PSV - Atletico Madrid, scor 0-0 (video) | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Champions League. PSV – Atletico Madrid, scor 0-0 (video)

Champions League. PSV – Atletico Madrid, scor 0-0 (video)

20 afisari

Gruparea spaniolă Atletico Madrid a remizat, în Olanda, cu PSV Eindhoven, scor 0-0, miercuri seară, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor.

La partida disputată la Eindhoven, PSV a jucat în inferioritate numerică din minutul 68, când a fost eliminat Pereiro.

Astazi, la ora 21:45, incepe unul dintre cele mai asteptate meciuri din optimile de finala este intre PSV Eindhoven si Atletico Madrid. Finalista Champions League din 2014 se deplaseaza pe Philips Stadion cu gandul de a-si asigura locul in sferturi inca din aceasta prima mansa.

PSV - Atletico Madrid

PSV – Atletico Madrid

Patru victorii a obținut PSV în înfruntările all-time cu echipele spaniole și toate au fost realizate pe teren propriu. Acasă a și pierdut de două ori, pe lângă 6 egaluri, o dată chiar cu Atletico. Se întâmpla în faza grupelor Ligii din stagiunea 2008-2009, când madrilenii s-au impus pe ”Philips Stadion” cu 3-0, triumfând și pe ”Calderon cu 2-1. Acela a rămas unicul lor succes în cinci vizite în Olanda, completat de o remiză și trei înfrângeri, toate terminate cu eliminări. Cealaltă formație spaniolă care a triumfat la Eindhoven s-a numit FC Barcelona.

PSV a încheiat grupa B pe poziția secundă, cu punctaj maxim pe propria arenă. Notabil, toate cele 8 goluri marcate au fost numai în repriza a doua. Lider în Olanda, trupa lui Phillip Cocu a legat 3 triumfuri după 1-3 acasă în Cupă cu Utrecht, singurul eșec din ultimele 21 de meciuri în toate competițiile (17 succese) și unicul în cele 17 partide stagionale de acasă (14 triumfuri), toate cu gol dat. De 9 ani nu a mai ajuns în ”optimile” Ligii. Atunci a trecut de Arsenal (1-0 acasă și 1-1 la Londra), dar s-a înclinat după aceea în ”sferturi” contra lui Liverpool (0-3, 0-1).

Pe locul doi în Primera, Atletico nu a cedat de 3 jocuri (două victorii, apoi o remiză albă), de la 1-2 cu FC Barcelona pe ”Camp Nou”, după ce tocmai pierduse și acasă, 2-3 cu Celta în Cupă. Înfrângerea din fața catalanilor este singura din anterioarele 7 dispute din deplasare, unde, în întreg sezonul, a înregistrat 12 succese, 4 remize și 3 eșecuri, toate suferite în campionat. Madrilenii au câștigat grupa C fără eșec ”afară” (două victorii, o remiză), cu două treimi din cele 11 goluri în prima repriză. Remarcabil, ei nu au luat gol în 23 din 37 de jocuri stagionale, indiferent de întrecere.

Un absent important la gazde, atacantul Luuk de Jong, suspendat. Totodată, Guardado este incert. În cealaltă tabără, Diego Simeone nu se poate baza pe Tiago, Thomas și Ferreira-Carrasco, toți accidentați, însă i-a recuperat pe Godin, Savic și Augusto Fernandez.