Acasa Sport-AutoSport CFR Cluj – Oţelul Galaţi, 2-0

CFR Cluj – Oţelul Galaţi, 2-0

scris de A.B.
117 Afisari

Liderul Ligii I, CFR Cluj, a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), campioana en-titre, Oţelul Galaţi, într-un meci contând pentru etapa a XXIII-a, ambele reuşite fiind semnate de mijlocaşul Gabriel Mureşan, ardelenii având acum un avans de cinci puncte în fruntea clasamentului.

cfr cluj otelul galatiCFR Cluj a deschis scorul în minutul 75, când Gabriel Mureşan a marcat din lovitură liberă de la circa 17 metri. Gabriel Mureşan a realizat „dubla”, în minutul 82, când a înscris de la zece metri, după o bâlbâială a defensivei gălăţene.

În minutul 40, Adrian Sălăgeanu a fost înlocuit de Samoel Cojoc, după ce s-a accidentat la pomete. Şi Samoel Cojoc a părăsit terenul, dar în minutul 67, tot accidentat, fiind înlocuit cu Cristian Sârghi.

CFR Cluj: Beto – Maftei, Cadu, Piccolo, Camora – Mureşan – Sougou (Hora ’86), Peralta, Vranjes, Bastos (Ronny ’66) – Kapetanos (L. Ganea ’18). Antrenor: Jorge Costa

Oţelul Galaţi: Brăneţ – Ljubinkovic, Perendija, Costin, Sălăgeanu (Cojoc ’40; Sârghi ’67) – Giurgiu, Neagu – Antal (Iorga ’62), Didi, Stromajer – Punosevac. Antrenor: Dorinel Munteanu

Cartonaşe galbene: Kapetanos ’16 / Didi ’73, Ljubinkovic ’85

Meciul a fost arbitrat de Marius Avram, ajutat de Sebastian Gheorghe şi Sebastian Stoianov.