Campionatul Mondial de Fotbal 2014: Germania – Algeria, scor 2-1 VIDEO | Ziua Veche
Acasa rss 1asig Campionatul Mondial de Fotbal 2014: Germania – Algeria, scor 2-1 VIDEO

Campionatul Mondial de Fotbal 2014: Germania – Algeria, scor 2-1 VIDEO

33 afisari

Echipa Germaniei a învins cu emoții formația Algeriei cu scorul de 2-1, după prelungiri, luni, pe stadionul ”Beira-Rio” din Porto Alegre, și s-a calificat în sferturi.

Tripla campioană mondială a câștigat greu, prin golurile marcate de Andre Schuerrle (92) și Mesut Ozil (120), un meci pe care l-a dominat destul de autoritar și în care și-a creat destule ocazii. Algeria, la cea mai bună performanță a sa, optimile de finală, a făcut un joc remarcabil și a înscris prin Abdelmoumene Djabou (120+1).

Germania a fost surprinsă în prima parte a meciului de acțiunile curajoase și rapide ale algerienilor, care s-au apărat mereu foarte sus și au incomodat construcția germană, greoaie și previzibilă. Africanii au avut prima acțiune periculoasă, în minutul 9, pe contraatac, când portarul Neuer a fost nevoit să iasă mult în afara porții pentru a-l bloca pe Slimani.

Schweinsteiger (14) l-a pus la încercare pe M’Bolhi, cu un șut de la distanță, prins în doi timpi de goalkeeper-ul algerian. ”Vulpile deșertului” au dat emoții defensivei germane în alte două rânduri, prin Feghouli (15), care a pătruns în careu și a tras peste poartă din unghi, și prin Ghoulam (18), care șutat perioculos la colțul lung. Treptat, Nationalmannschaft și-a masat adversara în propria jumătate și a pasat răbdător în căutarea culoarelor către poarta algeriană. Echipa lui Halilhodzic a ieșit mai rar pe contre, însă a continuat să fie periculoasă de fiecare dată când a avut șansa.

Intrat la pauză, Schuerrle a avut imediat impact și a produs panică în careul algerian, dar șutul său a fost blocat de un fundaș (48). La cornerul care a urmat, Mustafi a reluat frumos cu capul, însă în brațele lui M’Bolhi (49). Repriza a doua a început alert, cu atacuri alternative la cele două porți, iar Lahm a avut șansa deschiderii scorului, dar șutul său din marginea careului a fost deturnat în corner de portar (55).

Germania a început excelent prelungirile și a deschis scorul prin Andre Schuerrle (92), care a reluat spectaculos cu călcâiul, de lângă Ghoulam, centrarea lui Mueller: 1-0. Mueller, golgheterul CM 2010, nu s-a lipit de gol nici în minutul 99, când șutul său a trecut pe lângă poartă. Ocazia era să se răzbune în minutul 102, când Mostefa a tras din 10 metri pe lângă poartă, după un luft al lui Khedira în propriul careu.

Germania a fost aproape de un nou gol în minutul 117, dar Kramer nu a putut să-l învingă pe portarul algerian. Nationalmannschaft a reușit în cele din urmă să închidă conturile, prin Mesut Ozil (120), la capătul unui atac prelungit: 2-0. Algeria a reușit golul de onoare în ultimele secvențe ale partidei, prin Abdelmoumene Djabou (120+1), dar era mult prea târziu. Germania, care pierduse ambele partide cu Algeria jucate până acum, inclusiv un 1-2 la CM 1982, va juca în sferturile de finală cu Franța. O mențiune specială merită portarul Neuer, care a făcut un remarcabil joc de libero în multe momente ale jocului cu algerienii.

Germania și Algeria se luptǎ pentru un loc ȋn sferturile de finalǎ ale CM de fotbal din Brazilia 2014, luni, 30 iunie, de la ora 23, ora Romȃniei.

Campionatul Mondial de Fotbal 2014: Germania vs Algeria

Germania pornește ca mare favoritǎ la califcare ȋnaintea acestei partide, ȋnsǎ la fel se ȋntȃmpla și cu Brazilia și Olanda ȋnaintea optimilor, acestea ȋntȃmpinȃnd probleme serioase ȋn atingerea acestui prag. Algeria rǎmȃne ȋnsǎ o echipǎ imprevizibilǎ, capabilǎ de lovituri fulgerǎtoare indiferent de numele adversarului. Algeria a ȋnceput turneul final apǎrȃndu-se ȋn fața Belgiei, pierzȃnd la limitǎ, dupǎ care au ieșit la joc și au ȋnvins Coreea de Sud (4-2), reușind apoi sǎ obțina un egal cu Rusia pentru locul doi ȋn Grupa H.

Surprinzǎtor, Germania a pierdut ambele ȋntȃlniri precedente cu Algeria, marcȃnd un singur gol și primind patru. Cea mai cunoscutǎ partida ȋntre cele douǎ echipe dateazǎ de la Cupa Mondialǎ 1982, cȃnd Algeria a ȋnvins Republica Federala Germania, cu 2-1. Deși a avut douǎ victorii ȋn acea grupa, Algeria a pǎrǎsit competiția dupǎ ce ȋn ultima etapǎ Germania a ȋnvins Austria (1-0), rezultat care a calificat ambele echipe ȋn faza urmǎtoare. De atunci FIFA a decis ca meciurile din ultima fazǎ a grupelor sǎ se dispute la aceeași orǎ.

Pentru a urmǎri partida dintre Germania și Algeria ȋn direct prin video livestream, puteți accesa unul dintre linkurile de aici, aici sau aici.