careului, razant cu transversala. Palacio (75), imediat cum a intrat pe gazon, a reluat alături de poartă centrarea lui Messi. Presiunea sud-americanilor a crescut și Messi a fost aproape de gol în minutul 78, când a pătruns în careu și a șutat la colțul scurt, dar Benaglio a reușit să respingă.

În prelungiri, Benaglio a fost atent și a reținut mingea trimisă cu capul pe spate de Palacio (94). Portarul elvețian s-a remarcat și la șutul lui Di Maria (108). Argentina a dat lovitura când toată lumea se gândea la loviturile de departajare: elvețienii au pierdut balonul pe la mijlocul terenului, Messi a sprintat și l-a deschis pe Di Maria, iar șeptarul lui Real Madrid l-a învins pe Benaglio la colțul lung: 1-0 (118). Finalul a fost dramatic, Elveția atacând în ultimele minute cu portarul Benaglio în careul Argentinei și fiind aproape de egalare, dar Dzemaili a trimis în bară, după care a reluat alături de poartă (120+1). Di Maria a fost aproape de ”dublă”, dar mingea s-a dus pe lângă poarta părăsită de Benaglio (120+3).

Argentina și Elveția se vor înfrunta, marți, la Sao Paulo (19,00, ora României), în penultimul meci din optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie – 13 iulie).

Campionatul Mondial de Fotbal 2014: Argentina - Elveția (live video)

Elveția nu s-a mai calificat în sferturile de finală ale competiției din 1954, când a găzduit Cupa Mondială.

Dubla campioană mondială Argentina (1978, 1986) este una dintre cele patru echipe care au câștigat toate partidele din grupă la CM 2014.

Cele două formații s-au întâlnit de șase ori, patru dintre meciuri încheindu-se cu victorii ale sud-americanilor, iar două au fost remize. În acest șase confruntări, Argentina a marcat 14 goluri, față de numai 3 ale Elveției. Ultimul meci direct a avut loc pe 29 februarie 2012, iar Argentina s-a impus în deplasare cu scorul de 3-1, printr-un hat-trick al lui Leo Messi.

La CM 2014, cele două echipe sunt cele mai disciplinate, cu câte un cartonaș galben primit de fiecare în partidele din grupe.

Partida de la Sao Paulo propune și un duel între ”Messi alpin”, Xherdan Shaqiri, care a reușit un hat-trick cu Honduras, și Lionel Messi, autor a patru goluri în cele trei meciuri din grupă.

Elvețienii mizează pe o puternică susținere din partea fanilor brazilieni, având în vedere că Argentina este marea rivala a Braziliei la acest Mondial.

”Nati” i-a pierdut pe fundașul Steve von Bergen, accidentat în partida cu Franța (2-5), și pe atacantul Mario Gavranovic, care nu a apucat să joace la turneul fin Brazilia, dar accidentat la ligamentele încrucișate ale genunchiului, sâmbătă, la un antrenament. Și echipa ”albiceleste” a suferit o pierdere importantă, atacantul Sergio Aguero devenind indisponibil pentru restul competiției, astfel că locul său va fi luat mai mult ca sigur de Ezequiel Lavezzi. Meciul de pe ”Arena Corinthians” (62.601 locuri) va fi arbitrat de suedezul Jonas Eriksson.

Echipele probabile:

Argentina: 1. Sergio Romero — 4. Pablo Zabaleta, 17. Federico Fernandez, 2. Ezequiel Garay, 16. Marcos Rojo — 5. Fernando Gago, 14. Javier Mascherano, 7. Angel Di Maria — 10. Lionel Messi (căpitan), 9. Gonzalo Higuain, 22. Ezequiel Lavezzi. Selecționer: Alejandro Sabella.

Elveția: 1. Diego Benaglio — 2. Stephan Lichtsteiner, 20. Johan Djourou, 22, Fabian Schaer, 13. Ricardo Rodriguez — 11. Valon Behrami, 8. Gokhan Inler (căpitan) — 10-Granit Xhaka, 23. Xherdan Shaqiri, 18. Admir Mehmedi — 19. Josip Drmic. Selecționer: Ottmar Hitzfeld.