Acasa Sport-AutoSport Champions League. PSG – Chelsea, scor 2-1 (video)

Champions League. PSG – Chelsea, scor 2-1 (video)

7 afisari

PSG a învins-o pe Chelsea cu scorul de 2-1 în prima manșă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor.

Zlatan Ibrahimovici a deschis scorul în minutul 39, după o lovitură liberă deviată.

Mikel a restabilit egalitatea în minutul 45+1, printr-un gol din careu, după un corner.

Scorul final a fost stabilit de Cavani, în minutul 78. Intrat pe teren cu patru minute mai devreme, uruguayanul a înscris printre picioarele lui Courtois după ce a scăpat singur cu portarul
PSG – Chelsea este meciul săptămânii în Champions League. Cea mai importantă competiţie inter-cluburi din Europa revine cu un meci de gală încă din faza optimilor.

PSG - Chelsea

PSG – Chelsea

După ce în sezonul trecut formaţia lui Blanc a eliminat din Ligă actuala campioană a Angliei la capătul unui meci dramatic, „albaştrii” caută revanşa. Mai ales că vin după un sezon dezastruos în Premier League, acolo unde sunt abia pe 12. Hazard&Co sperau să şteargă totul cu buretele printr-o participare cât mai glorioasă în Champions League, însă şansele acestora au scăzut destul de mult după accidentarea lui Terry. Zouma s-a „rupt” în derby-ul cu United şi va rata tot sezonul, iar căpitanul a fost declarat indisponibil de către staff-ul medical astăzi.

În aceste condiţii, Hiddink are variante puţine pentru a se apăra în faţa lui Ibrahimovic&Co. Cel mai probabil îl va trage în centrul apărării, lângă Cahill, pe Ivanovic, urmând ca Azpilicueta să revină în flancul drept. Pe poziţia de apărător lateral stânga – asigurată de iberic în general -, staff-ul tehnic al „albaştrilor” îl poate folosi pe ghanezul Baba Rahman.