Acasa Sport-AutoSport Champions League. Chelsea – PSG, scor 2-2 (video)

Champions League. Chelsea – PSG, scor 2-2 (video)

57 afisari

Paris Saint-Germain s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, în urma unui rezultat de egalitate, 2-2 (0-0, 1-1), după prelungiri, miercuri seara, pe stadionul ”Stamford Bridge” din Londra, în manșa secundă a optimilor de finală.

PSG a obținut biletele pentru sferturi grație golurilor marcate în deplasare, după un meci eroic făcut la Londra, în care a reușit să revină de două ori în inferioritate numerică. Gary Cahill (81), Eden Hazard (96 — penalty) au marcat pentru echipa lui Mourinho, iar brazilienii David Luiz (86) și Thiago Silva (114) pentru PSG.

Obligată să marcheze, după 1-1 pe ”Parc des Princes”, PSG a abordat cu multă determinare meciul de la Londra, însă speranțele parizienilor au fost lovite dur în minutul 31, când Ibrahimovic a fost eliminat ușor după o încercare de deposedare la Oscar.

Chelsea a avut o primă ocazie clară de gol în minutul 49, când noul-intrat a tras la colțul scurt, dar Sirigu a respins în corner. Deși în inferioritate numerică, echipa lui Laurent Blanc a fost mai aproape de gol în minutul 58, când Cavani a trimis mingea în bară.

Londonezii au deschis scorul în minutul 81, prin fundașul Cahill, în urma unui corner și se părea că soarta calificării e decisă. Cu un ultim efort, campioana Franței a egalat, în minutul 86, prin David Luiz, cu capul, în urma unui corner executat de Lavezzi.

După un forcing de final al gazdelor, fără sorți de izbândă, meciul a ajuns în prelungiri, unde Chelsea a primit penalty la o minge ce a părut atinsă cu mâna în propriul careu de Thiago Silva, iar Eden Hazard a transformat lovitura de pedeapsă pentru ”Blues”.

PSG a avut șansa egalării, prin David Luiz (101), din lovitură liberă de la peste 30 de metri, dar Courtois a respins de sub transversală. Courtois s-a mai opusă o dată golului în minutul 113, când Thiago Silva a trimis cu capul după un corner, însă nu a mai putut face nimic un minut mai târziu, când fundașul brazilian a trimis în plasă, tot după un corner (114).

Chelsea Londra — Paris Saint-Germain 2-2 (0-0, 1-1), după prelungiri

Au marcat: Gary Cahill (81), Eden Hazard (96 — penalty), respectiv David Luiz (86), Thiago Silva (114).

Chelsea – PSG se joacă miercuri, 11 martie, de la ora 21:45. Chelsea are o misiune mult mai ușoară decât anul trecut în returul cu PSG.

Champions League. Chelsea - PSG

Champions League. Chelsea – PSG

Atunci, londonezii erau obligați să întoarcă de la 1-3 pe Stamford Bridge. Diseară, trupa lui Mourinho pornește cu un ușor avantaj după 1-1 pe Parc des Princes. Parizienii sunt conștienți că golul lui Ivanovic le-a complicat misiunea.

Antrenorul Laurent Blanc a declarat: „Chelsea va alege ce tactică doreşte, să se apere sau să atace, însă are noi suntem obligaţi să înscriem cel puţin un gol pentru a ne califica”

Cavani a fost cel care a adus egalarea pentru campioana Franței în tur, însă tot Ibrahimovic este considerat pericolul numărul unu pentru apărarea lui Chelsea. Din lotul londonezilor va lipsi John Obi Mikel, în vreme ce Lucas Moura și Serge Aurier sunt accidentați la PSG.

De partea cealaltă, Jose Mourinho a spus: „Nu am un plan anume pentru a-l anihila pe Zlatan. Este un jucător extraordinar, dar noi ne concentrăm asupra întregii echipe pe care o înfruntăm, nu doar asupra unui singur adversar”.

Sezonul trecut, în sferturile UCL, Chelsea a eliminat-o pe PSG după 1-3 la Paris și 2-0 la Londra, golul calificării fiind reușit târziu pe Stamford Bridge, de către Demba Ba.

ECHIPELE PROBABILE

Chelsea: Courtois – Ivanovic, Terry, Cahill, Azpilicueta – Ramires, Matic – Willian, Fabregas, Hazard – D. Costa. Antrenor: J. Mourinho

PSG: Sirigu – Maxwell, Thiago Silva, Marquinhos, Van der Wiel – David Luiz, Thiago Motta, Verratti, Matuidi – Cavani, Ibrahimović. Antrenor: L. Blanc