CE 2016 handbal. Romania - Danemarca, 17-21 | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport CE 2016 handbal. Romania – Danemarca, scor 17-21

CE 2016 handbal. Romania – Danemarca, scor 17-21

47 afisari

Naționala feminină de handbal a României a ratat calificarea în semifinalele Campionatului European – EURO 2016 – din Suedia, după ce a fost învinsă clar de formația Danemarcei, cu scorul de 21-17 (12-10), miercuri, la Helsingborg, în ultimul său meci din Grupa a II-a principală.

Tricolorele, care aveau nevoie de cel puțin un egal pentru a se califica în penultimul act, vor juca pentru locurile 5-6.

România nu a mai reușit jocurile bune de până acum, fiind anihilată de incomoda formație daneză. Jucătoarele antrenate de Ambros Martin au fost neinspirate mai ales pe faza de atac, unde vedeta noastră, Cristina Neagu, a fost blocată foarte bine. Apărarea a fost singurul compartiment care a funcționat bine, dar și aici au existat momente în care echipa a fost surprinsă.

Portarul danez Sandra Toft a fost de departe omul meciului, apărând nu mai puțin de 15 șuturi din cele 30 trase de românce.

România a jucat foarte bine în primele 20 de minute și a condus în majoritatea timpului cu un gol avans, dar de la 9-8 (23), scorul a devenit 9-11 (27) și danezele au luat jocul pe cont propriu. Danemarca a avut la pauză 12-10, iar în minutul 35 se desprinsese la patru goluri, 16-12. Peste cinci minute, diferența creștea la cinci goluri, 17-12. Danezele au avut diferență maximă, șase goluri (19-13), în minutul 46, România s-a apropiat la 19-15 (48), dar apoi timp de șapte minute nu s-a marcat niciun gol. Danemarca a învins cu 21-17 și s-a calificat în semifinale.

România nu are nevoie cu orice preț de o victorie în ultimul meci din grupa a doua principală de la Europene, contra Danemarcei. Remiza e de ajuns pentru elevele lui Ambros Martin, în meciul de azi, programat de la ora 19:30.

CE 2016 handbal. romania - Danemarca

CE 2016 handbal. romania – Danemarca

Naționala țării noastre se va califica în semifinale și cu un egal, datorită rezultatului din ultimul meci al zilei de marți, Danemarca – Rusia 26-26 (13-11). Dacă partida noastră cu danezele nu se va încheia la egalitate, învingătoarea se va califica în penultimul act, indiferent de diferența de scor.

Tot în grupa României, Norvegia a învins Ungaria cu 24-23 (11-9) și a obținut deja biletele pentru semifinale. Are maximum de puncte: 8.

Cristina Neagu și compania au 6 puncte și meci direct pentru un loc în „careul de ași” cu Danemarca (5 puncte). Rusia (3 puncte), Cehia (2 puncte) și Ungaria (fără niciun punct) nu mai au nicio șansă de calificare. Locurile 3 din fiecare grupă vor disputa meci direct pentru stabilirea ocupantelor locurilor 5-6.