Acasa Sport-AutoSport Champions League. Chelsea – PSG, scor 1-2 (video)

Champions League. Chelsea – PSG, scor 1-2 (video)

12 afisari

Paris Saint-Germain s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, după ce a învins-o pe Chelsea cu 2-1 (1-1), la Londra, în manșa secundă a optimilor.

PSG, care se impusese cu același scor și în tur, s-a impus, meritat, prin golurile marcate de Adrien Rabiot (16) și Zlatan Ibrahimovic (67), în timp ce pentru ”albaștri” a înscris Diego Costa (27).

Chelsea a început în forță și a ratat prima ocazie după doar trei minute de joc, prin Diego Costa. Parizienii au replicat în minutul 6, când Ivanovic a salvat un gol ca și făcut la șutul lui Di Maria.

PSG a deschis scorul în min. 16, prin Rabiot, care a reluat în plasă centrarea lui Zlatan Ibrahimovic, la capătul unei faze în care apărarea londoneză a fost făcută șah-mat.

Chelsea a restabilit egalitatea în min. 27, prin Diego Costa, cu un șut din marginea careului, după ce l-a întors pe Thiago Silva.

Echipa antrenată de Hiddink a mai avut două ocazii de gol până la pauză, prin Hazard (42) și Diego Costa (45+1).

În repriza secundă, prima situație notabilă i-a aparținut lui Ibrahimovic (62), după care Willian și Hazard au creat pericol la poarta lui PSG în același minut (65).

PSG a încheiat conturile în minutul 67, când Ibrahimovic a marcat din voleu, la centrarea lui Di Maria.

Campioana Franței a eliminat-o pe Chelsea în aceeași fază și la ediția de anul trecut a competiției. PSG este pentru al patrulea sezon consecutiv în sferturile Champions League.

Alături de PSG, în sferturi s-au mai calificat Real Madrid, VfL Wolfsburg și Benfica Lisabona.

Chelsea primește vizita campioanei Franţei, PSG, în manșa retur a optimilot de finală din Liga Campionilor.

Champions League. Chelsea - PSG

Champions League. Chelsea – PSG

Parizienii pornesc cu un ușor avantaj, după victoria la limită de pe Parc des Princes, scor 2-1. Deocamdată, statistica întâlnirilor directe este echilibrată, fiecare dintre cele două combatante obținând câte două victorii în precedentele 7 partide.

Cele două formații s-au întâlnit ultima oară în sezonul trecut, în aceeași fază a competiției, iar francezii au ieșit atunci învingători în fața formației pregătite la acea vreme de Jose Mourinho.

Echipele probabile:

Chelsea: Courtois – Azpilicueta, Cahill, Ivanović, Baba – Matić, Mikel – Willian, Oscar, Hazard -Traoré

PSG: Trapp – Marquinhos, Thiago Silva, David Luiz, Maxwell – Verratti, Matuidi – Thiago Motta – Cavani, Ibrahimović, Di María