Acasa Sport-AutoSport Champions League. PSG – Barcelona, scor 1-3 (video)

Champions League. PSG – Barcelona, scor 1-3 (video)

8 afisari

Barcelona este cu un pas în semifinalele Champions League. Catalanii s-au impus cu 3-1 pe terenul lui Paris Saint Germain, în turul sferturilor de finală, la capătul unui meci al cărui erou a fost Luis Suarez. Uruguayanul a reușit o dublă și a ajuns la 6 goluri în acest sezon al competiției.

Barcelona s-a impus clar în deplasare la Paris Saint Germain, în prima manșă a sferturilor din Champions League. Catalanii au început în forță și Messi a trimis în bară. În minutul 18, argentinianul a pasat decisiv pentru golul lui Neymar, care a deschis scorul.

Francezii, fără Ibrahimovic și Verratti, suspendați, l-au pierdut și pe Thiago Silva după doar 21 de minute, din cauza unei accidentări.

PSG putea egala în primele minute ale reprizei secunde, dar Ter Stegen a respins șutul lui Pastore. A marcat în schimb Barcelona, în minutul 67, când Luis Suarez a depășit trei adversari şi l-a învins pe Sirigu din apropiere. Gazdele au reacționat imediat, dar Ter Stegen a avut o superparadă la execuția lui Cavani.

Oaspeţii s-au distanțat la trei goluri după o nouă acțiune marca Luis Suarez. În minutul 79, uruguayanul l-a depășit ușor pe David Luiz și a înscris cu un șut superb. Parizienii au redus din diferență trei minute mai târziu, în urma unui şut al lui Van der Wiel, deviat nefericit de Mathieu.

Barcelona s-a impus cu 3-1 și a făcut un pas uriaș către semifinalele competiției. Înainte de manșa secundă de marți, ambele echipe au dueluri complicate sâmbătă, în campionat.

Miercuri seara, de la ora 21:45, PSG si Barcelona se intalnesc in prima mansa a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor.

Champions League. PSG - Barcelona.

Champions League. PSG – Barcelona.

Champions League. PSG – Barcelona. Trebuie să nu primim gol! Aceasta este deviza lui Laurent Blanc înaintea meciului PSG – Barcelona din sferturile UEFA Champions League. Paris Saint Germain caută a doua prezență în careul de ași din Liga Campionilor, după ce acum 20 de ani eliminau tot Barcelona în sferturi.

Champions League. PSG – Barcelona. Francezii s-au obișnuit deja cu duelurile contra formației catalane. Cele două echipe s-au întâlnit și în grupe, iar în sezonul trecut parizienii au fost eliminați pentru că Barcelona a înscris mai multe goluri în deplasare.

Champions League. PSG – Barcelona. „Barcelona este o echipă care poate da gol pe orice stadion din Europa. Are individualităţi, dar şi un joc colectiv care în orice moment îi permite să-şi creeze mari ocazii. Am remarcat în duelurile precedente cum în 2-3 minute au înscris un gol fantastic, un gol cum vezi pe jocurile pe computer”, a spus Laurent Blanc, antrenor PSG.

Champions League. PSG – Barcelona.Antrenorul campioanei Franței a urmărit remiza Barcelonei cu Sevilla și crede că Messi rămâne principalul pericol pentru poarta lui Sirigu.

Champions League. PSG – Barcelona. Cea mai mare problemă a parizienilor la meciul din această seară o reprezintă absența lui Zlatan Ibrahimovic. Suedezul a fost suspendat o etapă, după eliminarea din meciul cu Chelsea și va putea reveni la returul de pe Nou Camp.