Barcelona - Atletico Madrid, scor 2-1 (video) | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Champions League. Barcelona – Atletico Madrid, scor 2-1 (video)

Champions League. Barcelona – Atletico Madrid, scor 2-1 (video)

14 afisari

Barcelona a învins Atletico în manșa tur a sferturilor Ligii Campionilor, scor 2-1. Suarez a reușit o „dublă” într-un meci în care madrilenii au jucat în inferioritate din minutul 36, când Fernando Torres a fost eliminat.

Barca s-a impus la capătul unui meci spectaculos, pe care l-a dominat categoric, mai ales în repriza secundă, după ce Fernando Torres (25) a deschis scorul pentru madrileni. Uruguayanul Luis Suarez (63, 74) a reușit ambele goluri ale catalanilor, care și-au supus adversarii la o presiune extraordinară după pauză.

Deținătoarea trofeului a început la cârma jocului și Messi a avut primele încercări ofensive la poarta lui Oblak (5, 13), dar nu a nimerit ținta.

Neymar a creat și el pericol la poarta oaspeților, dar lovitura sa de cap a trimis balonul peste poartă la centrarea lui Dani Alves (19).

Madrilenii, în afara unei apărări ermetice, au încercat raiduri tăioase prin apărarea echipei gazdă, iar în minutul 25 ”vulpoiul” Torres a speculat o ezitare a lui Pique și a deschis scorul, marcând cu această ocazie primul său gol în Champions League pentru Atletico și al 11-lea împotriva Barcelonei în 15 partide.

Barca a acuzat șocul și Atletico a fost aproape să își majoreze avantajul prin francezul Griezmann (32), dar ter Stegen a respins șutul său.

Nivelul ridicat de adrenalină l-a împins pe Torres să facă un fault asupra lui Busquets și să-și lase echipa în zece oameni (35).

Echipa lui Simeone a fost aproape de gol și după pauză, însă Griezmann nu a ajuns la centrarea trimisă în fața porții (49).

Barcelona a impus apoi o presiune constantă la poarta lui Oblak, existând multe momente în care Atletico s-a apărat cu toată echipa în propriul careu, cu disperare.

Messi nu a reușit golul 500 al carierei nici în minutul 49, când a reluat din foarfecă puțin pe lângă poartă. Peste două minute, Neymar a luat la țintă bara porții lui Oblak. Messi (56) i-a driblat pe Griezmann și pe Saul Niguez, dar șutul său a fost respins de portarul sloven.

Neymar a trimis un șut cu efect, însă mingea a ocolit poarta lui Oblak (62), iar un minut mai târziu s-a restabilit egalitatea, 1-1. Dani Alves a centrat în careu, celălalt fundaș lateral, Jordi Alba, a reluat din voleu, iar mingea a fost trimisă în plasă de Suarez din apropiere (63).

Tot atacantul uruguayan a adus-o pe Barcelona în avantaj (74), reluând imparabil cu capul din centrarea lui Dani Alves (74).

Barca, care a încheiat cu 68% posesie a mingii și a avut 17 șuturi spre poartă, a forțat și al treilea gol, însă nu a mai reușit să își creeze ocazii clare până la final.

Soarta calificării în semifinale se va decide la Madrid, pe 13 aprilie.
Marti, de la 21:45,  meci de exceptie, din cea mai spectaculoasa competitie europeana: UEFA Champions League! Prima partida a sferturilor de finala dintre Barcelona si Atletico Madrid reuneste doua dintre cele mai puternice formatii din Spania, acestea ocupand primele doua pozitii ale clasamentului.

Champions League. Barcelona - Atletico Madrid

Champions League. Barcelona – Atletico Madrid

Spania este tara cu cele mai multe echipe calificate in sferturile cupelor europene din sezonul 2015-2016! Barcelona si Atletico Madrid se intalnesc la doi ani distanta de la ultimul duel european. In acel sezon, Atletico a reusit marea surpriza, eliminand-o pe Barcelona in sferturile Champions League.

Messi, giuvaerul Barcelonei, a marcat 25 de goluri in 28 de meciuri impotriva echipei madrilene, stabilind un record in infruntarile directe ale celor doua formatii. De cealalta parte a baricadei se afla Torres, care a marcat 10 goluri in poarta Barcelonei in 14 meciuri.
Barcelona şi Atletico Madrid se vor întâlni în sferturile de finală ale Ligii Campionilor pentru a doua oară în ultimele trei sezoane. În 2014, Atletico a eliminat Barcelona cu scorul general de 1-0.

Barcelona s-a calificat pentru a noua oară consecutiv în sferturile Ligii Campionilor, în timp ce Atletico doar a treia oară la rând va juca în această fază a competiţiei. Partida tur din această seară va avea loc pe Camp Nou. Catalanii nu au mai pierdut pe teren propriu în Liga Campionilor din 2013.

Barcelona va juca împotriva echipei Atletico la trei zile după ce a pierdut meciul cu Real Madrid din campionat.

„Jucătorii mei sunt într-o stare perfectă. Evident că nu am pierdut de mult timp până la meciul cu Real. Acest lucru trebuie să însemne ceva. Dar vă daţi seama cât de greu este să obţii doar rezultate pozitive. Sperăm că ultima înfrângere este un motiv în plus pentru a câștiga din nou”, a spus antrenorul Barcelona, Luis Enrique. Barcelona şi Atletico Madrid s-au întâlnit în acest sezon de două ori în Campionatul Spaniei. În ambele meciuri, echipa blaugrana s-a impus cu scorul de 2-1.

Cele două echipe vor juca în echipamentele de rezervă. UEFA le-a interzis acestor formaţii să-și folosească echipamentele de bază, cerând cele de rezervă pentru a îmbunătăți vizibilitatea și diferențierea celor două echipe, atât pentru arbitri, cât și pentru spectatori.