Acasa Sport-AutoSport Champions League. FC Porto – Basel, scor 4-0 (video)

Champions League. FC Porto – Basel, scor 4-0 (video)

14 afisari

FC Porto merge mai departe, în sferturile UEFA Champions League, după un meci senzaţional pe Dragao. Portughezii au învins-o pe Basel cu 4-0, toate golurile venind după execuţii de generic.

Yacine Brahimi a lovit primul, încă din minutul 14, când a executat perfect o lovitură liberă din marginea careului. Două minute mai târziu, Casemiro a încercat să îl surprindă pe Vaclik cu un şut de la distanţă, însă a trimis puţin peste poartă. Elveţienii au avut prima ocazie clară abia în finalul primei reprize, când Gashi a tras slab dintr-o poziţie bună.

Repriza secundă a început la fel de bine pentru Porto. În minutul 47, Brahimi s-a distrat cu defensiva elveţiană înainte de a-i pasa lui Herrera, care a înscris cu un şut excepţional la colţul lung. Zece minute mai târziu, Casemiro s-a revanşat pentru ratarea din prima repriză şi a făcut 3-0 cu cu o execuţie splendidă din lovitură liberă.

Zuffi putea reduce din diferenţă după o oră de joc, dar Fabiano a apărut salvator la şutul elveţianului. Folosit în locul accidentatului Jackson Martinez, camerunezul Aboubakar a închis tabela cu un alt golazo – şut splendid la vinclu, cu un sfert de oră înainte de final.

Streller a avut ultima ocazie a serii, în primul minut al prelungirilor, însă şutul său a trecut peste, iar Basel a terminat meciul în zece oameni, după ce Samuel a primit al doilea galben, după o intrare dură asupra lui Aboubakar.

S-a terminat 4-0 la Porto, 5-1 la general, iar echipa lui Julen Lopetegui ajunge între cele mai bune opt formaţii de pe continent.

VEZI AICI GOLURILE
In aceasta seara incep meciurile din returul optimilor de finala ale Ligii Campionilor. FC Porto si Basel pornesc disputa din Portugalia la egalitate, dupa remiza din tur, 1-1.

Champions League. FC Porto - Basel

Champions League. FC Porto – Basel

FC Porto n-a pierdut niciun meci în actuala ediţie a UEFA Champions League, având şase victorii şi trei egaluri. Lusitanii sunt la un pas de sferturile competiţiei. Au remizat, 1-1, în Elveţia, cu FC Basel, iar în această seară pot ajunge în faza următoare.

Antrenorul gazdelor, Lopetegui, a declarat: „Vorbim despre Champions League, despre optimile de finală. Avem o mare oportunitate, care ne face să visăm că putem reprezenta Porto, atât oraşul, cât şi clubul şi ţara, între cele mai bune opt echipe ale Europei”.

Golgeterul lui FC Porto, Jackson Martinez, nu va putea juca în returul cu FC Basel. Atacantul, care a punctat de şase ori în UEFA Champions League, s-a accidentat în ultima etapă de campionat. FC Porto n-a mai ajuns în sferturile UEFA Champions League din sezonul 2008-2009.

ECHIPELE PROBABILE

FC Porto: Fabiano – Danilo, Marcano, Maicon, Sandro – Herrera, Casemiro – Tello, Brahimi, Quaresma – Aboubakar. Antrenor: J. Lopetegui

FC Basel: Vaclik – Safari, Samuel, Schar, Xhaka – Frei, Zuffi – El Nenny, Streller, Gashi – Gonzalez. Antrenor: P. Sousa