Real Madrid - Napoli, scor 3-1 (video) | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Champions League. Real Madrid – Napoli, scor 3-1 (video)

Champions League. Real Madrid – Napoli, scor 3-1 (video)

10 afisari

Real Madrid, deținătoarea trofeului, s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, marți seară, după ce a învins formația italiană Napoli în deplasare, cu scorul de 3-1, la fel ca în prima manșă a optimilor competiției.

Napoli a făcut o primă repriză foarte bună și spera în calificare după golul marcat de belgianul Dries Mertens (24). Real Madrid a revenit după pauză și a decis soarta partidei în decurs de cinci minute, după două cornere executate de Kroos și fructificate de Ramos (52, 57), chiar dacă la al doilea Mertens a fost creditat cu autogol. Morata a încheiat conturile în finalul meciului (90+1).

Fără fundașul român Vlad Chiricheș în lot, Napoli a început bine și Insigne a avut prima ocazie de gol (14), portarul Navas respingând șutul său. Mertens a reușit deschiderea scorului (24), după o lansare perfectă venită de la Hamsik.

Real a fost aproape de egalare, dar Ronaldo a trimis în bară (29), iar apoi Bale a șutat prin fața porții.

Napoli putea să își dubleze avantajul, dar același activ Mertens a trimis în bară (38). Hamsik a avut și el două oportunități (39, 41), dar prima oară nu a reușit să finalizeze cum trebuie contraatacul, iar apoi șutul său din unghi a fost respins de portar,

Madrilenii au arătat o altă față după pauză, Benzema demonstrând intențiile ibericilor în min. 47, când a nimerit doar plasa laterală.

În min. 52, Kroos a executat un corner, iar Ramos s-a înălțat splendid și l-a învins pe compatriotul său Pepe Reina cu o lovitură de cap. Peste cinci minute, la o nouă lovitură de colț, de pe partea cealaltă, executată de același Kroos, Ramos a trimis puternic spre poartă, iar micuțul Mertens a deviat balonul, care l-a păcălit pe Reina (57), iar speranțele gazdele erau spulberate.

Jocul și-a pierdut din spectaculozitate, cele două goluri ale echipei antrenate de Zinedine Zidane tăind aripile italienilor. O singură ocazie notabilă s-a mai consemnat în dreptul echipei gazdă, un șut expediat de Rog (65), peste poartă.

Pe final, o acțiune fulgerătoare a Realului l-a adus în poziție de finalizare pe Ronaldo, Reina a respins, dar nu a mai putut face nimic la reluarea lui Morata (90+1).

Ca și în tur, Real a revenit după ce a fost condusă și s-a impus cu 3-1.

Real a reușit a șaptea sa calificare consecutivă în sferturile de finală ale competiției, în timp ce Napoli viza în premieră o calificare în această fază a UEFA Champions League.

Liga Campionilor își stabilește primele patru sfertfinaliste în această săptămână. Bayern Munchen, Real Madrid și PSG sunt mari favorite înaintea duelurilor de marți și miercuri, în timp ce Borussia Dortmund are o confruntare dificilă cu Benfica Lisabona.

Real Madrid - Napoli

Real Madrid – Napoli

Marți, de la ora 21.45, Arsenal are o misiune aproape imposibilă contra lui Bayern Munchen după eșecul categoric din turul din Bavaria, scor 1-5.

„Tunarii” n-au reușit niciodată să-i scoată din competiție pe germani, de care au fost eliminați și în 2005, 2013 și 2014.

Londonezii n-au mai trecut de optimile Ligii din sezonul 2009-2010, iar speranțele lor la calificare sunt infime. Doar trei echipe au reușit să recupereze un handicap de patru goluri din prima manșă în istoria cupelor europene: Real Madrid, Leixoes și Partizan Belgrad.

Tot marți, Real Madrid e mare favorită la calificare înaintea returului din Italia cu Napoli, după victoria cu 3-1 din turul de pe Bernabeu.

Este doar a doua „dublă” din istorie dintre cele două din istoria cupelor europene, după cea din 1987, când spaniolii i-au eliminat pe italieni din turul 1 al Cupei Cupelor.

Napoli e doar a doua oară în istorie în optimile Champions League, de unde a fost eliminată în2012 de Chelsea, după prelungiri.

„Galacticii” țintesc a șaptea calificare consecutivă în sferturile competiției și speră să devină primii care își apără trofeul, în actualul format.

Miercuri, tot de la 21.45, Barcelona forțează o minune contra lui Paris Saint Germain după eșecul categoric din tur, de pe Parc des Princes, scor 0-4.

Parizienii au fost eliminați trei ani consecutiv de catalani din Ligă, în 2013, 2014 și 2015.

La Dortmund, Borussia are de anulat un handicap minim împotriva portughezilor de la Benfica. „Vulturii” s-au impus cu 1-0 în turul de la Lisabona, însă germanii vin după trei victorii consecutive în Bundesliga, în care au marcat în total 12 goluri. Și Benfica are însă șapte succese la rând în toate competițiile.