Acasa Sport-AutoSport Champions League. Bayern – Benfica, scor 1-0 (video)

Champions League. Bayern – Benfica, scor 1-0 (video)

18 afisari

Golul lui Arturo Vidal a fost de ajuns pentru ca Bayern Munchen sa se impuna la limita, cu 1-0 (1-0), in prima mansa a sferturilor de finala din Liga Campionilor in fata lusitanilor de la Benfica Lisabona.
O centrare de pe stanga a fost transformata in gol de Vidal cu o lovitura de cap in chiar minutul 2. Bayern si-a dominat copios adversara, iar dupa primul sfert de ora bavarezii aveau o posesie zdrobitoare. Mai mult decat atat, raportul paselor complete era de 129 la 31. Acelasi Vidal a trecut pe langa 2-0 cu zece minute inaintea pauzei, cand a reluat peste poarta din centrarea lui Muller. Gazdele au tinut de rezultat in partea secunda si ocaziile s-au rarit, iar Benfica putea da lovitura in minutul 64. Golgeterul Jonas si Mitroglu au trecut pe langa gol la aceeasi faza, cand nu au reusit sa depaseasca barajul aparatorilor bavarezi. Finalul a apartinut celor de la Bayern care au avut doua ocazii. Mai intai Ederson a respins sutul lui Ribery (81), pentru ca Lewandowski sa reia cu capul peste dupa un corner (85).
Bayern Munchen va primi vizita campioanei ultimelor două sezoane din Portugalia, Benfica Lisabona, în turul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.

Champions League. Bayern - Benfica

Champions League. Bayern – Benfica

Echipele probabile:

Bayern Munchen: Neuer – Lahm, Kimmich, Alaba, Bernat – Alonso, Vidal – Coman, Ribery – Muller, Lewandowski.

Benfica: Ederson – Andre Almeida, Lindelof, Jardel, Eliseu – Fejsa, Renato Sanches, Gaitan, Pizzi – Jonas, Mitroglou.

Bayern Munchen s-a impus la limită la sfârșitul săptămânii în Bundesliga, scor 1-0 cu Eintracht Frankfurt. Benfica a câștigat lejer în Portugalia, scor 5-1, împotriva celor de la Braga.

Sezonul trecut, în aceeași fază a competiției, Bayern Munchen pierdea prima manșă în fața altei echipe portugheze, FC Porto. Totuși, Bayern se califica în semifinale până la urmă. Benfica a câștigat ultimele 8 meciuri pe care le-a disputat, și 19 din ultimele 20.