Acasa rss 1asig Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Rusia – Coreea de Sud, scor 1-1 (video)

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Rusia – Coreea de Sud, scor 1-1 (video)

scris de C.P.
241 Afisari

Echipele Rusiei și Coreei de Sud au terminat la egalitate, 1-1 (0-0), marți, pe Arena Pantanal din Cuiaba, în Grupa H a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie – 13 iulie).

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Rusia - Coreea de Sud, scor 1-1

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Rezultatul este unul echitabil, după ce Lee Keun-ho (68) a deschis scorul pentru asiatici, în urma unei gafe a portarului Akinfeev, iar Aleksandr Kerjakov (74) a restabilit egalitatea la scurt timp.

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Cele două echipe s-au luptat cu precădere între cele două careuri, reușind să se anuleze în cea mai mare parte a timpului. Ocaziile de gol au fost destul de rare, prima venind în minutul 11, când, Son a finalizat o contră coreeană cu un șut peste poartă de la circa 18 metri.

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Rușii au avut câteva momente bune după prima jumătate de oră, când portarul Jung a respins cu greutate șutul violent din lovitură liberă de la circa 35 de metri al lui Ignașevici (31). Jirkov a încheiat apoi un contraatac cu un șut pe lângă poartă (33).

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Asiaticii au replicat imediat și șutul lui Koo (34) a fost deviat de veteranul Ignașevici, foarte periculos pentru poarta lui Akinfeev. Son a mai avut o oportunitate în finalul primei reprize, dar a tras mult peste poartă de la 18 metri (39).

Elocvent pentru felul în care s-a desfășurat prima repriză a fost numărul de baloane pierdute, 39 rușii și 47 coreenii.

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Rușii au părut mai deciși în debutul reprizei secunde, iar Faizulin a trimis un șut cu boltă, respins cu dificultate de portarul Jung (46), după care Berezuțki a reluat cu capul pe lângă poartă la cornerul rezultate (47). Răspunsul sud-coreenilor nu a întârziat, iar Akinfeev a fost nevoit să respingă șutul lui Koo (50), din afara careului. Goalkeeper-ul rus a reținut în doi timpi șutul lui Ki, chiar în fața unui atacant coreean (51). Apoi, Akinfeev a respins cu emoții mingea la lovitura liberă executată de Kim Young-gwon (57), dar apoi a reținut-o în fața lui Han.

Portarul Jung nu a putut reține nici el șutul puternic al lui Kombarov (62), însă nu a fost niciun rus să reia în plasă. Coreea de Sud a reușit să deschidă scorul în minutul 68, prin Lee Keun-ho, care a tras de la aproximativ 25 de metri, iar Akinfeev a scăpat balonul în poartă: 0-1.

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Doar șase minute a condus Coreea, pentru că Fabio Capello, care pe 18 iunie împlinește 68 de ani, a mutat decisiv, i-a introdus pe Kerjakov și Denisov, iar rezultatul s-a văzut imediat: Dzagoev, care a împlinit 24 de ani în ziua meciului, a tras din careu, portarul Jung a respins, Hwang a respins în Eșcenko, iar Kerjakov a trimis balonul în plasă, 1-1 (74).

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Niciuna dintre echipe nu a reușit să își mai creeze ocazii de gol, iar argentinianul Nestor Pitana, care a împlinit 39 de ani în ziua partidei, a fluierat sfârșitul unei partide de nivel mediocru, salvată în oarecare măsură de repriza secundă. În celălalt meci al grupei, Belgia a dispus cu 2-1 de Algeria, iar următoarea etapă se va juca pe 22 iunie: Belgia — Rusia, la Rio de Janeiro (19,00) și Coreea de Sud — Algeria (22,00).