Acasa Sport-AutoSport Champions League. Borussia – Juventus, scor 0-3 (video)

Champions League. Borussia – Juventus, scor 0-3 (video)

11 afisari

Meci de vis pentru Juventus, care a reuşit o prestaţie de cinci stele împotriva Borussiei, chiar la Dortmund. Învinsă la Torino, cu 1-2, trupa lui Jurgen Klopp a sperat sa întoarcă soarta dublei şi să obţină calificarea în sferturile UEFA Champions League.

Fanii au creat o atmosferă de sărbătoare, cu o coregrafie care amintea de trofeul câştigat în 1997, după o finală chiar împotriva „Bătrânei Doamne”.

Carlos Tevez a avut nevoie de doar 136 de secunde pentru a le strica sărbătoarea. A reuşit un şut de zile mari, fără şanse pentru Weidenfeller. A fost cel de-al cincilea gol reuşit în acest sezon din competiţia stelelor.

Lichtsteiner a fost aproape de a-l imita pe argentinian, dar portarul gazdelor a respins. Morata a semnat următoarele ratări ale lui Juventus. Din poziţii ideale, nu l-a putut învinge pe Weidenfeller.

Vârful spaniol a înscris, în cele din urmă. Câştigător al ultimei ediţii cu Real Madrid, Morata a fost servit ideal de Tevez şi a îndeplit o simplă formalitate. Seara neagră a continuat pentru Borussia. Tevez a reuşit dubla şi torinezii s-au calificat fără probleme în sferturi, pentru a doua oară din 2006.
Borussia Dortmund și Juventus Torino se întâlnesc în această seară într-o partidă care va decide ultima echipă care va merge în sferturile de finală din UEFA Champions League.

Borussia - Juventus

Borussia – Juventus

Partida tur s-a încheiat cu victoria campioanei Italiei. Juventus s-a impus cu 2-1 și un egal îi este suficient pentru a continua în cea mai tare competiție intercluburi din Europa.

Antrenorul nemților, Jurgen Klopp a făcut probabil cea mai bună descriere a situației în care se află echipa sa. „Este practic una din cele mai mari provocări din fotbal. Ne trebuie o victorie în fața unei echipe din Italia care și e mulțumită și cu un egal. Va fi foarte greu dar suntem gata. Trebuie să fim calmi. O victorie cu 1-0 ne asigură calificarea” a declarat tehnicianul Borussiei.

Dacă în campionat a avut probleme destul de mari în actuala stagiune, vicecampioana Germaniei se descurcă excelent în UEFA Champions League. Dortmund are 11 victorii în ultimele 14 partide disputate acasă în UEFA Champions League.

Nici Juventus nu stă rău la capitolul statistică. Campioana Italiei s-a calificat de 31 de ori din cele 39 de cazuri în care a reușit să se impună după prima manșă. Allegri nu va putea conta probabil pe Pirlo, unul din oamenii de bază ai echipei și nici pe Caceres, Marrone și De Ceglie.

De partea cealaltă, Grosskreutz și Piszczek sunt accidentați, în timp ce Şahin și Ginter sunt incerți.

ECHIPE PROBABILE:

Borussia Dortmund (4-2-3-1): Weidenfeller – Kirch, Subotic, Hummels, Schmelzer – S Bender, Gundogan – Blaszczykowski, Kampl, Reus – Aubameyang
Antrenor: Jurgen Klopp

Juventus (4-3-1-2): Buffon – Lichtsteiner, Bonucci, Chiellini, Evra – Marchisio, Pogba, Vidal – Pereyra – Tevez, Morata
Antrenor: Massimiliano Allegri