Acasa Sport-AutoSport Champions League. Steaua – Trencin, scor 2-3 (video)

Champions League. Steaua – Trencin, scor 2-3 (video)

39 afisari

Steaua București s-a calificat dramatic în turul al treilea al preliminariilor Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, după ce fost învinsă de campioana Slovaciei, AS Trencin, cu scorul de 3-2 (2-0), pe Arena Națională din Capitală, în manșa a doua a turului doi preliminar.

Steaua a eliminat-o cu mari emoții pe Trencin și s-a calificat în turul trei preliminar al UEFA Champions League.

Câștigători cu 2-0 în prima manșă, roș-albaștrii au avut un start de necrezut pe ”Arena Națională”. Slovacii au deschis scorul, în minutul 13, prin Wesley, care a finalizat o acțiune la care steliștii au fost fără reacție.

Rădoi l-a pierdut pe Stanciu, accidentat, și a urmărit de pe margine cum adversarii au mai dat o lovitură. Papp a fost depășit de Jairo, iar Bero l-a învins pe Cojocaru. Campionii României au rămas și fără Varela, iar prima ocazie la poarta adversă a avut-oHamroun.

Chiar înainte de pauză, Steaua a avut o șansă uriașă de gol, dar Ramon a scos providențial de pe linia porții. În repriza secundă,Adi Popa a semnat revenirea. Golul i-a apartinut însă lui Sulley Muniru, care a reușit o execuție extraordinară, cu un șut de la aproximativ 30 de metri.

Steaua merge mai departe grație victoriei de la Zilina cu 2-0, dar după că a făcut un meci sub orice critică pe teren propriu, salvat doar de trei-patru minute de inspirație.

Pentru Steaua au marcat Muniru Sulley (57) și Gregory Tade (60 — penalty), în timp ce golurile oaspeților, care au condus cu 2-0 la pauză, au fost înscrise de Wesley (13, 84) și de Matus Bero (21).

Steaua a început bine meciul și în chiar minutul doi a avut o ocazie de gol, dar Tade a reluat cu capul peste poartă.

Un minut mai târziu au apărut primele semne de slăbiciune la poarta Stelei, goalkeeper-ul Cojocaru ezitând să degajeze la o minge trimisă înapoi de Varela și Jairo a fost la un pas să intercepteze balonul.

AS Trencin a făcut un joc agresiv, în viteză, a atacat cu toate linii și Jairo a creat din nou pericol (8), când a trimis din afara careului în plasa laterală a porții lui Cojocaru.

Campioana Slovaciei a făcut șah-mat apărarea Stelei și a deschis scorul în minutul 13, ca la antrenament, prin brazilianul Wesley, care a reluat simplu în plasă centrarea compatriotului său Jairo.

Degringolada în apărarea echipei antrenate de Mirel Rădoi a continuat și oaspeții au mai înscris o dată, prin Matus Bero (21), care a reluat în plasă o minge respinsă la întâmplare de fundașii Stelei.

Pentru ca situația Stelei să fie și mai dificilă, ”roș-albaștrii” i-au pierdut pe Stanciu și Varela, ambii accidentați.

Steaua a încercat să iasă la atac și a reușit să își creeze câteva situații notabile. Papp (31) a trimis primul șut pe poartă, de la distanță. Hamroun a fost aproape de gol, însă a trimis cu capul pe lângă poartă (41). Râpă a ratat o șansă bună (45+2), după un corner, șutul său fiind respins din fața liniei porții de Cogley.

Ultimele minute din prima repriză au aparținut vizitatorilor și nu mult a lipsit să dea și al treilea gol: Papp (45+3) a blocat in extremis o reluare a lui Bero, după care Wesley (45+4) a ratat din careu.

AS Trencin a creat pericol din primul minut al reprizei secunde, dar Van Kessel a fost blocat de Cojocaru (46).

Steaua a avut o oportunitate notabilă, prin Adi Popa, dar șutul său din marginea careului s-a dus razant cu vinclul (48). Breeveld (51) a tras telefonat din marginea careului.

Steaua a reușit să marcheze în minutul 57, cu șansă, prin ghanezul Muniru Sulley, cu un șut fără preluare de la circa 25 de metri, la vinclu, pe care portarul Semrinec nu a putut să-l oprească. La scurt timp Steaua a reușit egalarea, 2-2, după ce Hamroun a obținut un penalty (faultat de Cogley), iar francezul Tade a transformat cu emoții (60). Atât Muniru, cât și Tade sunt la primele lor goluri oficiale pentru Steaua.

AS Trencin a ieșit din nou la atac și Rundic a fost aproape să reia mingea la o lovitură liberă bătută de Koolwijk (65). Speranțele oaspeților au părut că sunt spulberate în minutul 74 când au rămas în zece oameni, după eliminarea lui Rundic. Totuși, AS Trencin a mai marcat o dată, prin Wesley, cu capul, din centrarea lui Jairo, sancționând pasivitatea apărării Stelei (84).

Oaspeții au avut șansa de a marca golul calificării, dar Bero, după ce a dejucat pasul la ofsaid făcut de steliști, a fost blocat in extremis de Cojocaru (89). Finalul a fost dramatic, cu portarul Semrinec în careului Stelei, care a scăpat cu bine de ultimele faze, pentru ca la ultima acțiune Tahar să rateze golul egalării cu poarta goală.

În turul al treilea, Steaua va întâlni campioana Serbiei, Partizan Belgrad, primul meci fiind la București, cu porțile închise, pe 28 sau 29 iulie, iar manșa secundă la Belgrad, pe 4/5 august.

Steaua trebuie să ducă la bun sfârșit misiunea calificării în turul III preliminar al UEFA Champions League, după 2-0 în prima manșă a turului secund, în deplasare, cu slovacii de la Trencin. Partida va avea loc marți seară (21:30), pe „Arena Națională” din București.

Champions League. Steaua - Trencin

Champions League. Steaua – Trencin

Deși a început sezonul dezamăgitor, cu pierderea Supercupei, Steaua și-a găsit rapid cadența. A jucat bine o oră din meciul tur cu Trencin și a entuziasmat în deplasarea cu Pandurii, din etapa a 2-a a Ligii 1, în care campionii s-au impus cu 3-0 și au marcat goluri spectaculoase.

Între meciul cu Pandurii și returul cu Trencin sunt doar cinci zile, dar Mirel Rădoi va folosi prospețimea jucătorilor pentru a suda „11”-le de bază. Astfel, la returul de miercuri, Steaua va alinia în mare parte aceeași echipă de start ca la Turnu Severin, singura diferență fiind revenirea lui Fernando Varela în garnitura de bază. El îl va schimba pe Cornel Râpă.

Cu Pandurii, Râpă a fost fundaș dreapta și Papp – Toșca „binomul” central al defensivei. Cu Trencin, Papp va reveni în banda dreaptă, iar Toșca și Varela vor fi stoperii roș-albaștrilor. Pe stânga rămâne titular Guilherme, iar la închidere vor apărea Sulley Muniru și Aymen Tahar, conform ultimelor informații din jurul echipei.

Dacă în privința lui Muniru mai există mici semne de întrebare, pentru că acesta poate fi înlocuit cu Breeveld, atacul nu prezintă dileme. Adi Popa, Nicușor Stanciu și Alex Chipciu (revenit în mare formă la Turnu Severin) îl vor susține din „linia a doua” pe vârful de atac Gregory Tade, în vreme ce soluțiile ofensive de pe bancă se vor numi Hamroun și Tudorie. Față de echipa din meciul tur cu Trencin va lipsi Tamaș, exclus din lot din motive disciplinare.