Acasa Sport-AutoSport Champions League. Real Madrid – AS Roma, scor 2-0 (video)

Champions League. Real Madrid – AS Roma, scor 2-0 (video)

19 afisari

Real Madrid s-a calificat fără probleme în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, marți seara, după ce a dispus cu 2-0 (0-0) de AS Roma, pe ”Santiago Bernabeu”, în manșa secundă a optimilor de finală.

Real, care câștigase în Cetatea Eternă cu 2-0, s-a impus prin golurile marcate de Cristiano Ronaldo (64) și James Rodriguez (68).

”Giallorossi” au avut câteva ocazii bune de gol, însă nu au reușit să concretizeze și Real Madrid a încheiat conturile când a avut ocazia.

Kroos (9) a avut prima ocazie a partidei, dar șutul său a fost reținut de Szczesny. Roma a ratat apoi o șansă mare de a deschide scorul, prin Dzeko (14), care a trimis peste poartă în situație de unu la unu cu Navas.

Modric a tras și el de la distanță (21), dar Szczesny a respins în lateral, după care Salah (28) a irosit o nouă mare oportunitate de a deschide scorul, dar și el a trimis peste poarta lui Navas.

Până la pauză, Ronaldo a avut două încercări (31, 34), dar portarul polonez Szczesny a ieșit la rampă de fiecare dată.

La reluare, egipteanul Salah a mai ratat o dată singur cu Navas (50). Madrilenii și-au mai încercat șansa de la distanță, prin Ronaldo (53) și Marcelo (54), dar Szczesny a fost de fiecare dată la post. Florenzi (56) l-a testat și el pe Navas, care s-a remarcat și la șutul din drop al lui Manolas (57).

Real a deschis scorul în minutul 64, prin Cristiano Ronaldo, care a reluat în plasă din șase metri, la centrarea noului intrat Lucas Vazquez, marcând al 90-lea gol al său în Champions League.

Peste patru minute James Rodríguez (68) a dublat avantajul gazdelor, din pasa lui Cristiano Ronaldo.

Ronaldo a avut o mare ocazie de a înscrie, însă a ratat incredibil (70), iar meciul s-a încheiat cu o bară reușită de argentinianul Perotti (88).

Real Madrid primește vizita celor de la AS Roma, de la 21.45, în manșa retur din optimile de finală ale Ligii Campionilor.

Champions League. Real Madrid - AS Roma

Champions League. Real Madrid – AS Roma

Champions League. Real Madrid – AS Roma. Învingătoare în meciul tur cu 2-0, Real Madrid caută a șasea prezență consecutivă în sferturile de finală ale celei mai importante competiții intercluburi din Europa.
Champions League. Real Madrid – AS Roma. Cea mai importanta competitie fotbalistica intercluburi continua cu meciurile retur din optimile de finala. Primele doua confruntari sunt programate in aceasta seara, la Madrid si Wolfsburg.

Champions League. Real Madrid – AS Roma. Inaintea meciului de pe „Santiago Bernabeu”, Real Madrid porneste ca mare favorita la calificare in fata lui AS Roma. In tur, pe „Olimpico”, „galacticii” s-au impus cu 2-0, prin golurile lui Cristiano Ronaldo si Jese.

Champions League. Real Madrid – AS Roma. In cealalta partida a serii, Wolfsburg are de asemenea prima sansa pentru accederea in sferturi in fata belgienilor de la Gent. In mansa tur, nemtii au castigat in deplasare cu 3-2, desi la un moment dat au avut un avantaj de trei goluri.

Champions League. Real Madrid – AS Roma. Zinedine Zidane nu se va putea baza în meciul de pe Santiago Bernabeu pe francezul Karim Benzema, accidentat, dar îi va avea la dispoziție pe Marcelo și Gareth Bale.

Echipe probabile:

Real Madrid: Navas – Carvajal, Ramos, Pepe, Marcelo – Kroos, Casemiro, Modrić – James, Ronaldo, Bale

AS Roma: Szczęsny – Florenzi, Manolas, Zukanovic, Digne – Keita, Pjanić – Salah, Perotti, El Shaarawy – Džeko