Acasa Sport-AutoSport Champions League, Arsenal – Barcelona, scor 0-2 (video)

Champions League, Arsenal – Barcelona, scor 0-2 (video)

71 afisari

FC Barcelona a făcut un pas important spre sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, marți seara, grație victoriei cu scorul de 2-0 (0-0) în fața formației Arsenal, la Londra, în prima manșă a optimilor de finală ale competiției.

Ambele goluri ale catalanilor au fost marcate de vedeta argentiniană Lionel Messi (71, 83 — penalty).

Prima repriză, deși controlată autoritar de Barca, măcar din puncte de vedere al posesiei, nu a avut prea multe ocazii de gol. ”Tunarii” au avut o tentativă prin Oxlade-Chamberlain (22), iar oaspeții pe finalul primei părți, prin Neymar (42) și Suarez (45+1).

Barcelona a fost aproape de gol imediat după pauză, dar Cech s-a opus deschiderii scorului în fața lui Neymar (49).

Cea mai bună oportunitate a gazdelor s-a consumat în minutul 60, când portarul ter Stegen a salvat golul la lovitura de cap a lui Giroud (60).

Echipa lui Luis Enrique a deschis scorul în minutul 71, prin Leo Messi, la capătul unui contraatac, Neymar găsindu-l pe coechipierul său nemarcat în mijlocul careului. Luis Suarez a fost aproape de a marca și el, la capătul unei faze spectaculoase (78), dar a nimerit bara.

Intrarea francezului Flamini la londonezi a fost una nefastă, pentru că la prima sa fază l-a faultat în careu pe Messi, iar argentinianul a dublat avantajul oaspeților (83), prin cel de-al 82-lea gol marcat de el în Champions League.

Barca ar fi putut câștiga la scor de forfait, dar portarul Cech s-a opus la reluarea cu capul semnată de Neymar (90+1).

Campioana en titre nu va putea conta în returul din 16 martie pe Piqué, suspendat pentru cumul de cartonașe galbene.

Arsenal a pierdut pentru al patrulea an consecutiv primul meci din optimi, acasă, la o diferență de două goluri.

Juventus mai speră la calificarea în sferturile UEFA Champions League, după 2-2 pe teren propriu în fața celor de la Bayern, în prima manșă a optimilor de finală.

FC Barcelona va intalni, marti seara, de la ora 21:45, echipa engleza Arsenal Londra, pe Emirates.

Arsenal – Barcelona, Bayern - Juventus

Arsenal – Barcelona, Bayern – Juventus

Cele doua echipe s-au infruntat ultima oara in sezonul 2010-2011, in aceeasi faza a competitiei, catalanii calificandu-se in sferturile de finala cu scorul general de 4-3 (1-2 in tur si 3-1 pe Camp Nou). Arsenal – Barcelona este reeditarea finalei din 2006, 1-2, cand trupa blau-grana a intrat in posesia trofeului pentru a doua oara in istorie.
La ultimul meci înainte de turul optimilor Champions League, cu Barcelona, Arsenal nu a convins. „Tunarii” au încheiat la egalitate, scor 0-0, în Cupa Angliei, pe teren propriu, cu divizionara secundă Hull.

Al doilea duel al zilei este cel dintre campioana Germaniei, Bayern Munchen, castigatoarea editiei din 2014, si campioana Italiei, Juventus Torino, finalista editiei trecute. Cele doua echipe s-au duelat ultima data in sferturile editiei 2012-2013, o „dubla” adjudecata de nemti cu 4-0 la general (2-0 la Munchen, 2-0 la Torino).
Dubla dintre Juventus şi Bayern Munchen este probabil cea mai echilibrată dub faza optimilor de finală ale UEFA Champions League.
Juventus Torino are o serie de 16 meciuri fără înfrângere pe teren propriu (10 victorii şi 6 egaluri), în cupele europene. Ultimul eşec a venit însă chiar în faţa bavarezilor, 0-2 în sezonul 2012-13, în sferturile UEFA Champions League.

Champions League, Meciurile Arsenal – Barcelona si Bayern – Juventus pot fi urmarite video live stream aici sau aici