Acasa rss 1asig Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Germania – Portugalia, scor 4-0

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Germania – Portugalia, scor 4-0

16 afisari

Echipa Germaniei a surclasat selecționata Portugaliei cu scorul de 4-0 (3-0), luni, pe Arena Fonte Nova din Salvador, într-un meci din Grupa G a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie – 13 iulie).

Thomas Mueller a luat o opțiune importantă în lupta pentru titlul de golgheter prin tripla reușită (11 — penalty, 45+1), celălalt gol al germanilor fiind marcat de Mats Hummels (32).

Nationalmannschaft a deschis scorul în minutul 11, prin Thomas Mueller, golgheterul Cupei Mondiale din 2010, dintr-un penalty acordat în urma unui fault comis în careu de Joao Pereira la Goeteze: 1-0. Germania nu mai marcase din penalty la Cupa Mondială în timpul regulamentar din 1994, când Mathaeus înscria împotriva Bulgariei.

Germania a ratat desprinderea prin Goetze, a cărui reluare a fost deviată salvator în corner de Pereira. Lusitanul a amânat de fapt golul al doilea al Germaniei, pentru că la lovitura de colț, fundașul Hummels a reluat imparabil cu capul: 2-0 (32).

Goetze a fost blocat de Raul Meireles (42), dar echipa lui Joachim Loew a mai marcat o dată până la pauză, în prelungirile primei reprize, prin același Mueller (45+1), care a speculat o greșeală comisă de Bruno Alves, fundașul respingând în coechipierul său Raul Meireles: 3-0.

Portughezii au avut o oportunitate bună în minutul 75, când Neuer a respins cu greu șutul lui Nani, iar Eder a fost faultat în careu de Hoewedes, dar arbitrul Mazic nu a acordat penalty-ul cuvenit, în ciuda protestelor vehemente ale lusitanilor, în frunte cu Cristiano Ronaldo.

Mueller a completat hat-trick-ul în minutul 78, când a reluat în plasă mingea scăpată de Rui Patricio la centrarea lui Schuerrle: 4-0

Succesul Germaniei a fost umbrit oarecum de accidentarea fundașului Mats Hummels (73). Ronaldo și-a demonstrat calitățile doar în final, când a tras violent din lovitură liberă, dar Neuer a salvat golul (90+1).

Vezi rezumatul video AICI

Germania și Portugalia se vor înfrunta luni, la Salvador (19,00, ora României), într-unul din meciurile tari din prima fază a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie – 13 iulie), în cadrul Grupei G.

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Germania - Portugalia

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Germania a câștigat primul său meci la fiecare Cupă Mondială din 1990 încoace. În cele șase meciuri din faza grupelor la ultimele două turnee finale ale CM, Portugalia a primit un singur gol. Atacantul german Miroslav Klose este la un singur gol de a egala recordul de goluri marcate la Cupa Mondială, 15, deținut acum de brazilianul Ronaldo. Klose, cu 19 meciuri la turnee finale, se poate apropia de recordul de jocuri deținut de compatriotul său Lothar Matthaeus — 25 — și chiar să-l depășească dacă joacă în toate partidele, iar Germania ajunge în semifinale.

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Partida cu Portugalia va fi cu numărul 100 pentru Germania la Cupa Mondială, Nationalmannschaft devenind prima echipă care atinge acest număr.

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Germania și Portugalia s-au înfrunta până acum de 17 ori, iar bilanțul este favorabil Germaniei, cu nouă victorii, față de numai trei ale Portugaliei (cinci egaluri). Ultimul meci direct a fost la EURO 2012, când Germania se impunea la Lvov cu scorul de 1-0, pe 9 iunie, în fața grupelor.

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Meciul de la Salvador se anunță a fi unul foarte atractiv, având în vedere că va aduce pe teren vedete precum Mesut Ozil, Thomas Mueller, respectiv Cristiano Ronaldo. Câștigătorul Balonului de Aur pe 2013 a dat unele emoții fanilor lusitani din cauza unei accidentări la genunchi, dar în cele din urmă a fost recuperat.

Germania, medaliată cu bronz în urmă cu patru ani, în Africa de Sud, este favorită la câștigarea grupei, care mai include echipele Ghanei și SUA. Nici echipa lui Joachim Loew nu a fost lipsită de probleme, portarul Manuel Neuer și căpitanul Phillip Lahm fiind refăcuți după accidentări.

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Germania vrea un nou titlu, după o pauză de 18 ani (EURO 1996), iar Loew are destule soluții, în ciuda forfait-ului vedetei Marco Reus, astfel că va trebui să lase pe banca de rezerve jucători precum Bastian Schweinsteiger și Mario Goetze. Meciul de pe Arena Fonte Nova (capacitate de 51.708 locuri) va fi arbitrat de sârbul Milorad Mazic.

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Echipele probabile:

Germania: 1. Manuel Neuer — 20. Jerome Boateng, 5. Mats Hummels, 17. Per Mertesacker, 4. Benedikt Hoewedes — 6. Sami Khedira, 16. Philip Lahm (căpitan) — 18. Toni Kroos, 8. Mesut Ozil, 10. Lukas Podolski — 13. Thomas Mueller. Selecționer: Joachim Loew.

Portugalia: 12. Rui Patricio — 21. Joao Pereira, 2. Pepe, 3. Bruno Alves, 5. Fabio Coentrao — 4. Miguel Veloso, 8. Joao Moutinho, 16. Ricardo Meireles — 7. Cristiano Ronaldo (căpitan), 9. Hugo Almeida, 18. Silvestre Varela. Selecționer: Paulo Bento.