Acasa Sport-AutoSport Champions League, retur optimi: Bayern – Arsenal, scor 1-1 (video)

Champions League, retur optimi: Bayern – Arsenal, scor 1-1 (video)

3 afisari

Bayern Munchen s-a calificat fără probleme în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a terminat la egalitate, 1-1 (0-0), marți seara, pe ”Fussball Arena”, în manșa a doua a optimilor de finală ale competiției.

Învingătoare cu 2-0 pe ”Emirates Stadium”, în tur, campioana Europei a reușit să deschidă scorul în min. 55, prin Bastian Schweinsteiger (55), dar ”tunarii” au restabilit egalitatea două minute mai târziu, printr-un gol marcat tot de un german, Lukas Podolski (57).

Bayern a ratat în prelungiri șansa de a obține victoria, penalty-ul executat de Thomas Muller (acordat pentru faultul lui Koscielny la Robben) fiind apărat de Fabianski.

Bayern a controlat meciul, dar Arsenal a părăsit competiția cu capul sus după acest rezultat de egalitate.

Bayern – Arsenal este capul de afiş al acestei seri din UEFA Champions League. În direct la Digi Sport 1, de la ora 21:45, deţinătoarea trofeului primeşte vizita trupei lui Wenger şi are de păstrat avantajul de două goluri din turul optimilor de finală.

Champions League, retur optimi: Bayern – Arsenal

Campioana en-titre, Bayern Munchen, primeşte vizita londonezilor de la Arsenal„Dacă îi lăsăm să ne atace, se vor califica mai departe!” a avertizat Pep Guardiola.

Misiunea tunarilor este cu atât mai grea cu cât gazdele doboară record după record. Au înscris de fiecare dată în ultimele 54 de meciuri din toate competiţiile şi au punctat de 72 de ori în cele 24 de etape din Bundesliga. „Pe parcursul acestui an am dezvoltat o anumită înţelegere de sine şi nu vom lăsa pe nimeni să ne oprească. Ştim că am obţinut un rezultat bun în tur şi ne dorim să jucăm excelent şi de această dată, în încurajările fanilor noştri, pentru o seară de neuitat în UEFA Champions League., a declarat Thomas Muller, unul dintre marcatorii de pe Emirates.

Pep Guardiola atrage totuşi atenţia. Arsenal are jucători care pot produce minune: „Cred că împotriva lui Arsenal trebuie să abordăm o tactică simplă. Dacă avem mingea şi atacăm corespunzător ne vom califica în faza următoare. În cazul în care Arsenal are posesia şi îi lăsăm să ne atace, au mijlocaşi cu abilităţi incredibile şi se vor califica în sferturile de finală.”