Acasa Sport-AutoSport Champions League: Barcelona – Chelsea, scor 2-2 (Video)

Champions League: Barcelona – Chelsea, scor 2-2 (Video)

scris de Laurentiu Banches
5 afisari

Chelsea Londra s-a calificat în finala Ligii Campionilor la fotbal, după ce a terminat la egalitate, 2-2 (1-2) cu FC Barcelona, marţi, pe ”Camp Nou”, în manşa a doua a semifinalelor.

După 0-1 pe ”Stamford Bridge”, Barcelona a condus cu 2-0, prin golurile marcate de Sergio Busquets (35), Andres Iniesta (43), dar Chelsea a înscris de două ori în 10 oameni, prin Ramires (45+1) şi Fernando Torres (90+1). Momentul psihologic s-a consumat în min. 39, când Messi a ratat un penalty, la scorul de 2-1. Barca nu a mai reuşit apoi să desfacă blocul defensiv al oaspeţilor chiar dacă a avut superioritate numerică o repriză. Cum era de aşteptat, Barca şi-a masat adversara în propriu care încă din debutul întâlnirii. Messi a avut prima ocazie, în min. 3, dar a şutat în plasa laterală. Portarul Cech a apărat în faţa aceluiaşi Messi (19), după o combinaţie de excepţie a argentinianului cu Fabregas. Fabregas a avut şi el o ocazie (20), dar a trimis în plasa laterală din unghi. Barca l-a pierdut prematur pe Pique, iar Chelsea pe Cahill, ambii accidentaţi. Barcelona a reuşit să deschidă scorul în min. 35, când Dani Alves l-a deschis pe Cuenca, acesta a centrat, iar Busquets a trimis nestingherit în plasă.

Barcelona vs Chelsea 2:2 FULL MATCH HIGHLIGHTS de maidb7abc

Chelsea a rămas apoi în 10 oameni, Terry fiind eliminat în min. 37, pentru fault la Alexis Sánchez fără balon. Pe acest fond, Barca şi-a mărit avantajul în min. 43, prin Iniesta, lansat excelent de Messi. În prelungirile primei reprize (45+1), la o neatenţie a defensivei catalane, Lampard l-a lansat pe Ramires, iar brazilianul l-a lobat pe Valdes. După pauză, echipa blaugrana a avut şansa să îşi mărească din nou diferenţa, dar Messi a ratat un penalty (şut în bara transversală – 49), lovitura de pedeapsă fiind scoasă de Fabregas, după un duel cu Drobga.  Barcelona a avut în continuare o posesie zdrobitoare, dar sterilă. Cele mai bune ocazii ale gazdelor au fost ratate de Cuenca (62), blocat bine de Cech, şi Busquets (78), care a tras mult peste poartă din careu. Messi a trimis din nou mingea în bară în min. 83, aceasta fiind a 10-a bară pentru Barca în actuala ediţie a competiţiei – record. Cech a intervenit salutar şi la şutul lui Mascherano (90). Spaniolul Torres a dat lovitura pe contraatac în prelungiri şi a asigurat prezenţa londonezilor în finală (90+1). Chelsea va întâlni în finala din 19 mai, de pe Allianz Arena din Munchen, pe învingătoarea din semifinala Real Madrid – Bayern Munchen (1-2 în tur).

Barcelona vrea să facă uitate ultimele două partide în returul semifinalei cu Chelsea din Champions League ce se va disputa marţi, 24 aprilie, de la ora 21:45.

Drogba penalty – Messi misses Penalty de TenMillionSlaves

Semifinale Champions League: Barcelona vs Chelsea

După ce Chelsea a câştigat cu un avantaj minim meciul tur prin golul marcat de ivorianul Didier Drogba în minutele de prelungire ale primei reprize şi în urma înfrângerii în “El Clasico” pe propriul teren, antrenorul Barcelonei, Josep Guardiola, a jurat că echipa sa va câştiga meciul cu Chelsea. Potrivit uefa.com el a afirmat la conferinţa desfăşurată înainte de meci, că nu are nici un dubiu că echipa sa va ajunge să joace finala de la Munchen. De partea cealaltă, antrenorul interimar de la Chelsea, Roberto di Matteo este conştient de faptul că va fi greu să joace meciul sperând la un rezultat de egalitate fără goluri, de aceea echipa sa şi-a propus să înscrie şi pe Nou Camp, la una din ocaziile pe care probabil Barcelona le va oferi în cazul în care nu va înscrie rapid.

La Barcelona va putea juca după o lungă accidentare, fostul jucător al lui PSV Eindhoven, Ibrahim Afellay, dar există şi veşti proaste în ceea ce priveşte infirmeria. Starul echipei catalane, Lionel Messi, este răcit, acesta fiind şi motivul pentu care argentinianul nu a rupt gura târgului în ultimele partide, iar în acest meci există posibilitatea să nu joace titular sau să fie schimbat pe parcurs. De partea cealaltă, Didier Drogba, autorul golului din tur, a avut probleme la genunchi şi nu a jucat în ultima partidă de campionat, iar căpitanul John Terry va juca în continuare cu două coaste fracturate. În 5 meciuri disputate pe Nou Camp între cele două formaţii, Chelsea nu a reuşit să nu se impună în nici una dintre partide, însă în ultimele trei confruntări, formaţia a reuşit să obţină cel puţin un rezultat de egalitate.