Champions League. Rezultate de miercuri 4 noiembrie 2015 | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Champions League. Rezultate de miercuri 4 noiembrie 2015

Champions League. Rezultate de miercuri 4 noiembrie 2015

13 afisari

FC Barcelona, Bayern Munchen și Zenit Sankt Petersburg au acces în optimile de finală ale Champions League, după meciurile etapei a IV-a a grupelor competiției, și s-au alăturat astfel lui Real Madrid și Manchester City, formații calificate după jocurile de marți.

UEFA Champions League,  Rezultatele

UEFA Champions League, Rezultatele

Pe de altă parte, Alexandru Mățel a fost integralist în Olympiacos Pireu – Dinamo Zagreb: 2-1, iar John Terry a devenit britanicul cu cele mai multe jocuri începute ca titular în Liga Campionilor.

Rezultatele complete de miercuri din grupele Ligii Campionilor:

GRUPA E

FC Barcelona – BATE Borisov: 2 – 0 (Neymar ’30-penalty, ’83 Luis Suárez ’60)
AS Roma – Bayer Leverkusen: 3 – 2 (Mohamed Salah ‘2, Edin Džeko ’29, Miralem Pjanić ’81-penalty / Admir Mehmedi ’46, Javier Hernández ’51) – căpitanul oaspeților, Ömer Toprak, a primit direct cartonaș roșu în minutul 79.
GRUPA F

Bayern Munchen – Arsenal Londra: 5 – 1 (Robert Lewansowski ’10, Thomas Müller ’29, ’89, David Alaba ’44, Arjen Robben ’55 / Olivier Giroud ’69)
Olympiacos Pireu – Dinamo Zagreb: 2 – 1 (Felipe Pardo ’65, ’90 / Armin Hodžić ’21) – gazdele au ratat un 11 metri în minutul 54, prin Kostas Fortounis. Fundașul stânga al oaspeților, Josip Pivarić, a fost eliminat pentru cumul de cartonașe în minutul 79.
GRUPA G

Chelsea – Dinamo Kiev: 1 – 0 (Aleksandar Dragovic ’34-autogol, Willian ’83 / Aleksandar Dragovic ’78) – John Terry, care va deveni jucătorul englez cu cele mai multe meciuri în Champions League începute ca titular, 107, cu unul mai mult decât Paul Scholes.
Maccabi Tel-Aviv – FC Porto: 1 – 3 (Eran Zahavi ’75-penalty / Cristian Tello ’19, André André ’50, Miguel Layún ’72)
GRUPA H

Olympique Lyon – Zenit Sankt Petersburg: 0 – 2 (Artem Dzyuba ’25, ’57) – căpitanul oaspeților, Maxime Gonalons, a fost eliminat în minutul 72
Gent – Valencia: 1 – 0 (Sven Kums ’49-penalty)