CE handbal feminin: România - Danemarca, scor 29-29 | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport CE handbal feminin: România – Danemarca, scor 29-29

CE handbal feminin: România – Danemarca, scor 29-29

scris de Șt. C
3 afisari

României a terminat la egalitate cu formația Danemarcei, 29-29 (16-12), marți seara, la Debrecen, în Grupa B a Campionatului European din Ungaria și Croația – EURO 2014, după ce a primit gol în ultimele secunde de joc.

CE handbal feminin: România - Danemarca, scor 29-29

România, cu Adriana Țăcălie și Cristina Neagu în mare formă, a făcut un meci foarte bun, mai ales în prima repriză, dar a cedat pas cu pas și nu a reușit să gestioneze un final care i-a părut favorabil, scăpând printre degete o victorie foarte importantă.

Debutul jocului a fost excelent pentru tricolore, care conduceau cu 4-0 în minutul 5. Danemarca a revenit în joc, dar echipa antrenată de Gheorghe Tadici a păstrat un avans de două-trei goluri pe tabelă, iar la pauză avansul era de patru goluri, 16-12, după ce ecartul maxim a fost de cinci (16-11, 26).

În repriza secundă, România a început să cedeze teren, apărarea nu s-a mai ridicat la nivelul din prima parte și Danemarca a reușit egalarea în minutul 40 (20-20), după trei goluri consecutive. Tricolorele și-au revenit, s-au desprins la 23-20 (44), dar au făcut iar pasul înapoi, primind patru goluri la rând, astfel că echipa noastră s-a trezit condusă, 23-24 (51). După momente de echilibru, trei goluri ale formației noastre au dus scorul de la 25-26 (54) la 28-26 (57). România a condus cu 29-27 când mai erau două minute de joc, dar nu a reușit să reziste până la final, primind două goluri.

România a pierdut-o în prima repriză pe extrema dreapta Ada Nechita, care s-a accidentat la mâna dreaptă.