Bayern Munchen a marcat de 8 ori în campionat, în ultima etapă, însă nu a reușit să înscrie nici măcar o dată în deplasare, contra lui Șahtior. S-a terminat 0-0, în turul optimilor din UEFA Champions League, și echipa lui Lucescu păstrează șanse mari de calificare.
Șahtior Donețk și Bayern Munchen s-au neutralizat în meciul jucat la Lvov. Thomas Muller a avut prima ocazie a partidei, dar, lansat excelent de Robben, a trimis slab. Defensiva lui Șahtior a respins din fața porții.
Echipa condusă de pe margine de Mircea Lucescu a replicat prin șutul din lovitură liberă al lui Rakitskiy, prins în doi timpi de Neuer. Muller a fost din nou aproape de gol, dar a trimis peste poartă după o combinație cu Ribery.
A fost ultima ocazie a partidei, deși Bayern a jucat ultimele 25 de minute în 10. Xabi Alonso a văzut al doilea galben la un fault din spate, însă meciul s-a terminat fără goluri. Soarta calificării se decide la Munchen, în returul care se va juca pe 11 martie
Bayern este favorită certă în dubla cu Șahtior, însă echipa lui Mircea Lucescu speră să producă surpriza și să ajungă în sferturile UEFA Champions League.
Antrenorul român se bazează în special pe forța ofensivei sale, acolo unde excelează brazilianul Luiz Adriano. Vârful lui Șahtior este de altfel golgheterul surpriză de până acum al competiției, cu 9 reușite. Cu 9 goluri înscrise în primele 4 etape din faza grupelor, Luiz Adriano egalase deja performanța realizată de Cristiano Ronaldo în faza grupelor din ediția 2013-2014.
În clasamentul celor mai buni marcatori, Luiz Adriano este urmat de Lionel Messi (8 goluri) și de Jackson Martinez (6 goluri), vedeta celor de la FC Porto, formație care va da peste Basel în optimile UEFA Champions League.
Cristiano Ronaldo este și el în top, însă portughezul, cu 5 goluri înscrise pentru Real, este la egalitate, printre alții, cu Edinson Cavani, Sergio Aguero, sau Mario Mandzukic.
Din cauza conflictului armat din regiunea Donetk, clubul ucrainean si-a stabilit cartierul general la Kiev si isi va sustine meciurile de acasa din Liga Campionilor la Lvov, la aproximativ 1.250 km de arena sa.
Una dintre problemele echipei antrenate de Mircea Lucescu ar fi faptul ca nu a mai jucat un meci oficial de la inceputul lunii decembrie, atunci cand a remizat cu FC Porto (1-1) in ultimul meci din faza grupelor.