Acasa Sport-AutoSport Careul de ași – cu Roger Federer, dar fără Rafael Nadal și Novak Djokovic la Turneul Campionilor

scris de Misu Andrei
120 Afisari

La 38 de ani, „veteranul” Roger Federer, nr. 3 ATP, a rămas singurul reprezentant al generației „mature” din ATP care ajunge în semifinalele Turneului Campionilor 2019, după ce sportivii din vârful ierarhiei, Novak Djokovic și Rafael Nadal, au pierdut această cursă. În careul de ași al turneului găzduit de Londra sunt, în schimb, trei reprezentanți ai tinerei generații din tenisul mondial masculin: Alexander Zverev, Dominic Thiem și Stefanos Tsitsipas.

Germanul Alexander Zverev, deţinătorul trofeului şi locul 7 ATP, s-a calificat vineri în semifinalele Turneului Campionilor de la Londra, după ce l-a învins pe rusul Daniil Medvedev, locul 4 mondial, cu scorul 6-4, 7-6 (4), în ultima etapă a Grupei „Andre Agassi”. Victoria lui Zverev, obţinută în 78 de minute, a însemnat eliminarea din competiţie a numărului 1 mondial, spaniolul Rafael Nadal.

În semifinale, sâmbătă, Alexander Zverev, 22 de ani, care a ocupat locul 2 în Grupa „Andre Agassi”, va evolua contra austriacului Dominic Thiem, 26 de ani, locul 5 ATP, cel care a câştigat Grupa „Bjorn Borg”. Meciul începe la ora 22:00, ora României.

În cealaltă semifinală, grecul Stefanos Tsitsipas, 21 de ani, locul 6 ATP,  care a câștigat Grupa „Andre Agassi”, va evolua contra elveţianului Roger Federer, ocupant al locului 2 în Grupa „Bjorn Borg”. Partida începe la ora 16:00, ora României.