Acasa Sport-AutoSport Champions League. Man City – Barcelona, scor 1-2 (video)

Champions League. Man City – Barcelona, scor 1-2 (video)

9 afisari

FC Barcelona a făcut un pas important spre sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, marți seara, după ce a învins-o pe Manchester City cu scorul de 2-1, în deplasare, în prima manșă a optimilor, dar scorul putea fi și mai mare.

Catalanii aveau deja 2-0 după o jumătate de oră, prin ”dubla” uruguayanului Luis Suarez (16, 30), fostul jucător al lui Liverpool. ”Cetățenii” au jucat mult mai bine după pauză și au reușit să înscrie o dată, prin argentinianul Sergio Aguero (69), dar avântul le-a fost tăiat de eliminarea lui Clichy (74), pentru ca în prelungiri Messi să rateze un penalty obținut tot de el, în duel cu conaționalul Zabaleta — Joe Hart a respins, iar reluarea lui Messi s-a dus pe lângă poartă.

Cele două echipe s-au întâlnit și în sezonul trecut al competiției, în aceeași fază, Barca învingând cu 2-0 pe Etihad și cu 2-1 pe Cam Nou.

Manșa secundă va avea loc pe 18 martie.

Barcelona va juca din nou împotriva lui Manchester City, în faza „optimilor” UEFA Champions League. Meciul de pe „City of Manchester Stadium” este transmis în direct de Digi Sport 1. În sezonul precedent, catalanii au obţinut, în aceeaşi fază a competiţiei, o dublă victorie împotriva campioanei Angliei, de care au trecut cu 2-0 în deplasare şi cu 2-1 pe Camp Nou.

Champions League. Man City - Barcelona

Champions League. Man City – Barcelona

Barca este coşmarul lui Manuel Pellegrini. Antrenorul chilian nu are nicio victorie în faţa grupării „blaugrana” în ultimele 14 întâlniri, înregistrând 12 eşecuri şi două remize.

Sergio Aguero, cel mai bun jucător al „cetăţenilor” în UCL, a marcat de şase ori în cele zece partide pe care le-a disputat împotriva Barcei. În comparaţie, Luis Suarez nu are decât o reuşită în cele şase meciuri în care a dat piept cu City.

Echipele de start:

Manchester City (4-2-3-1): Hart – Zabaleta, Mangala, Kompany, Clichy – Fernandinho, Fernando – Nasri, Silva, Milner – Aguero.
Antrenor: Manuel Pellegrini

Barcelona (4-3-3): Bravo – Alba, Mascherano, Pique, Alves – Iniesta, Busquets, Rakitic – Neymar, Messi, Suarez.
Antrenor: Luis Enrique