Acasa Sport-AutoSport Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Olanda – Mexic, scor 2-1 (video)

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Olanda – Mexic, scor 2-1 (video)

9 afisari

Echipa Olandei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie – 13 iulie), după ce a învins formația Mexicului cu scorul de 2-1 (0-0), duminică, pe stadionul „Castelao” din Fortaleza, în optimile de finală ale competiției.

După ce Mexicul a deschis scorul prin Giovani Dos Santos în minutul 48. Într-un final dramatic, Olanda a egalat dîn minutul 88, prin Sneijder, iar Huntelaar a transformat un penalty în min. 90+4.

Olanda va întâlni în sferturi învingătoarea meciului Costa Rica — Grecia, ce are loc tot duminică. Mexicul rămâne cu cele două sferturi de finală reușite în 1970 și 1986, la Mondialele pe care le-a găzduit.

Olanda, care a impresionat în faza grupelor, reușind cele mai multe goluri, a avut o evoluție sub așteptări, în ciuda victoriei smulse in extremis, batavii acuzând probabil căldura și umiditatea de la Fortaleza. Partida a fost de altfel întreruptă de mai multe ori pentru pauze de hidratare.

Meciul a început într-un ritm nu foarte alert, mexicanii fiind mai activi în primele minute. Prima șansă a aparținut mexicanilor, după 13 minute, odată cu incursiunea lui Layun. Herrera a irosit o mare ocazie în minutul 17, la o fază la care defensiva batavă a arătat slăbiciuni. Trei minute mai târziu, latino-americanii au cerut penalty, la o intrare a lui Vlaar. Un șut al lui Salcido i-a pus probleme lui Cillessen (24). Olanda nu a fost periculoasă până în minutul 27, când șutul lui van Persie nu a nimerit ținta. Adversarii au replicat aproape imediat, prin Giovani Dos Santos.

Ultima parte a primei reprize a fost săracă în evenimente notabile, pe fondul unui joc tacticizat, cu excepția unei noi ocazii a lui Giovani Dos Santos și a unei acțiuni a lui Robben, la care olandezii ar fi putut să primească penalty.

Mexicul a deschis scorul în minutul 48, prin Giovani Dos Santos, care a profitat de nesiguranța apărării olandeze. Autorul golului a fost unul dintre cei mai buni fotbaliști de pe teren, deși a fost înlocuit după o oră de joc.

Stefan de Vrij a ratat o uriașă ocazie de egalare, în minutul 56, mingea trimisă de el fiind respinsă de portarul Ochoa în bară. Sneijder a fost aproape de gol în minutul 61, cu un șut deviat. A urmat o presiune tot mai accentuată a Olandei, care a cerut penalty la altă acțiune a lui Robben (67). Același Robben a fost blocat de Ochoa în minutul 74, goalkeeperul mexican fiind probabil cel mai bun de pe teren.

Când meciul părea să se îndrepte spre o victorie a Mexicului, în principiu meritată, Olanda a egalat în minutul 88, prin Sneijder, care a șutat de la marginea careului după o minge întoarsă de Huntelaar, inspirat introdus de van Gaal în locul unui van Persie șters.

Latino-americanii au acuzat șocul și cinci minute mai târziu Robben a obținut un penalty, după un fault al lui Marquez. Huntelaar a transformat lovitura de la 11 metri și a adus finalistei precedentului Mondial o victorie în care puțini mai credeau.

Vezi aici rezumatul video

Olanda și Mexic se întâlnesc în cea de-a treia optime de la CM 2014. “Portocala Mecanică” pornește cu prima șansă la calificare, însă, Mexic a jucat excelent în grupe si, după ce a ținut în șah naționala Braziliei, poate pune probleme oricărei echipe.

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Olanda - Mexic

Olanda a început în forță Campionatul Mondial și a surprins pe toată lumea cu victoria la scor în fața Spaniei, 5-1. Mașinăria lui Van Gaal a redus turația motoarelor în următoarele două meciuri, însă și în aceste condiții, Olanda s-a impus cu 3-2 în fața Australiei și cu 2-0 în fața reprezentativei statului Chile și a terminat grupa cu maxim de puncte.

Olandezii se bazează în special pe Arjen Robben și pe Robin Van Persie, cei doi reușind câte trei goluri până acum. Selecționerul Van Gaal are și o armă secretă, pe Memphis Depay, care a intrat de pe bancă în partidele cu Australia si Chile, reușind două goluri, dar și o pasă decisivă.