Champions League. Barcelona AS Roma, 6-1 (video | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Champions League. Barcelona AS Roma, scor 6-1 (video)

Champions League. Barcelona AS Roma, scor 6-1 (video)

12 afisari

Campioana Europei, FC Barcelona, s-a aflat aproape de un nou succes la 6 goluri în Liga Campionilor diferență, după 3 ani și 8 luni, însă italienii de la AS Roma, conduși cu 6-0, au punctat în primul minut de prelungiri, astfel că au evitat al treilea eșec din istorie la o asemenea diferență, după 1-7 în Anglia, cu Manchester United (10 aprilie 2007), și 1-7 pe teren propriu cu Bayern München în 21 octombrie 2014.

Ultimul succes al Barcelonei la șase goluri diferență, în Champions League, a avut loc pe 7 martie 2012, scor 7-1, acasă, cu Bayer Leverkusen, dar catalanii au mai reușit un 6-1 în urmă cu două sezoane, tot pe teren propriu, cu Celtic Glasgow (11 decembrie 2013).

UEFA Champions League îşi consumă marţi şi miercuri meciurile etapei a 5-a. Alte formaţii pot obţine biletele pentru optimile de finală ale competiţiei, după ce Real Madrid, Manchester City şi Zenit s-au calificat deja.

Barcelona vs AS Roma

Barcelona are nevoie de un egal pentru a merge mai departe de pe primul loc al Grupei E. „Extratereştrii” se pot califica şi dacă pierd, condiţia fiind ca Leverkusen să nu câştige la Bate.
Barcelona conduce grupa E, cu 5 puncte in fata adversarei de astazi. Catalanii nu s-au calificat inca din punct de vedere matematic in optimile Champions League, insa o vor face daca vor obtine minim un punct astazi. Este o perioada cum nu se poate mai buna pentru formatia antrenata de Luis Enrique, care saptamana trecuta a umilit-o cu 4-0 pe Real Madrid chiar pe Santiago Bernabeu. Astfel, catalanii s-au distantat la 6 puncte de “galactici”, fiind, de asemenea, la 4 puncte in fata locului secund, ocupat de Atletico Madrid. Catalanii vin dupa 8 victorii pe teren propriu in Champions League, primind doar 3 goluri.
AS Roma se afla intr-o situatie foarte delicata, ocupand pozitia a doua in grupa E a Ligii Campionilor, insa cu un punct in fata lui Bayer Leverkusen si cu doua in fata celor de la BATE Borisov. In weekend “lupii” nu au reusit decat o remiza in Serie A, lucru ce a coborat-o pe locul 4. Asadar, moralul formatiei italiene nu este la cele mai inalte cote. In runda trecuta a competitiei europene, elevii lui Rudi Garcia se impuneau cu 3-2 in fata lui Leverkusen, golul decisiv fiind reusit din penalty, cu 10 minute inainte de final. A fost singura victorie din precedentele 9 partide ale “lupilor”. Desi nu a castigat decat un meci in cele 4 etape, AS Roma a marcat nu mai putin de 10 goluri.