Acasa Sport-AutoSport Champions League. Manchester City – PSG, scor 1-0 (video)

Champions League. Manchester City – PSG, scor 1-0 (video)

scris de Șt. C
18 afisari

Manchester City s-a calificat în premieră în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, marți seara, pe teren propriu, în urma victoriei cu scorul de 1-0 (0-0) în fața formației Paris Saint-Germain, în manșa secundă a sferturilor.

Manchester City - PSG

Manchester City – PSG

Belgianul Kevin De Bruyne (76) a marcat golul victoriei și al calificării, după 2-2 în tur, dar ”cetățenii” au ratat și un penalty, prin Aguero (30). În primul meci, PSG irosise o lovitură de pedeapsă, prin Ibrahimovic.

Golul lui De Bruyne a fost de fapt singurul șut pe poartă expediat de formația engleză.

Oaspeții au avut prima ocazie a partidei, dar Hart a apărat șutul expediat din lovitură liberă de Ibrahimovic (16).
Aguero a fost de două ori periculos în minutul 23, dar acesta nu a nimerit ținta. Argentinianul a fost faultat în careu de Trapp (29), dar a ratat penalty-ul acordat (șut pe lângă).

Până la pauză tot gazdele au fost mai aproape de gol, dar Navas a ratat ținta (40).

La reluare, PSG a atacat cu toate puterile, dar a găsit în față un portar Hart în mare formă: internaționalul englez s-a opuzs la șuturile lui Ibrahimovic (48) și van der Wiel (52).

De Bruyne (76) a dat lovitura, cu un șut cu efect, în urma centrării furnizate de Clichy. PSG a mai avut o ocazie până la final, însă Hart s-a opus tentativei de lob a lui Cavani (80). Campioana Franței, care a dominat teritorial partida de la Manchester, părăsește competiția pentru al patrulea sezon consecutiv în sferturile de finală.