Acasa rss 1asig Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Brazilia – Olanda, scor 0-3 (video)

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Brazilia – Olanda, scor 0-3 (video)

35 afisari

Olanda, fosta adversară a României în preliminarii, a încheiat Cupa Mondială de fotbal din Brazilia (12 iunie – 13 iulie) pe locul al treilea, după ce a învins cu scorul de 3-0 (2-0) echipa gazdă în finala mică, sâmbătă, pe ”Estadio Nacional Mane Garrincha” din Brasilia.

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Robin van Persie (3 — penalty), Daley Blind (17) și Georginio Wijnaldum (90+1) au marcat golurile batavilor într-un meci a cărui soartă a fost determinată de erorile brigăzii de arbitri, atât la primele două goluri, cât și la alte faze importante (două penalty-uri neacordate Braziliei).

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Meciul a început prost pentru Brazilia, o contră a lui Robben fiind oprită din postură de ultim apărător de Thiago Silva, la marginea careului, dar arbitrul algerian Haimoudi a acordat eronat penalty și doar cartonaș galben căpitanului Selecao, care merita eliminat. Van Persie a transformat lovitura de pedeapsă, 0-1 (3), și prefigura un nou dezastru, după 1-7 cu Germania în semifinale. A fost golul 100 încasat de Brazilia la Cupa Mondială.

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Echipa gazdă a acuzat șocul și nu a reușit să se regăsească, astfel că Olanda și-a majorat avantajul în minutul 17, prin Daley Blind, care a trimis simplu în plasă o minge respinsă greșit de David Luiz, dar după o poziție de ofsaid nesemnalizată la atacul olandez: 0-2.

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Brazilia a căutat să țină jocul în frâu, să construiască fără grabă, fără să se expună și și-a creat câteva ocazii, dar șutul lui Oscar a fost reținut de Cillessen (21), iar Paulinho și David Luiz (38) au trec pe lângă minge în fața porții, la o centrare foarte bună. Până la pauză, ”portocala mecanică” a mai avut o oportunitate, dar Julio Cesar a fost la post la șutul fără preluare al lui van Persie (41).

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Abia după un sfert de oră de la reluare s-a consemnat prima ocazie a echipei lui scolari, dar șutul lui Ramires (60), din 16 metri, s-a dus pe lângă poartă. David Luiz (63) nu a reușit să îi dea emoții lui Cillessen din lovitură liberă. Sud-americanii au cerut penalty în minutul 65, când Maicon a centrat în careu și mingea a lovit mâna lui Vlaar. Haimoudi și-a continuat recitalul și a mai refuzat un penalty echipei sud-americane, după un fault al lui Blind asupra lui Oscar (68), mijlocașul lui Chelsea primind ”galben” pentru simulare. Olanda a rămas o echipă de contraatac, cu Robben hărțuind permanent apărarea selecționatei ”auriverde”. ”Portocala mecanică” l-a pierdut chiar înaintea meciului pe Wesley Sneijder, accidentat la încălzire, astfel că De Guzman a început ca titular.

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Oranje a marcat și golul al treilea, prin Georginio Wijnaldum (90+1), după centrarea lui Janmaat, ducând scorul la un veritabil forfait: 0-3. Brazilia a încheiat, astfel, Mondialul la fel de slab cum l-a început (cu un autogol al lui Marcelo). Olanda, finalista ediției 2010, a prins in extremis ultima treaptă a podiumului, deși nu a cunoscut înfrângerea la turneul din Brazilia.

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Brazilia — Olanda 0-3 (0-2)  Au marcat: Robin van Persie (3 — penalty), Daley Blind (17), Georginio Wijnaldum (90+1).

Campionatul Mondial de Fotbal 2014VEZI AICI GOLURILE SI REZUMATUL  VIDEO AL MECIULUI BRAZILIA – OLANDA, FINALA MICA CM 2014

Brazilia și Olanda vor disputa, sâmbătă (23,00, ora României), pe ”Estadio Nacional Mane Garrincha” din Brasilia, meciul consolării, finala mică a Cupei Mondiale de fotbal, în care cele două echipe au ocazia să mai îndulcească din gustul amar lăsat în urma eșecurilor din semifinale.

Campionatul Mondial de Fotbal 2014.  Brazilia - Olanda

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Brazilia - Olanda

Campionatul Mondial de Fotbal 2014.  Brazilia – Olanda. Brazilia, care vine după un eșec istoric, 1-7 cu Germania, cea mai grea înfrângere de la pierderea titlului mondial în 1950 (1-2 cu Uruguayul, pe Maracana), este cu moralul la pământ dar are șansa ei de a obține o clasare in extremis pe podium și de a mai salva ce mai e de salvat. Olanda, finalistă în 1974, 1978 și 2010, a început în forță Mondialul, surclasând campioana en titre, Spania, cu 5-1, a fost echipa cu cel mai bun atac, dar a dezamăgit în ultimele două partide, încheiate cu scor alb, 0-0, în fața Costa Ricăi în sferturi (victorie la loviturile de departajare) și în semifinala cu Argentina (eșec la loviturile de departajare).

Campionatul Mondial de Fotbal 2014.  Brazilia – Olanda. Pentru Selecao, cvintuplă campioană mondială, este a patra finală mică la Cupa Mondială, reușind victorii în 1938 în fața Suediei, în 1978 în fața Italiei și pierzând în 1974 în fața Poloniei. Olanda a jucat o singură dată meciul pentru locul al treilea, în 1998, în Franța, fiind învinsă de Croația cu scorul de 2-1. Cele două echipe s-au întâlnit de 11 ori până acum, iar de patru ori la Cupa Mondială, inclusiv un sfert de finală în 2010, când batavii au reușit să întoarcă scorul și să se impună cu 2-1.

Campionatul Mondial de Fotbal 2014.  Brazilia – Olanda.Meciul pentru locul al treilea nu o dată a fost criticat, mulți experți nefiind de acord cu existența sa. Și Louis van Gaal, selecționerul ”portocalei mecanice”, la ultimul meci în funcție înainte de a prelua pe Manchester United, este de această părere.

Campionatul Mondial de Fotbal 2014.  Brazilia – Olanda.Pentru Luiz Felipe Scolari, care nu va putea conta pe vedeta Neymar, motorul echipei ”auriverde” la Mondialul 2014, meciul de la Brasilia este o șansă de reabilitare după dezastrul cu Germania. Oricum, ”Felipao” va da socoteală pentru parcursul echipei Braziliei după competiție, fiind probabilă debarcarea sa. Nu trebuie, uitat, însă că Scolari este cel care a adus ultimul titlu Braziliei, în 2002, iar semifinalele de la ediția 2014 reprezintă cea mai bună performanță după sferturile din 2006 și 2010. Meciul de pe ”Estadio Nacional Mane Garrincha” (69.349 locuri) va fi arbitrat de algerianul Djamel Haimoudi. În echipa Braziliei va reveni căpitanul Thiago Silva.

Campionatul Mondial de Fotbal 2014.  Brazilia – Olanda. Echipele probabile: Brazilia: 12. Julio Cesar — 2. Daniel Alves, 3. Thiago Silva (căpitan), 4. David Luiz, 6. Marcelo — 5. Fernandinho, 17. Luiz Gustavo — 19. Willian, 11. Oscar, 7. Hulk — 21. Jo. Selecționer: Luiz Felipe Scolari. Olanda: 23. Tim Krul — 3. Stefan de Vrij, 2. Ron Vlaar, 4. Bruno Martins Indi — 15. Dirk Kuyt, 20. Georginio Wijnaldum, 10. Wesley Sneijder, 5. Daley Blind — 11. Arjen Robben, 21. Memphis Depay — 9. Robin van Persie (căpitan). Selecționer: Louis van Gaal.